KYK Kredi Sorgulama

Üniversite yılları içerisinde geri ödemeli bir şekilde öğrenim kredisi alan kişiler, KYK borcum acaba ne kadar tarzında soruları son zamanlarda sık bir şekilde araştırıyor. Peki KYK Kredi Sorgulama nasıl yapılır? KYK Borcu Nasıl Öğrenilir?

 

Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığı ile sağlanmakta olan geri ödemeli öğrenim kredilerinden yararlanan öğrenciler, borçlarını öğrenebilmek adına sorgulama yapmaktadır. Geri ödeyecekleri tutarları merak eden kişiler KYK borcumu nasıl öğrenebilirim tarzındaki soruları araştırıyor. Üniversite eğitimi esnasında alınmakta olan öğrenim kredileri, okul bitimlerinden itibaren 2 sene sonra ödenmeye başlanmaktadır. Peki KYK kredi sorgulama nasıl yapılır? İşte KYK borç sorgulama ve kredi sorgulama hakkında merak edilen bütün detaylar…

 

KYK Borcu Nasıl Öğrenilir?

KYK öğrenim kredisi borçlarını sorgulayabilmek adına öncelikle e-devlet içerisine giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için de e-devlet şifrenizi bilmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama internet adresi içerisine giriş yapılması gerekmektedir.

 

Linke tıklayarak hesabınızı doğrulamalısınız. Daha sonrasında da e-devlet sistemi üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığına ait olan bir sayfaya yönlendirilebilirsiniz. Bundan sonra ise detay kısmına tıklandığı zaman ne kadar bir borcunuz bulunduğunu görüntüleyebilirsiniz.

 

KYK bursu alan öğrencilerin öğrenim hayatları süresince aldıkları paraları geri ödemeleri her zaman gerekmeyebilir. Fakat öğrenim kredi alan öğrencilerin ise mezun olduklarından sonra almış oldukları paraları tekrar geri ödemeleri gerekmektedir. Borcunuzu detaylı olarak taksitlendirilen tutarları ve bununla beraber ödeme tarihlerini de görüntüleyebilirsiniz.

 

KYK Öğrenim Kredisi Borcu Nasıl Sorgulanır?

KYK öğrenim kredisi borçlarını sorgulayabilmek adına öncelikle e-devlet şifrenizi bilmeli ve e-devlet sistemi içerisine giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra ise e-devlet sistemi içerisinde ilerleyerek öğrenim katkı kredisi sorgulama sekmesine tıklayabilirsiniz. Bu doğrultuda ilerledikten sonra ise e-devlet sistemi üstünden Gençlik ve Spor Bakanlığına ait olan belirli bir sayfaya yönlendirilirsiniz.

 

Daha sonrasında da detay bölümüne tıklanıldığı takdirde ne tutar bir borcunuz olduğunu da görüntüleyebilirsiniz. KYK bursu alan bireylerin öğrenim yaşamları süresince almış oldukları tutarları geri ödemek gibi bir zorunlulukları bulunmamaktadır. Ancak KYK kredisi alan bireylerin ise mezun olduklarından sonra 2 yıllık bir süre tanınmaktadır. Bu süre zarfı sonunda ise ister hemen isterse de taksitli bir şekilde yapılandırma sunulmaktadır. Böylece öğrenim kredisi alan öğrenciler okullarını bitirdikten sonra ödemelerini yapmaya başlamaktadır. Sizlerde bu şekilde isterseniz okul bittikten hemen sonra ödeyebilir isterseniz de 2 yıl sonrasında taksitli bir şekilde borcunuzu ödeyebilirsiniz.