icra kurumu sizler için; İcra hakkında sıkça sorulan soruları SSS listesi hazırladı. En çok neler soruluyor ya da en çok Google üzerinde neler araştırılıyor? işte tüm sorulan soruların tek tek cevapları. Ayrıca: icra haberleri bölümüne giderek soruların detaylı bir şekilde cevaplarını bulabilirsiniz.

icra hakkında sss

icra hakkında sss

E-ihale icralık araba, ev, taşınır ya da taşınmaz malın satışa çıkarıldığı 4458 sayılı Gümrük Kanunu ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu uyarınca yürürlüğe giren devlet sitesidir.  Temel amaç; herkesin icra ilanları kısmına ya da ihaleye erişmesini sağlamak ve zorbalığı engellemek.

E-ihale sitesine giriş yapmalısınız. Aynı zamanda android ve ios işletim sistem tabanlı telefon ya da tablet aracılığıyla da e-ihale uygulamasını indirerek ihalelere katılabilirsiniz. İhaleye katılmadan önce mutlaka e-devlet şifrenizi almalısınız. Yoksa e-devlete giriş yapamayacağınızdan ihaleye katılamaz ve icra ihaleleri kısmını da görüntüleyemezsiniz.

 

SSS listemizde en çok sorulanlardan bir tanesi de ücret konusudur. İhaleye girmek tamamen ücretsizdir. Muhammen bedel tutarının yüzde 20'lik kısmını teminat olarak yatırdığınızda ihaleye katılabilirsiniz. Eğer ihaleyi kaybeder ya da vazgeçerseniz yatırdığınızı tutarı da eksiksiz bir şekilde alabilirsiniz.

Bir başka SSS konusundan bir tanesi de üyelik problemidir. E-devlet ile kolay bir şekilde üye olabilir ve ilanları görüntüleyebilirsiniz. Eğer üye olmazsanız ilanı görüntüleyemez ve katılamazsınız. Üyelik zorunludur.

Tabii. Yalnız bunun bir şartı bulunuyor: İhaleye katıldıktan sonra en yüksek ilk iki teklif arasında bulunmuyorsanız ve satışa esas bedelin de yüzde 75'lik kısmın altındaysanız "teminatımı serbest bırak" butonuna basarak ihaleden çıkabilirsiniz. Ayrıca aynı ihaleye tekrar da giriş sağlayabilirsiniz.

SSS sorulardan ve az cevap bulunan bir soru daha: yatırdığım yüzde 20 teminat bedelini ne zaman iade alabilirim? E-ihale sitesi buna şöyle açıklık getirmiştir: 25.04.2014 tarihli ve 28982 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Tasfiye Genel Tebliği (Elektronik İhale İşlemleri Seri No:1) 8 inci maddesi uyarınca iadeler, "iade talebinin" onaylandığı tarihi izleyen 7 (yedi) iş günü içerisinde yapılır.

Eğer ihaleye en yüksek teklifi zamanında verdiyseniz tebrikler istediğiniz taşınır / taşınmaz sizin oldu. Bu kapsamda devlet sitesi size SMS ile bilgilendirme yapacak. Ayrıca sonuçlanan ihaleler kapsamından ihale sonucunu da öğrenebilirsiniz.

SSS sorularda küçük eşyalarda merak edilen konulardan bir tanesi de kargo durumudur. Eğer taşınır bir mal için teklif verdiyseniz kargo ile size gönderilmez. Eşyanın bulunduğu adresten ürün teslim alınması gerekmektedir. Devlet burada kargo ile ilgili bir destek vermemektedir.

Yeniden ihraç amaçlı demek; ürünün ithaltı yasak ya da kısıtlamaya tabiidir. Muhammen bedelin ilan edilmesinden sonra otuz gün içerisinde gümrük müdürlüğünün denetiminde yurt dışına çıkarılması gereken ürün anlamına gelir.

SSS Çözüm Yazıları

65-İcra Sorgulama

İcra Sorgulama Teknolojinin ilerlemesiyle beraber pek çok devlet vatandaşlarına internet platformu üzerinden erişebileceği birtakım kolaylıklar sunmaya devam ediyor. Ülkemizde bu...