1. Ana Sayfa
  2. İcra Haberleri

Sahip Olunan Tek Ev İcra İle Satılabilir Mi?

Sahip Olunan Tek Ev İcra İle Satılabilir Mi?
Tek ev icra ile satılabilir mi? durumu
+ - 0

Eğer bir eviniz varsa ve icralık olmuşsanız aklınıza hemen sahip olduğunuz, mülkiyeti sizde olan tek ev icra ile satılabilir mi? sorusudur. Her gün birçok insan hakkında açılan icra dosyaları ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu icra dosyaları hangi sebeple olursa olsun mutlaka doğru yöntemler ile ödenerek kapatılmalıdır. İcra dosyaları açıldıktan sonra her bireyin aklına elindeki varlıklar gelmektedir. Bu varlıkların nakit paraya çevrilmesi icra dosyasında yer alan borcun kapatılmasına imkan tanıyabilmektedir. Ya da başlatılan icra takibi sürecinde bu varlıklara el konulabilmektedir. Ancak bu noktada en önemli unsurlardan bir tanesi sahip olunan tek ev icra ile satılabilir mi ya da el konulabilir mi? İlk olarak icra borcu sorgulama işlemini e-devlet ile sorgulamanız gerekmektedir.

Her insan hayatı boyunca çalışmakta ve bir ev sahibi olabilmek için çaba göstermektedir. Yapılan birikimler ile elde edilen ev, yaşanması muhtemel icra borçları ile kaybedilebilir mi?  Eğer bu ev hali hazırda mesken olan ev ve yaşamın sürdürülebilmesi için kullanılan ev ise haciz işlemi uygulanamamaktadır. Bu noktada kanun tek evin haczine izin vermemektedir.

Tek Ev İcra İle Satılabilir Mi?

Kanunda “Haline münasip ev” olarak geçen hiçbir ev yaşanılan sorunlardan dolayı ortaya çıkan icra borçları sebebi ile haciz edilememektedir. Çünkü bu ev yaşamın devamlılığı ve bireylerin hayatlarını devam ettirerek borçlarını ödeyebilmeleri için en önemli unsurdur. Evin haciz edilmesi kişilerin yaşantılarını doğrudan etkileyeceğinden bu yönde bir kanun geliştirilmiştir.

Evin Haciz Edilememesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Tek evin haciz edilememesi için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartların sağlanmadığı durumlarda haciz işlemleri gerçekleştirilebilir. Şartlar kısaca şu şekilde sıralanabilir;

  • İcra borcu bulunan bireyin üzerine başla bir evin bulunmaması. Bu bağlamda borçlunun üzerine birden fazla ev tapusu kayıtlı ise icra işlemleri uygulanabilmektedir. Çünkü borçlunun hayatını idame ettirebileceği farklı bir evi bulunmaktadır. İcra işleminin uygulanmamsı için borçlunun tek bir eve sahip olması gerekmektedir.
  • 7 gün içerisinde itiraz edilmelidir. Eğer icra talebinde bulunuşmuşsa evin haciz edilmemesi için, hali hazırda kullanılan tek ev olduğu mutlaka 7 gün içerisinde ispat edilmelidir. İlgili icra memurluğuna gidilerek evin tek ev oluğuna dair itirazda bulunulmalıdır. Bu itiraz sağlanmadığında evin icra ile satılması mümkündür.
  • Lüks ve ihtiyacın fazlasını barındıran evlerde icra yöntemleri farklı bir şekilde uygulanır. Eğer ev hem icra borcunun ödenmesinde hem de farklı ve daha uygun bir ev alınmasında etkili olacak bir değere sahipse, bu ev icra ile satılabilmektedir. Ancak bu durumda borçluya mutlaka yeni bir ev sunulmalıdır. Yeni ev sunulurken, örneğin icra ile alınan ev şehir merkezinde ise yeni sunulan ev şehir dışında olamaz. Kişinin sosyal hayatın korunması sağlanarak yeni ev sunulur.
  • Bankadan kredi ile alınan evlerde icra işlemleri doğrudan uygulanır. Çünkü kredisi bitmemiş evler bireylere değil bankalara aittir. Bu noktada banka evin satılmasına yönelik adımları izlemekte ve borçların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

İcra kurumu olarak; tek ev icra ile satılabilir mi konusunda bilgi sağlayarak alacaklı ve borçlu için bu durumu aydınlığa kavuşturduk.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap