KYK Kredi

KYK burs ve kredi başvuruları adına heyecanlı bekleyişler her sene süregelmektedir. Kredi Yurtlar Kurumu aracılığı ile yurt başvurularından sonra kredi ve burs başvuruları için de bütün öğrencilerin gözü GSB sisteminde. Peki, KYK Kredi ve burs başvurusu nasıl ve ne zaman yapılacak? Ekim ayı içerisinde başvurular yapılabilecek mi?

 

Bütün gözler ise Gençlik ve Spor Bakanlığı ile beraber Kredi Yurtlar Kurumu tarafından gelecek olan bir açıklamada. Burs ve kredi başvurusu için net bir tarih belirlenmedi. Yapılan açıklamalarda ise ‘’Duyuru ve gelişmelerden haberdar olabilmek adına https://gsb.gov.tr internet adresi ve resmi sosyal medya hesapları takip edilerek bilgi sahibi olabilirsiniz. İyi günler dileriz’’ şeklinde de eklendi.

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman? 

KYK Burs Ve Kredi başvurularının tarihleri henüz netleşmedi. Geçtiğimiz sene Ekim ayı sonlarında başlamış olan KYK burs başvurularının bu ay sonunda yine netleşmesi bekleniyor.

 

KYK Burs/Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Burs/Kredi başvuruları her sene görsel ve yazılı basın yolları ile kamuoyuna duyurulmakta olan tarihler içerisinde e-Devlet sistemi üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi bulunmayan kişilerin PTT şubelerine giderek kesinlikle e-devlet şifrelerini alması gerekmektedir. Bununla beraber diğer e-devlet giriş tercihlerinden birine de sahip olmaları gerekmektedir.

 

Başvuru sırasında öğrencilerden sosyal, eğitim ve ekonomik durumlarına ait olan birtakım bilgiler talep edilmektedir. Bu bilgiler ise kamu kurumlarından alınacak olan veriler ile karşılaştırılır ve teyit edilir. Yapılacak olan değerlendirme neticesinde ise bütçe durumlarına göre belirlenmiş olan bir sayıdaki öğrencilere burs verilmektedir. Durumu mevzuatlar uygun olan diğer bütün öğrencilere de öğrenim kredisi verilmektedir.

 

KYK Bursu Ne Kadar? 

KYK burs tutarı eğitim seviyesi farkına göre değişiklik göstermektedir. 2020 yılında KYK burs ve kredi üniversite öğrencileri adına 650 TL, yüksek lisans adına da 1.300 TL ve doktora için de 1.950 TL idi.

 

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman Yapılacak?

KYK Burs Ve Kredi başvurularının tarihleri henüz netleşmedi. Geçtiğimiz sene Ekim ayı sonlarında başlamış olan KYK burs başvurularının bu ay sonunda yine netleşmesi bekleniyor. Geçtiğimiz sene burs başvuruları 8 Kasım tarihinde sona ermişti.

 

Burs/Kredi hakkından faydalanmak isteyen kişiler e-Devlet sistemi üzerinden başvurularını yapabilecekler. Başvurularda değişiklik yapmayı isteyen kişiler, son günlere dek bilgilerini güncelleyebilecek.

 

Başvuru esnasında öğrencilerin beyan ettikleri sosyal, başarı ve ekonomik durumlarına ait olan evrak, Gençlik ve Spor Bakanlığı aracılığı ile teyit edilecektir.