Muhammen bedel kelimesi en çok e-ihale ya da icra ilanları ile ilgilenenler tarafından kullanılmaktadır. Günlük hayatta pek kullanılmayan, çok bilinmeyen bir kelimedir.

Muhammen Bedel Nedir?

Muhammen Bedel Nedir?

Muhammeni kim belirler diye sorarsanız; Devlet İhale Kanunu’na göre kamuya ait ihalelerin hepsinde tespiti idarece yetkili bilirkişiler yapmaktadır. İcralık olan taşınır / taşınmaz malın değerine göre bilirkişilerden, sanayi odalarından, ticaret odalarından, borsadan tespit için yardım alınabilir. Bazı durumlarda bedel komisyon tarafından incelenerek e-ihaleye çıkartılır. Eğer alacaklı durumda olup icra hesaplama yapmak istiyorsanız muhammen bedelini önemsememeniz gerekiyor. Çünkü bu ilanın başlangıç fiyatı olup o sınırdan başlayarak teklif usulü artırma gerçekleştirilmektedir.

Muhammen Bedel Onay

İcra haberleri ortaya çıktıktan sonra insanların ilk olarak e-ihale sitesinde baktıkları yer muhammen durumudur. Bu fiyat ne kadar artı veya eksi durumda olsa da insanlar yine piyasaya göre teklif vermektedir. Bilirkişi fiyatın x başlangıç fiyatı olarak belirtse de insanlar yine de piyasaya göre teklif verdiğinden bu olay sadece başlangıçtır.

Muhammen belirlenmesinde birçok kurumun etkin rol aldığı aşikardır. Lakin bedel her zaman tahmin edilebilir olmayabilir. Taşınır ya da taşınmaz mallarda sadece ev / araba aklınıza gelmesin. Bazen gemi, bazen çok özel koleksiyondan oluşmuş parçalar da icra ile satışa çıkartılabiliyor. Bu durumda yani muhammen bedel belirlenmesinde tahmin edilemezse ilgili bakanlığa dosya gönderilerek onay alınır ve kapalı teklif usulü ile satış gerçekleştirilir.