İlginizi Çekebilir
otoyol
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Haberleri

Karayolları Borç Sorgulama

Karayolları Borç Sorgulama
+ - 0

Karayolları Borç Sorgulama

Devletin en çok gelir elde ettiği kaynakları vergilerdir. Vatandaşlara devletlerin verdiği hizmetler karşılığında devletler vergi alırlar. Bu alınan vergilerin bir kısmı yine vatandaşa hizmet olarak geri döner. Vergilerin daha kolay anlaşılması amacıyla her bir vergi türüne bir kod ataması yapılmıştır.  Bunlardan biri de 9155 vergi kodudur. Gelin hep birlikte misal olması amacıyla 9155 vergi kodunu detaylıca inceleyelim. 9155 kodlu vergi karayolları ile ilgilidir. Makalemizin devamında karayolları borç sorgulama ile ilgili hususlara değindik.

Ülkemizde uygulanan vergi sisteminde vergilerin tahsilatıı daha kolay hale getirmek için her vergi türüne bir adet vergi kodu atanmıştır. Bu kodlar sayesinde vergi dairelerin yapacağı işlemler bir hayli kolaylaşır. Bununla birlikte vatandaşlar ödemesi gereken vergi borçları hakkında kolay bir şekilde bilgi sahibi olabilirler.

 

 9155 Vergi Kodu Nedir?

9155 vergi kodu geçmek için ücret alınan karayollarından geçen taşıtların ödemekle yükümlü oldukları vergiyi ifade etmektedir. Ülkemizde OGS ve HGS gibi sistemler ile bu alınması gereken vergilerin kolay bir şekilde tahsili dağlanmış olur. Ancak yasal olmayan bir şekilde karayollarını kullanan taşıtları tespiti yine bu HGS ve OGS gibi geçiş sistemleri ile sağlanır. Bu şekilde otomatik olarak vergilendirme yapılmış olur. Karayolları borç sorgulama gibi sistemleri kullanarak vergi borcunuzu öğrenebilirsiniz.

 

 Karayolları Geçiş Ücreti Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Karayolları geçiş için ödenmesi gereken ücretler geçiş sırasında OGS ve HGS sistemleri ile otomatik bir şekilde yapılır. Ödemelerin otomatik bir şekilde yapılabilmesi için HGS ve OGS kartlarında yeterli miktarda para bulunması gerekmektedir. Kartında yeterli miktarda bakiye olmadan da geçiş yapmak mümkündür. Fakat geçiş yaptıktan 15 gün sonra ödem yapılması gerekmektedir. 15 gün içerisinde ödemesini yapan kişiler herhangi bir ceza ödemek zorunda kalmaz. Bu ödeme karayolları borç sorgulama sayfasından yapılabilir. Kartta yeterli bakiye bulunmaması durumunda vergi dairelerinden de geçiş ücreti ödemesi yapılabilir.

 

Ayrıca e-devlet uygulaması üzerinde borç miktarı görüntülenebilir. Görülecek olan ödeme sayfasından online olarak kredi kartı ya da banka kartı kullanarak ödeme yapılabilir. Bazı anlaşmalı bankalarda karayolları borç sorgulama hizmeti vermektedir. Bankaların mobil ödeme sistemlerinde de ödeme yapılabilir.

 

9302 Vergi Kodu Nedir?

9302 numaralı vergi kodu taşıt ile geçilen köprü ve otoyollar için geçiş bedeli anlamına gelmektedir. Kullanılan otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri taşıt türüne ve köprülere göre farklılık göstermektedir.

 

KGM Anadolu Otoyolu: 30 TL

İzmir Çeşme Otoyolu: 4,50 TL

Gebze-Orhangazi-İzmir: 256,30 TL

Kuzey Marmara Avrupa Otoyolu: 11,15 TL

Kuzey Çevre Otoyolu: 61,80 TL

HGS Geçiş İhlali Nedir?

HGS geçiş yerlerinde geçiş için ödemeniz gereken bir tutar HGS kartınızda bulunmaldır. Eğer HGS kartınızda yeterli bakiye yoksa geçiş yapmanız yine mümkündür. Fakat bu tutar daha sonra karayolları borç sorgulama ile ödenmelidir. Otoyol ya da köprüden gçiş yaptıktan sonraki ilk 15 günlük süre boyunca geçiş ihlali yapmış sayılmazsınız. Yani HGS kaçak geçiş gibi bir durumun oluşması için gereken süre 15 gündür.

 

Fakat 15 günlük süre sona erdiğinde hala kartınıza para yüklememişseniz geçiş ihlali yapmış sayılırsınız. Geçiş ihlali yapmış olarak sayılmamak için araç plakanıza kayıtlı bir kart almanız gerekmektedir. Geçiş ihlali oluşturacak 15 günlük süre geçtikten sonra bir ceza ile karşılaşırsınız. Bu ceza normal geçiş ücretinin yaklaşık olarak 4 katıdır.

 

Karayolları Borç Sorgulama Nereden Yapılır?

HGS ya da OGS den geçiş yaptınız fakat sonraki ilk 15 gün içerisinde ödeme yapmayı unuttuysanız bir ceza ile karşılaşırsınız. Peki karayolları borç sorgulama nasıl yapılır. Bunun için farklı alternatifler mevcut.

 

  • e-Devlet’ten HGS Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Karayolları borç sorgulama için e-devlet kapısını kullanabilirsiniz. Bu ssistemde HGS ihlali geçiş bilgileri sorgulama sayfasını ziyaret etmelisiniz. Buradan e-devlet bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra ödemeniz gereken tutar görünür. Detay kısmında kesilen ceza ile alakalı tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

  • PTT’den Karayolları Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ptt’nin sitesinden HGS geçiş ihlali sorgulama sayfasını ziyaret etmelisiniz. Daha sonra araç plakanızı girdikten sonra karayolları borç sorgulama sayfasına ulaşmış olacaksınız. Buradan borç ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Karayolları borç sorgulama
Karayolları borç sorgulama

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap