İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Bilgi

Uyap İcra Sorgulama, 2014 Sayılı İcra Kanunu

Uyap İcra Sorgulama, 2014 Sayılı İcra Kanunu
+ - 0

Bugün icra kurumu ekibi olarak icra ile ilgili farklı bir konuya değindik. Bu konu bir çok kullanıcının, insanın en çok aradığı uyap icra sorgulama nedir, uyap icra sorgulama nasıl yapılır gibi konuları adım adım ele aldık.

Yeni kimliklerin yaygınlaşması, tüm devlet kurumlarının e devlet çatısı altında işlemlerine devam etmesi teknolojinin nimetlerinden yararlanmamızı kolaylaştırmıştır. Hiç şüphesiz uyap icra sorgulama işlemi de internet üzerinden rahatlıkla yapılacak bir işlem olarak dikkatleri üzerinde toplar. Bu yazımızda sorgulamanın nasıl yapılacağı ile alakalı detaylı bilgilere ulaşmanız mümkün olmaktadır. 2014 Sayılı İcra Kanunu ile de bir çok düzenlemeler olmuştur.

Uyap Nedir?

Öncelikle icra sorgulamadan önce UYAP nedir? Sorusunun cevabı ile başlayalım. Uyap: Ulusal Yargı Ağı kısaltmasıdır. Adalet Bakanlığınca yapılan her türlü iş ve işlemlere UYAP aracılığıyla rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Üstelik kullanım kolaylığı oluşturması açısından hem e devlet üzerinden hem de bizzat Uyap portalı üzerinden ulaşım mümkün olmaktadır.

hmfile hash 2fdedaf4
uyap icra sorgulama

Uyap İcra Sorgulama Nasıl Yapılır?

Uyap üzerinden sadece uyap icra sorgulama işlemi değil, pek çok dosya sorgulama işlemi de son derece hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Bilgisayar başında çok vakit geçiriyorsanız ve tüm bilgilerinizi anlık olarak kontrol etmek istiyorsanız bu sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Öncelikle uyap adresine giriş yapın. Karşınıza çıkan ekranda e devlet ile devam et seçeneğini işaretleyin. Daha sonrasında ise e devlet şifresi, mobil imza yada elektronik imza gibi seçeneklerden bir tanesini kullanarak sayfaya giriş yapabilirsiniz.

Adım Adım Uyap İcra Sorgulama

Uyap portala giriş yaptıktan sonra, karşınıza çıkan ekranda “dosya işlemleri” yazısının olduğu bölüme tıklayın.

İkinci aşamada karşınıza dosya sorgulama alanı gelecektir.

Sonrasında ise istediğiniz yargı türü yada mahkeme türü seçilerek dosya görüntüleme yapılabilir. Buradan dilerseniz icra sorgulama seçeneğini de tercih edebilirsiniz.

Bu kadar basit! Uyap alt yapısını kullanarak mahkeme dava sorgulama, dosya sorgulama gibi Adalet Bakanlığı ile alakalı tüm işlemlere ekstra bir yardıma gerek duymaksızın ulaşmanız mümkün olacaktır.

Aynı zamanda en fazla sorunun geldiği adıma açılmış dava var mı? Sorusunun cevabına da bu portal üzerinden ulaşmanız mümkün olmaktadır. İlgili ekrana giriş yaptıktan sonra, karşınıza boş bir ekran çıkıyorsa sizin adınıza açılmış hiçbir dava olmadığı anlamına gelmektedir.

Yine de daha detaylı bilgi sahibi olmak adına İcra Müdürlüklerine gidebilirsiniz. O konularda daha detaylı bilgi sahibi olmanız ve hızlı bir şekilde sonuç almanız da mümkün olur.

Uyap icra sorgulamayı adım adım anlattık. Aslında icra sorgulamanın uyap uygulamasından ne kadar da kolay olduğunu hepiniz görmüşsünüzdür. Yine de zorlandığınız, takıldığınız yerde yorumlar kısmından bizlere belirtebilir ya da iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap