İcradan ev, araba ya da taşınmaz bir malı almak isteyenler icralık araba ev nasıl alınır? sorusu ile haşır neşir olmaktadır. Bazıları “elimizden biri tutsa” derken bazıları da araştırarak uygun olarak gördükleri araçlara talip olmaktadır. İlk olarak bir taşınmaz neden icraya düşer bunu açıklayalım.

Bir alacaklı ilamlı icra takibi başlatarak borçlu kişiden alacağını isteme hakkına sahiptir. İcra memurları ilamlı icra takibinden sonra teminata eşit şekilde taşınmaz malı alabilir. Bu taşınmaz malları değerinde satışa çıkartır ve alacaklı da vezneye giderek parasını alır. Hem alacaklı, hem borçlu hem de icradan mal alacak kişinin işi kısa şartlarda görülmüş olur.

icralik ev araba nasil alinir

icralik ev araba alma rehberi

Borçlu icra dosyası sorgulama sonrası taşınmazlar icra memurları tarafından alınarak e-ihale ile icraya çıkartılır. Süreç buradan sonra başlamaktadır.

En önemli konulardan bir tanesi de icralık ev ya da araba nasıl satın alınır konusudur. İlk olarak ihaleye sadece devlet kurumları ile giriş yapabileceğinizi unutmamız gerekiyor. İhaleye girmek için e-devlet ya da e-ihale sitelerini kullanabilirsiniz.
Buradan sonra oldukça basit bir şekilde beğendiğiniz, hoşunuza giden ilan için teminat tutarını ilk olarak bankaya yatırıyor ve ihaleye giriş sağlıyorsunuz. Eğer ihaleye katıldınız ve kazanan siz olmadınız paranızı eksiksiz bir şekilde geri isteyebiliyorsunuz.
Eğer ilk defa giriş yapacaksanız e-ihale sizden doğrulama talebi isteyecektir. Bu doğrulamadan sonra gönül rahatlığı ile icralık araba ev alımı yapabilirsiniz.
e-ihale icralik ev araba alma onayı

e-ihale icralik ev araba alma onayı

 

İcralık Araba Ev İçin Başvuru Şartları

Herkes direkt olarak icradan mal, ev, araba ya da taşınmaz bir şey alamaz. Bunun için devlet bazı şartlar koyarak bunu sınırlandırmıştır. Bu kurallar kişinin yaş, uyruk gibi kriterleri kapsamaktadır. Daha detaylı olarak şöyledir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşını bitirmiş olmak
  • İcra ilanı açıldığında istenilen belgeleri zamanında yatırmış olmak

Bu üç kuralı yerine getiren herkes istisnasız olarak e-icraya katılabilir.

İcralık Araba Ev İçin İhale Ücreti

İhaleye teklif verilebilmesi için 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 114. maddesinin üçüncü fıkrası ve aynı Kanunun 126. maddesi ile belirlenmiş ve Elektronik Teklif Sistem  sayfasında gösterilen yasal teminatın ihale katılımcısı tarafından, satışı yapan birime ait TL cinsinden açılan banka hesabına yatırılması sonucunda ihaleye katılma ve teklif verme gerçekleşir. Birey ücreti yatırmadan ihaleye katılamaz ve teklif veremez.

Teminat bedeli ise; ihaleye katılım için gerekli olan teminat, muhammen bedelin %20 ne tekabül etmektedir. 100 bin liralık bir mal satın alacaksanız bunun 20 binini teminat olarak bankaya yatırmanız gerekmektedir. Ayrıca sisteme giriş tamamen ücretsizdir.