Öğrenci Borç Sorgulama

Kredi ve Yurtlar Kurumu üniversite öğrencilerinin eğitim öğretim hayatlarına destek olabilmek amacıyla kredi ve burs sağlamaktadır. Sağlanan bu krediler geri ödemeli olarak verilmektedir. Bu krediyi kullanan öğrencilerin birçoğu öğrenci borç sorgulama ekranından kredi borcu sorgulaması yapıyorlar.

 

Kredi borcunu geri öderken ödeyeceği miktarı merak eden öğrenciler KYK borcumu nasıl öğrenebilirim sorusunun yanıtları hakkında araştırma yapıyor.

 

Lisans ya da yüksek lisans eğitimi alırken alınan geri ödemeli öğrenim kredileri okul bittikten 2 sene sonra ödenmeye başlıyor.

KYK Borcu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Yurtlar Kurumundan aldığınız KYK öğrenim kredisinin borcunu sorgulamak için öncelikle e-devlet şifrenizi bilmeniz gerekiyor. E-Devlet kapısına şifreniz ile giriş yaptıktan sonra  kyk öğrenim katkı kredisi geri ödeme sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz.

Adrese kısaca ulaşmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Linke tıklayıp giriş yaptığınız Gençlik Ve Spor Bakanlığına bağlı olarak bulunan dairenin sayfasına yönlendirilirsiniz.

 

Bu sayfadan detay butonuna tıkladığınız zaman geri ödemeli aldığını öğrenim kredisinin miktarını ve borçlarını görebilirsiniz. Kredi Yurtlar Kurumundan öğrenim bursu alan kişilerin bu bursu geri ödemeleri gerekmez. Ancak öğrenim kredisi kullanan kişilerin mezun olduktan sonra bu aldıkları öğrenim kredisini geri ödemeleri gerekmektedir.

 

Bu sayfadan kredi borcunuzun ayrıntılarını ve taksit tutarları ile ilgili detaylıya bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

KYK Kredi Borçları Nasıl Hesaplanır ?

KYK borcu öğrenim hayatında alınmış olan toplam para miktarı ve TÜİK’in Yurtiçi Fiyat Endeksi’nde oluşan artışlar uygulanarak hesaplanmaktadır. Yani kısacası şöyledir ki; Yİ-ÜFE+Kredi toplanarak hesaplanır. Öğrencilerin ödeyecekleri para miktarı öğretim süresi boyunca KYK’dan aldıkları paranın 3 katını geçmemektedir. KYK borcu belirlenen süre zarfı içerisinde ödenmediği takdirde her yıl üzerine gecikme zammı eklenmektedir. Alınmış olan kredi miktarına eklenen faizler sonrasında borç alınan kredi miktarını aşabilmektedir. Bu sebeple sınırlamalar getirilmiştir.

KYK Kredi Borcunun Geri Ödemesi Ne Zaman Başlar ?

KYK borcu ödemesi öğrenim hayatı bittikten 2 yıl sonra başlamaktadır. Hatta aylık taksitler biçiminde ödeme kolaylıkları sağlanmıştır. Bunun yanı sıra öğrenim hayatı hazırlık sınıfında okumuş olmanıza göre değişmektedir. Bunun yanı sıra bu borç sorgulama işlemi ise e-devlet üzerinden yapılmaktadır. KYK borcu ödeme işlemi ise her banka ve kredi kartından Ziraat Bankasına gidilerek yapılmaktadır.

 

KYK borcunuza https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama?detay=Goster&listIndex=0&listTuru=ogrenimListesi adresi üzerinden de kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Üstelik ödemediğiniz ve geciken borçlarınız için gecikme faizi de ödemeniz gerekmektedir. Bu yüzden borcunuzu son gününe bırakmadan ödemeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda borcunu erken ödemeyi düşünen kişiler için de bir ödeme indirimi yapılmaktadır.

 

Öğrenci Partime İş imkanı 

icra kurumu olarak 2022 yılı başı itibari ile anlaşmalı kurumsal firmalar ile öğrenci kalkınmaları hakkında üretilen çözümleri faaliyete alacağız. Faaliyet alanlarımız da öğrencilerin dönemsel çalışma veya partime çalışma imkanı olması sağlacaktır. Lise öğrencisi stajyer alınları üniversite öğrencisi stajyer alımları olacaktır. Öncelikle mesleki öğrencilerin seçimleri olacaktır, tekstil moda tasarımı gibi bölümlerde okuyan öğrenciler için, anlaşmalı olduğumuz tekstil firmaların da staj yapma imkanı olacaktır. Bu sayede öğrenciler kısa sürede iş hayatına odaklanacak ve borçlarını ödeyeceklerdir.