İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Bilgi

İcralık Oldum Ne Olur?

İcralık Oldum Ne Olur?
+ - 0

İcralık oldum ne olur sorusu icra ile karşılaşan herkesin ilk tepkisidir. Borcun zamanında ödenmemesi, eksik ödenmesi gibi durumlarla kişiler icralık olur ve icra takibi başlar. İcra takibi, aslına bakılırsa hem borçlunun hem alacaklının hakları konusunda bilgi verilen hukuki bir süreç olarak dikkat çeker. Genellikle kişiler icralık oldum ne yapmalıyım? Benzeri soruları biraz geç sormaktadır. Çünkü evinize icra kağıdı geldikten sonra bir süreç başlayacak ve mantıklı adım atmanız gerekecektir.

İcralık Oldum Süreç Nasıl İlerler?

Aslında icra süreci borç ile başlar. Borcunuzu öderseniz herhangi bir sorun oluşmaksızın konu kapanır. Borcunuzu ödeyemezseniz ve alacaklı da borcunuzu ödemeniz konusunda size yardımcı olmak istemezse icra takibi başlatabilir.

Bazı durumlarda alacaklılar borçlu kişilerle anlaşmaya yanaşabilir. Bazı durumlarda ise tek seferde borcun tamamının ödenmesini talep edebilir.

Her iki durum içinde bir uzmandan destek almanız sizin için faydalı olacaktır.

Bir avukatla iletişime geçerek, borcun ödenmesi konusunda bir takım anlaşma yolu takip edilmesi söz konusu olabilir. Bu borcun yıllık taksitlere bölünmesi yada borcun belli şartlar dahilinde ödenmesi ile mümkün olabilir. Bu hem daha risksiz hem de daha hızlı bir süreç olacaktır.

Örnekleri Var mıdır?

Örneğin bankacılık konusunda bu durumun dolaylı bir örneğini görmek mümkün olur. Bankalara borcunuzu zamanında ödeyemezseniz bankalar bunun için 30 ar gün halinde 90 günlük bir periyotla ödemenizi isterler. Bu süreç içerisinde borcunuzu ödemeniz mümkün olmazsa borcunuzu yapılandırmanızı talep edebilirsiniz.

Aynı durum borçlu ile alacaklı arasında da olabilir. Alacaklı kişi sürecin hızlanması için bazı durumlarda borcun belli periyotlara bölünerek ödenmesini kabul edebilir. Peki ama kabul etmezse ne olur?

İcra ve Haciz Konusu

Eğer borç ödenmezse, icra takibi tebliğ edildikten sonra itiraz edilmez, anlaşma yapılmaz yada herhangi bir aksiyonda bulunulmazsa mallarınız haczedilebilir. Borcunuz kadar olan mal varlığınız icra müdürlüğü tarafından haczedilir.

Ne kadar borcunuz olduğu, kime borcunuz olduğu, faiz ve ödeme tarihi gibi miktarlar zaten elinize ulaşan belgede yer alacaktır. Bu sebeple borcunuzu ödemeniz konusunda gerekli hassasiyette bulunarak süreç hiç başlamadan kapatmayı deneyebilirsiniz.

Bazı durumlarda ise kişinin haczedilecek herhangi bir mal varlığı bulunmamaktadır. Bu da maaşın bir bölümüne koyulan hacizle ortadan kaldırılabilir.

Daha fazla bilgi için https://www.erkushukuk.com/icralik-olanlar-ne-yapmali/ adresine bakabilirsiniz.

Her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap