KYK borcu nedir ? KYK kredi ve ödemeleri hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemize göz atabilirsiniz. Aklınızdaki soruların hepsinin cevabını sizler için hazırladık. 2022 yılında KYK kredi ödemeniz geldiyse makalemizi okumanızı öneriyoruz. Devletimiz Türkiye’deki öğrencilere KYK aracılığı sayesinde burs ve geri ödemeli kredi vermektedir. Bunun sebebi öğrencilerin üniversite okurken ihtiyaçlarını bir nebze olsun giderilmesi içindir. Burs başarılı ve ihtiyaç sahibi kişilere karşılıksız olarak verilmekte olan paradır. Kredi ise diğer öğrencilere verilmekte olan öğrencilik hayatı bittiğinde geri ödenecek olan paradır. Bu paralar verilirken öğrencilerin maddi ihtiyaçlarını, sosyal ve kültürel gelişimlerini artırmak için verilmektedir. Bu paranın zorunlu bir hizmet yükümlülüğü bulunmamaktadır. Karşılıksız verilen burs sınırlı sayıda öğrenciye verilirken, KYK kredisi şartlara uyum sağlayan her öğrenciye verilmektedir. Yani bunu alan öğrencilerin eğitim hayatlarını bitirdikten sonra KYK borcu olmaktadır.

KYK Kredi Borçları Nasıl Hesaplanır ?

KYK borcu öğrenim hayatında alınmış olan toplam para miktarı ve TÜİK’in Yurtiçi Fiyat Endeksi’nde oluşan artışlar uygulanarak hesaplanmaktadır. Yani kısacası şöyledir ki; Yİ-ÜFE+Kredi toplanarak hesaplanır. Öğrencilerin ödeyecekleri para miktarı öğretim süresi boyunca KYK’dan aldıkları paranın 3 katını geçmemektedir. KYK borcu belirlenen süre zarfı içerisinde ödenmediği takdirde her yıl üzerine gecikme zammı eklenmektedir. Alınmış olan kredi miktarına eklenen faizler sonrasında borç alınan kredi miktarını aşabilmektedir. Bu sebeple sınırlamalar getirilmiştir.

KYK Kredi Borcunun Geri Ödemesi Ne Zaman Başlar ?

KYK borcu ödemesi öğrenim hayatı bittikten 2 yıl sonra başlamaktadır. Hatta aylık taksitler biçiminde ödeme kolaylıkları sağlanmıştır. Bunun yanı sıra öğrenim hayatı hazırlık sınıfında okumuş olmanıza göre değişmektedir. Bunun yanı sıra bu borç sorgulama işlemi ise e-devlet üzerinden yapılmaktadır. KYK borcu ödeme işlemi ise her banka ve kredi kartından Ziraat Bankasına gidilerek yapılmaktadır.

KYK Borcu Silinme İmkanı Var Mıdır ?

KYK borcunun silinmesi durumu ise tam teşekküllü bir hastaneye gidilirek ‘’Hayatını çalışarak kazanamaz’’ raporu alınmalıdır. Krediyi aldığınız dönemde veya almış olduktan sonra ki dönemde vefat ederseniz de borcunuz silinmektedir. Tabi ki tek olanak bunlar değildir. Bu olanaklardan bir diğeri ise krediyi alırken bunun bursa dönüşmesi durumunda da borcunuz silinmektedir. Yani bu demek oluyor ki kredi alırken durumunuzda herhangi bir değişiklik olduğu takdirde bursa çevrilebilmektedir. ‘’Öncelikli burs alabilecek öğrenciler’’ kategorisine girmiş olan öğrenciler eğer ki bu durumu belgelendirirler ise kredileri bursa çevrilmektedir. Yani bir kaç farklı yol ile KYK borcunuz silinmektedir.