İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İcra Haberleri

Tebligat Nedir ve Kimlere Tebliğ Edilir?

Tebligat Nedir ve Kimlere Tebliğ Edilir?
+ - 0

Tebligat Nedir ve Kimlere Tebliğ Edilir?

Tebligat kanunlar çerçevesinde belirlenmiş olan resmi mercilerin ilgili kişilere bilgi vermek amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca kişilere bilgi verildiğini tasdik etmek için de kullanılmaktadır. TDK’ya göre tebliğ etmenin anlamı haber vermek, bildirmek amacıyla kullanılmaktadır. Tebligat genellikle yazılı bildiri anlamında kullanılır.

 

Bireylerin adil bir şekilde yargılanmalarını sağlamak için tebligat büyük ölçüde önemli bir bildirimdir. Çünkü kendisini ilgilendiren ya da hakkında yapılan bir işlemden haberi olamaya biri kendisini savunamaz. Bununla birlikte böyle bir durumda ilgili kişinin adil bir şekilde yargılandığından da söz etmek mümkün değildir. Bu makalemizde tebligat nedir? Kimlere tebliğ edilir? konusunu detaylı bir şekilde ele aldık.

 

Tebligat Çıkartabilen Merciler

Tebligat çıkarmak için yetki sahibi olan kişiler Tebligat Kanununun . maddesinde sınnırlı bir şekilde belirtilmiştir. Bu kanuna göre tebligat çıkarma yetkisine sahip olan kişiler;

 

 1. Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri,
 2. Özel bütçeli idareler,
 3. Düzenleyici ve denetleyici kurumlar,
 4. Sosyal güvenlik kurumları,
 5. Vakıf yüksek öğretim kurumları,
 6. İl özel idareleri,
 7. Belediyeler,
 8. Köy hükmü şahsiyetleri,
 9. Barolar,
 10. Noterlerdir.

Tebligat Kimlere Yapılabilir?

Tebligat muhatap olan kişinin direkt olarak kendisine yapılabilir. Bununla birlikte muhattal olan kişi adına tebligat kabul etme yetkisi bulunan kişiye de yapılabilir. İlgili kişi haricinde kabule yetkisi olan kişi kimde Tebligat kanununun 16. maddesinde belirtilmiştir. Bu maddeye göre muhatap olan kişi ile aynı muhitte oturan kişiler ya da evdeki hizmetle görevli olan kişilerdir.

 

Kat mülkiyeti gibi bağımsız kısımlardan oluşan apartmanlarda durum şu şekildedir; aynı konutta ve aynı bağımsız bölümde oturan bireyler kişiler tebligatı kabul edebilir.

 

Bu sebeple aynı bağımsız kısımda oturmayıp aynı apartta oturması nedeniyle ilgili kişi yerine aynı apartta oturan kişinin tebliği teslim alma yetkisi yoktur.

 

Tebligat Kanununun17. maddesine göre belirli bir yerde sürekli olarak sanatını ya da mesleğini icra eden kişiler o yerde bulunmuyorsa durum farklıdır. Böyle bir durumda tebliğ aynı iş yerindeki daimi hizmetlilere ya da memurlara yapılabilir. Daimi hizmetliler ya da memurların bulunmaması durumunda aynı muhitte oturan bireylere yada hizmet görevlilerine tebliğ yapılabilir.

 

Tebliğin Yapılamadığı Yerler

Tebliği teslim alacak olan kişi istirahat evi, fabrika, otel, hastane, öğrenci yurdu gibi serbestçe girmenin mümkün olmadığı yerlerde ise durum farklı işler. Bu tip serbest girişin mümkün olmadığı ya da kolay bir şekilde bulunmayan lokasyonlarda bulunan kişiye tebliğ amire yapılabilir. Amir olarak nitelendirdiğimiz kişi bahsedilen yerin idarecisi olan kişidir. Amri olan kişi ilk önce tebliğin muhatabı ile iletişime geçmeye çalışır. Eğer muhatap ile iletişime geçmek mümkün değilse tebliği kabul eder ve daha sonra muhataba bildirir.

 

Hükümlülere ya da tutuklulara ait olan tebligat yer aldıkları müessesinin memuruna ya da müdürüne yapılır.

 

Muhatabı Tüzel Kişiler Tebligat Kime Yapılır?

Tüzel kişi olarak geçen kişilere yapılacak olan tebligat,tüzel kişiyi temsil etmekle yetkili olan kişiye yapılır. Muhatabı temsil ile yetkili kişinin bir kişiden fazla olması durumunda bunlardan birine yapılması yeterli olacaktır. Bu durum Tebligat Kanununun 12. maddesinin 1. fıkrasında belirtilmiştir.

 

Tüzel kişiliğe sahip olan kurumların yapmış oldukları işlemlerden doğan uyuşmazlıklarla ilgili davaların tebligatları ise farklıdır. Tebligat tüzel kişinin yasal olarak temsilcisi konumundaki kişiye yapılmalıdır. Bu temsilciye yapılmayan bir tebligat geçerli olmayacaktır. Bu husus Tebligat kanunun Tebligat kanunun 12. maddesinin 2. fıkrasında belirtilmiştir.

 

Tüzel kişi için yapılacak olan tebligatı teslim alacak kişinin belli iş saatlerinde yerinde bulunmaması durumunda oradaki memur ya da hizmetliler tebligatı kabul edebilir. Bu husus Tebligat kanunun 13. maddesinde açıkça belirtilmiştir.

 

Tebligat Hangi Vasıta İle Yapılır?

Tebligatın hangi yollarla yapılabileceği Tebligat Kanununda bazı maddelerde açıkça belirtilmiştir. Buna göre tebligat Posta Telefon Telgraf teşkilatının genel müdürlüğü ya da bu kurumun memurları tarafından yapılır. Genel müdürlüğün bizzet telgrafı yapması mümkün değildir. Eğer diğer kanunlarda özel hüküm bulunuyorsa ya da tebligatın gecikmesinden meydana gelebilecek bir olumsuz durum varsa direkt olarak memur tarafından yapılır.

 

Bir üstteki paragrafta yer alan tebligat çıkartabilen kişi ve kurumlar başlığındaki yer alan mercilerin çalışanlarına bir tebligat yapılacaksa durum farklıdır. Bunun için Ayrıca Posta Telefon Telgraf genel müdürlüğü görev almaz. Bu kurumlarda hizmet veren memurlara yapılacak olan tebligat mercinin kendi memuru tarafından muhataba yapılabilir.

Tebligat Nedir ve Kimlere Tebliğ Edilir?
Tebligat Nedir ve Kimlere Tebliğ Edilir?

 

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap