İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Dosya Takibi

Mal Beyanı Bildirimi Dilekçesi Örneği

Mal Beyanı Bildirimi Dilekçesi Örneği
+ - 0

Mal Beyanı Bildirimi Dilekçesi Örneği

Mal beyanı dilekçe örneği sık sık kullanıcılar tarafından aranmaktadır. İcra müdürlüklerine yolumuz düştüğünde dilekçelerimizi usulüne uygun şekilde arz edebilmek için bu dilekçe örneklerine göz atmak durumunda kalıyoruz. İcra Dairelerine arz edeceğimiz dilekçeler ise dilekçe türlerine göre farklılık göstermekte. Sizin için hangi itiraz ve isteğe hangi dilekçenin yazılacağını ve bu dilekçelerin örneklerini derledik. İşte Mal beyanı dilekçe örnekleri:

Mal Beyanı Nedir?

Mal beyanı İcra ve İflas Kanunu’nun yetmiş dördüncü maddesinde detaylıca düzenlenmiştir. Kişinin gerek kendisine gerekse de üçüncü şahıslar yerinde bulunan mal ve alacaklarına ilişkin borcunu karşılayacak miktarı ve her türlü kazanç ve gelirini, borçlarını ne suretle karşılayacağını icra dairesine bildirmesine mal beyanı denir.

Bu bildirim yazılı şekilde yapılabileceği gibi sözlü şekillerde de yapılabilmektedir. Herkesçe bilindiği üzere ödeme emri eline ulaşmış olan borçlu bulunan kişi, kanuni süreler içerisinde ya borcunu ödemeli ya da itirazda bulunmalı bunları da yapmıyorsa malvarlığı beyanında bulunmalıdır. Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza mal beyanı işlemini detaylıca anlatacak, mal beyanı dilekçesi örneği gibi paylaşımlar da yapacağız.

Mal beyanı içerisinde üçüncü kişilerden olan alacaklar, evde mevcut bulunan eşyalar, aylıklar ve benzeri mal ve alacakların tamamı gösterilebilmektedir. Bu noktada unutulmaması gereken en önemli detay, açıklayacağınız mal beyanında borcunun tutarında malınızı ve alacağınızı beyan etmenizin yeterli olacağıdır.

Eğer alacaklar içerisinde kambiyo senedi bulunuyorsa ve bu kambiyo senedi de mal beyanı bildirimine dahil edecekse mal beyanında bulunmak için verilen süre üç gün artarak on güne çıkar. Borçlu eğer ki ödeme emrine itiraz eder ise mal beyanında bulunmak gibi bir yükümlülüğü yoktur. Ancak ödeme emrine itirazının reddedildiğine ilişkin kararın borçluya tebliğ edilmesinden sonra borçlunun mal beyanında bulunması için üç gün süre tanınır. Mal beyanı içerisinde borcun miktarı karşılığında gösterilen mal, kazanç ve üçüncü kişilerin elinde bulunan alacaklar gibi beyanlarla beraber borcu ne suretle ve ne kadar sürede ödeyeceğiniz gibi hususların da bulunması gereklidir.

Mal Beyanında Bulunmamanın Cezası Nedir?

İcra ve İflas Kanunu’nun yetmiş altıncı maddesinde verilen süre içerisine mal beyanında bulunmayan borçlunun, alacaklının İcra Ceza Mahkemesi nezdinde yapacağı başvuru ile borçlunun bir defaya mahsus olarak hapisle tazyik olunacağı hükmedilmiştir. Ancak verilebilecek hapis süresi azami üç ay ile sınırlandırılmıştır.

Ancak mal beyanında bulunması gerekmekte olan borçlunun üzerinde kayıtlı olarak hiçbir mal yok ise bunu bildirmesi de yeterli olur. Kişi mal beyanında bulunmuş ve borçlunun beyanda bulunduğu malların miktarı boru karşılamıyor ise, borçlu beyanda bulunmasının ardından yeni bir kazanç veya mal elde ederse bu mal, kazanç veya gelirleri de mutlaka icra müdürlüğüne bildirmelidir.

İcra Mal Beyanı Zorunlu Mu?

İcra mal beyanı zorunlu mu? Sorusuna verilebilecek en kısa cevap, evet zorunludur. İcra takibinin alacaklı tarafından başlatılmasının ardından verilen sürelerin içerisinde borçlunun mal beyanında bulunması gerekmektedir. Verilen süreler içesinde eğer ki borçlu mal beyanında bulunmaz ise alacaklının talebi ile azami üç ay olmak şartıyla borçlu hapisle cezalandırılabilir.

Mevzuat ile bu duruma açıklamak gerekirse, İcra ve İflas Kanunu’nun yetmiş altıncı maddesinde belirtildiği üzere, borçlunun tanınan süreler içerisinde mal beyanında bulunması bir yükümlülük olarak belirtilmiştir. Verilen süreler içerisinde mal beyanında bulunmayan borçlunun ise azami üç ay olmak üzere hapis cezasına çarptırılabileceği belirtilmiştir.

İcra Mal Beyanı Dilekçe Örneği

Borçlunun tarafına ödeme emri gelmesinden sonra ödeme yapmayacak ya da itirazla bulunmayacak olan borçlunun icra müdürlüğüne giderek mal beyanında bulunma yükümlülüğü vardır. Bu mal beyanı yazılı olarak yapılabileceği gibi sözlü olarak da yapılabilmektedir. Yazımızın bu kısmında sizler için mal beyanında bulunurken dikkat etmeniz gereken noktaları ve kanunda belirtilen şartları taşıyan bir mal beyanı dilekçe örneği hazırladık:

Tarih: ……/……./………..

 

 

XXX İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

 

                Dosya No: …………./………….

 

 

                Konu: Mal Beyanı Bildirimi

 

                AÇIKLAMALAR:

 

Yukarıda esas numarası yazılı dosyanızda ödeme emrinden haberdar oldum. Dosyaya mal beyanında bulunmakta istiyorum. Mal beyanı ile ilgili olarak aşağıda beyanda bulunduğum malvarlığımı dosyaya bildiriyorum, gereğini saygılarımla arz ve talep ederim.

 

Adı, Soyadı

…………………………………………

imza

BEYAN:

…………………………………………………………….

…………………………………………………………….

…………………………………………………………….

…………………………………………………………….

…………………………………………………………….

…………………………………………………………….

…………………………………………………………….

…………………………………………………………….

 

EK:

  • Kimlik Sureti
  • Dayanak Belgeleri ve Diğer Belgeler

 

indir 1

İcrai ve hukuki pek çok konuda bilgi almak için sitemize göz atınız. Konuyla alakalı olan icra dosya takibi kategorisini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

 

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap