1. Ana Sayfa
  2. İcra Haberleri

Otoyol AŞ Haciz

Otoyol AŞ Haciz
+ - 0

Otoyol AŞ Haciz

İzmir otobanı ile Gebze-Orhangazı geçişini işletmekte olan Otoyol A.Ş. ile beraber binlerce sürücü icralık duruma geldi. Otoyol içerisinde HGS ihlallerinde sürücülere yaklaşık olarak yüzde 400’ü bulabilen cezalı tarifeler uygulanmaktadır.

 

Yap, işlet ve devret modeli ile yapılan İzmir otobanı ve Gebze-Orhangazi otobanlarını işeten Otoyol A.Ş. ile beraber binlerce kişi icralık oldu. Gişelerden geçtikten hemen sonra nakit ödeme yapmadıysanız, HGS bakiyeniz yeterli değilse Otoyol A.Ş., 15. günün sonunda sizlerin geçiş ücretine yüzde 400 ceza uygulamaktadır. İstanbulu Bursa ve Yalova yolu üzerinde İzmir’e bağlayan İzmir otobanı ve Osmangazi Köprüsü, Makyol-Nurol- Göçay- Özaltın- Astaldi Yüksel Gruplarının sahibi durumundaki Otoyol A.Ş. tarafından işletilmektedir.

 

Kredi kartı kabul etmeyen gişeler üzerinde, işlemler yalnızca nakit para ile yapılmaktadır. Vezne içerisindeki görevlinin ‘Ücret HGS bakiyenizden çekilir’ diyerek, ödeme almamalarından şikayet eden kişiler, unutulan geçişi minimum olarak 4 katı şeklindeki ceza ile ödemektedir. Geçiş ihlali yapan kişilerden ücretin haricinde geçiş ücretlerinin dört katı tutarındaki cezanın yanı sıra oluşacak yargılama, tebligat ve takip masrafları, işleyecek yasal faiz, avukatlık ücreti ve diğer bütün yasal giderlerin tahsil ve takibi istenmektedir. İcra masrafı, avukat ücreti, cezanın faiz oranın da birleşince ortaya çıkacak olan astronomik rakamlara isyanda bulunan kişiler sosyal medya platformları üzerinde seslerini duyurmaya çalışıyor.

 

İcraya Veriyorlar

Bursa Kuzey gişeleri üzerinden 15 Eylül tarihinde geçiş yaptığı belirten Mustafa isimli sürücü şu şekilde bir paylaşım yaptı: “Aracım 1.sınıf halindeyken, 2. sınıf ücretlendirmesi yapıldı ve 250 lira OGS ücreti benden tahsil edildi. Aynı gişe üzerinde neredeyse her defasında sensörler aracımı yanlış okumalarına ve her defasında Otoyol A.Ş.’ye bildirip şikayette bulunmama rağmen problem bir türlü giderilmiyor.”

 

Enes adlı yine bir sürücü de “Motosikletim ile gişe üzerinde geçiş yaparken para çıkarmadığım için fiş alıp daha sonra ödemek istedim. 20 lira geçişi unuttum. 3 ay içinde cezam 300 lirayı geçmiş. İcraya gitmişler” paylaşımını yaptı.

 

Yine Celal adlı bir sürücü de 160 lira geçiş ücretinin 1.600 lira olduğunu belirterek, “Sizde hiç mi vicdan yok. Nasıl bir sistem bu. Millet sizin gibi yüksek miktarlarda para kazanamıyor” ifadelerini kullandı.

 

75 Liralık Ceza İçin 853 Lira İstediler

Mustafa K. isimli sürücü ile 74.90 lira otoyol geçiş ücreti için 299.60 lira tutarında bir ceza kesildi. Cezalı tutarı ödememiş olan Mustafa K. hakkında İstanbul İcra Müdürlüğü içerisinde başlatılan icra takibi konusunda 853.51 lira ödeme yapması istendi. 9 Haziran tarihinde yeni yapılan ve Nurol Holding’in de ana hissedarı konumunda olduğu Otoyol A.Ş.’nin işletmekte olduğu İzmir-Bursa otobanı üzerinden geçiş yaptığını belirten Mustafa K. isimli sürücü, “HGS bakiyesinin yetersiz olduğunu belirterek ve herhangi bir uyarıda bulunmadan 74.90 liralık geçiş bedelinin aradan 3 ay bile geçmeden 853 lira olarak icra yolu ile almaya çalışıyorlar. Hükümetin en son eseri bu makbuz.” şeklinde ifadelerde bulundu.

 

İhlalli Geçiş Borcu

İhlalli geçiş borcunu ödeyebilmek gayesiyle HGS/OGS hesabınıza son gün yapacak olduğunuz yüklemelerin o güne ait olan tahsilat sorgusu sonrasına denk gelebilir. Bu sebeple aynı gün içerisinde tahsil edilemeyebileceği veya yüklemiş olduğunuz miktar başka bir geçiş ücretinin veya borcunun tahsiline kullanılabilir. Bu yüzden etiket hesaplarına yapılacak olan ihlalli geçiş borç ödemesinin son güne bırakılmaması ve son güne kalan ödemelerin de mutlaka bu sayfa üzerinden yapılacak olan sorgu sonrasında “ödeme” kısmı seçilir. Bununla beraber Otoyol A.Ş. Mobil Uygulaması aracılığı ile yapılması gerekmektedir.

 

Yasa gereği, araç sahiplerine ait olan Vergi Numarası ya da T.C. Kimlik Numarası ihlalli geçişten ancak 15 günden sonra temin edilmektedir. Bu sebeple, Vergi Numarası ya da T.C. Kimlik Numarası ile yapılacak olan sorgularda yalnızca 15 günü geçmiş olan ve ceza tahakku etmiş durumdaki borçlar gözükebilir. Cezasız dönem içerisindeki borçları görebilmek adına ayrıca İGB ya da Plaka Numarası ile beraber sorgulama yapılması gerekmektedir.

Otoyol A.ş Haciz
Otoyol AŞ Haciz

Yasa gereği, araç sahiplerine ait olan Vergi Numarası ya da T.C. Kimlik Numarası ihlalli geçişten ancak 15 günden sonra temin edilmektedir. Bu sebeple, Vergi Numarası ya da T.C. Kimlik Numarası ile yapılacak olan sorgularda yalnızca 15 günü geçmiş olan ve ceza tahakku etmiş durumdaki borçlar gözükebilir. Cezasız dönem içerisindeki borçları görebilmek adına ayrıca İGB ya da Plaka Numarası ile beraber sorgulama yapılması gerekmektedir.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap