KYK borç erteleme işlemi kolay biçimde sadece birkaç adım ile e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. KYK borcu ertelemesinin sürecinin işleyişi tamamen internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Erteleme talebinizi YÖK ve KYK’ya iletilerek gerçekleştiriliyor. Peki borç erteleme adımları nasıldır ? KYK borcu erteleme işlemi birkaç adım sayesinde internet üzerinden kolayca gerçekleştirilmektedir. Eğitim hayatı bittikten sonra en çok araştırılan konular haline gelmiş olan bu konu evinizden çıkmadan kolayca tamamlanmaktadır. Bu konuyla ilgili aklınızdaki soruların cevaplarını öğrenmek için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır ?

KYK borç erteleme başvuruları e-devlet üzerinde oldukça kolay biçimde gerçekleştirilebilmektedir. E-devlete kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra YÖK ve KYK Kredi erteleme başvurusuna giriş yapıyorsunuz. Bunun için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir. Daha yapmış olduğunuz bir kredi erteleme başvurunuz yok ise ekranınızda şu uyarı görüntülenecektir. Daha önce yapmış olduğunuz bir erteleme başvurusu görüntülenememektedir. Fakat erteleme başvurusu yapmak istiyorsanız yeni başvuru sekmesine tıklayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu sekmeye tıklamış olduğunuz zaman bir form ekranınızda görüntülenecektir. Bu formda adres, iletişim bilgileriniz, mail adresiniz gibi yerleri doldurmanız gerekecektir. Yapmış olduğunuz işlemler birinci adımdır. Yapmanız gereken ikinci adım ise erteleme talebinizin neden olduğunu seçmektir.

 

KYK Borç Erteleme Sebepleri Nelerdir ?

KYK borç erteleme işlemi yapılırken seçmeniz gereken sebepler vardır. Bunun sebebi borcu neden ödeyemeyeceğiniz ve bunun sebebi nedir şeklinde boşluklar doldurmanız gerekecektir. Bunlara örnek verecek olursak sebepler şöyledir;

  • Askerlik sebebiyle
  • İşsizlik sebebiyle
  • Doktora/ Yüksek Lisans sebebiyle

Gibi seçeneklerden birini işaretleyerek ilerlemelisiniz. Bu sebeplerden birini seçmiş olduğunuz zaman bilgi mesajları karşınıza çıkacaktır. Örneğin askerlik sebebiyle olanı seçtiyseniz ve askerlik bilginiz bulunmuyor ise bununla ilgili bir bilgi mesajı ekranınıza düşecektir.

 

Kyk Borcunun Ertelenemeyeceği Durumlar

Kyk borcunun ertelenebileceği bazı durumlar bulunmaktadır. Ancak kyk borcunun ertelenemeyeceği bazı durumlar vardır. Aşağıda belirtilen durumların varlığında kyk borç erteleme işlemi yapılamamaktadır.

 

  • Öğrenim Katkı kredisi borç taksit ödemelerinin aksatılması ve aksatılmadan dolayı borca gecikmez faiz ve zammı eklenmişse
  • Borcun ödenmeye başlanacağı başlangıç tarihi askerlik terhis tarihinin sonuna denk geliyorsa

 

  • Kredi Katkı borcu henüz ödenmeye başlanmamışsa. (kredi borcunun başlangıç tarihi olan ayın önceki ayından itibaren kredi erteleme talebinde bulunulabilir.

 

  • Kredi borcunun hesaplanması yapılmamışsa
  • Kredi alan kişi hala kyk kredisi almaya devam ediyorsa
  • Kredi alan kişi Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile iletişimini kesmişse.