İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Hesaplama

İlamlı İcra Takibi Nedir

İlamlı İcra Takibi Nedir
+ - 0

İlamlı İcra Takibi Nedir

İcra takibi işlemleri mevzubahis olduğunda ister istemez ilamlı icra takibi nedir sorunun yanıtı birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Çünkü icra takibi işlemleri için gerçekleştirilen hukuksal işlemler tamamen icra takibinin ilamlı ve ilamsız olmasına göre değişkenlik göstermektedir.

 

İlam kelime anlamı olarak incelendiğinde mahkeme tarafından verilmiş olan son kesin karar manasına gelmektedir. Bu sebeple ilamlı icra takibi işlemi mahkeme kararı neticesi sonucu başlatılan icra takibi türüdür. Bunun yanında direkt olarak icra dairesine başvuru yapılarak başlatılan icra takibi işlemi ise ilamsız icra takibi olarak nitelendirilmektedir.

 

İlamlı icra takibi işlemlerini başlatabilmek için mahkemenin vermiş olduğu kararın bir örneği ile icra dairesine gidilmelidir. Mahkeme kararını gösteren belge olmadan ilamlı icra takibi işlemi başlatmak mümkün değildir. Mahkeme kararı yerine geçebilecek bazı belgeler mevcuttur. Örnek vermemiz gerekirse mahkemeler tarafından hazırlanan kabuller ve sulhler ilam belgesi yerine kullanılabilecek belgeler arasındadır. Bunun yanında noter onaylı senetler de ilamlı icra takibi işlemi başlatmak için kullanılabilecek belgeler arasındadır.

 

İlamsız İcra Takibi Süreci

Bir borcun tahsil edilememesi gibi bir durumda alacaklı icra takibi talebinde bulunabilir. İcra takibi işlemli mahkemeye herhangi bir başvuru gerçekleştirmeden de sağlanabilir. Bu tip hallerde ilamsız icra takibi için geçerli olan prosedürler uygulanır. Alacaklı taraf kendi başına gidebileceği gibi avukatı ile beraber de icra dairesine gider. Burada icra dairesi tarafından kendisinden talep edilen belgeleri icra dairesine teslim eder. Bu tarz zamanlarda prosedürlerin tam olarak bilinmemesi ve tecrübesizlikten dolayı hukuki bir destek alınabilir. İcra dosyaları ile ilgilenen avukatlar icra takip programı ile işlemlerin hız kesmeden gerçekleştirilmesini sağlarlar. Bu icra diaresine başvuru yapılırken alınacak malın maddi boyutuna bağlı olarak belirlenen bir harç ödemesi yapılır. Böylelikle ilamlı icra takibi başlatmak için gerekli olan işlemler tamamlanmış olur.

İlamlı İcra Takibi Süreci

İlamlı icra takibi işlemlerinin başlatılabilmesi için mutlak suretle icra mahkemesi kararı gerekmektedir. İcra mahkemesi kararına alternatif olarak ;

 

  • mahkeme önünde yapılan sulh
  • mahkeme önünde yapılan kabul
  • noter onaylı senet

 

belgeleri de geçerli sayılmaktadır.  İlamsız icra takibi işlemlerinde yalnızca teminat ve para kaynaklı alacaklar söz konusudur. Fakat ilamlı icra takibi işlemlerinde finansal boyuttan farklı takip uygulamaları da mevcuttur. Örnek vermemiz gerekirse anne babanın çocuğunu teslimi ve gayrimenkul teslimi için ilamlı icra takibi işlemleri başlatılır.  İcra takibi için zaman aşımı süresi 10 sene olarak belirlenmiştir. 10 yıl üzeri zaman aşımına girer.

 

Mahkeme tarafından belirlenen karar ile başlatılmış olan ilamlı icra takibi açık ve net bir icra hükmünü ortay koyar. Bununla beraber talep edilirse hakkında icra takibi başlatılan kiş yetkili mahkemeye başvurarak itiraz edebilir.

 

İlamlı İcra Takibinde İtiraz ve İptal

İlamlı İcra takibi itiraz davası ile borçlu tarafın talep etmesi ile duran icra takibinin devam etmesi için açılır. Dava alacaklı tarafından icra takibine itiraz eden borçlu tarafa karşı açılan bir davadır. Davanın icra mahkemeleri tarafından kabul edilmesi durumunda bırçlu tarafın yapmış olduğu itiraz iptal edilir. Daha sonra icra takibi işlemlerine kalınan yerden devam edilir.

 

Alacaklı taraf elinde icra iflas kanununun 68 numaralı maddelerde geçen belgelerden birine sahipse bu yola başvurabilir. Fakat alacaklı tarafın elinde bahsi geçen belgelerden birisi mevcut değilse icra takibi işlemlerine devam edilebilmesi için itirazın iptali yolunu kullanmalıdır.

İcra Takibi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

İcra takibi işlemi alacaklı birinin alacağını tahsil edemediği bir durumda devlet gücüne başvurmasıdır. İcra takibi işlemleri iki farklı şekilde gerçekleşir;

  • ilamlı icra takibi
  • ilamsız icra takibi

 

İlamlı icra takibi işlemleri için icra mahkemesinin kararının ve hükmünün olması gerekmektedir. İlamsız icra takibi işlemleri için ise böyle bir zorunluluk yoktur.

 

İlamlı İcra Takibi Nasıl Yapılır?

İlam mahkemenin almış olduğu son karar anlamına gelmektedir. Bu yüzden ilamlı icra takibi işlemleri doğrudan mahkeme kararı baz alınarak başlatılır. İlamlı icra takibi işlemi başlatabilmek için icra dairesine mahkeme kararının ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu belge olmadan ilamlı icra takibi işleminin başlatılması mümkün değildir. Mahkeme kararına alternatif olarak ; mahkeme önünde yapılan sulh, mahkeme önünde yapılan kabul, noter tasdikli onaylı senet de geçerli sayılmaktadır.

esss

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap