İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Haberleri

İcradan Satılan Arabaları Almanın Riskleri

İcradan Satılan Arabaları Almanın Riskleri
+ - 0

İcradan Satılan Arabaları Almanın Riskleri

İcra takibi işlemi borçlu birinin borcunu ödememesi sebebiyle alacaklı kişi tarafından başlatılan işlemdir. Alacaklı taraf icra takibi işlemini kesinleştirmek amacıyla borçlu tarafa bir ödeme emri gönderir. İcra takibi işlemi kesinleştikten sonra borçlu kişiye ait taşınır ve taşınmaz malların borcu karşılayacak kadarlık bir kısmı haczedilir. Borçlu kişiye ait olan haczedilen mallar açık artırma usulü ile icra dairesi tarafından satışa çıkarılır. Bu şekilde alacaklı kişinin alacağı miktarı tahsis etmesi ve mağduriyetini gidermesi sağlanmış olur. Bu açık artırmalara piyasadan daha uyguna gayrimenkul ve araba almak isteyen vatandaşlar ilgi gösterir. Sık sık icra müdürlükleri tarafından düzenlenen bu satışları takip ederler.  İcra müdürlükleri borçlunun haczedilen arabasını yediemin otoparkında belirli bir süre bekletir. Bu bekletilen araçlar daha sonra açık artırma ve ihale usulü ile satışa çıkartılırlar.

 

İcra daireleri tarafından açık artırma ile satılan bu araçları almak avantajlı gibi görünebilir.  Fakat icradan satılan arabaları satın almanın bazı riskleri vardır.

 

İcra Dairelerinin Haczettiği Araçlar

İcradan satılan arabaları satın almadan önce bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Genellikle icradan satılan arabalar satın alındığında en az ödediğiniz miktar kadar masraf yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu sebeple satın aldığınız aracı mutlaka analiz etmeniz gerekmektedir. Aksi bir durumda piyasa altı fiyat olarak düşündüğünüz arabalar yaptığınız masraflar neticesinde piyasadan bile daha pahalı hale gelebilir. Sizler için icradan satılan arabaları almanın riskleri nelerdir hepsini madde madde açıkladık.

 

İcradan Araba Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İcradan satılan arabalar açık artırma ile satılır. Bu düzenlenen açık artırma ve ihaleler düzenli olarak takip ederseniz kelepir araç olarak nitelendirilen araçları yakalamanız mümkündür. İcra dairelerinin sattığı arabaları almak düşünüldüğü kadar zor bir işlem değildir.

 

Eğer ilk kez icra dairesinden araba alacaksanız aldığınız araba ile ilgili riskleri bilmeniz gerekmektedir. İcradan satılan arabalar ile ilgili problem yaşamak istemiyorsanız aşağıdaki maddelere dikkat etmelisiniz.

 

Muayene Edin

Eğer araba almak istiyorsanız ve icra dairelerinin satışa sunduğu arabalar aklınızı karıştırıyorsa ilk yapmanız gereken ihaleye katılma başvurusundan önce aracı görmektir. Aracı bizzat görmeli ve gerekli muayenelerini bir uzmana yaptırmalısınız. Çünkü söz konusu icradan satılan arabalar açık artırmanın yapılacağı tarihe kadar icra dairelerinin otoparklarında muhafaza edilmektedir.  Araç haczedildikten sonra icra memuru tarafından otoparka bırakılır. Daha sonra aracın mevcut durumu şartname ile belgelendirilir. Araç açık artırma tarihine kadar otoparkta beklediği için mevcut durumunda bazı değişiklikler meydana gelmiş olabilir. Açık artırma sona erdikten sonra ve satış işlemleri tamamlandıktan sonra araç bir süre daha icra dairelerinin otoparklarında kalmaya devam eder. Bu süre içerisinde de araçta bazı değişiklikler meydana gelebilir. Örneğin; yedek parça çalınması, kaportanın çizilmesi… Bu sebeple araç satın alınmadan önce mutlaka kontorl edilmeli ve fotoğraf çekilerek belgelendirilmelidir.

 

Araç Bilgilerini İnceleyin

Aracı önceden görüp muayene ettirmeniz gerektiğini söylemiştik. Bu hususla ilgili diğer sorunda satış işleminin gerçekleşmesinin ardından şartnamede yer almayan arıza eksik ve sürpriz bir masraf gösterilmelidir.  Bu tarz bir durumda dilerseniz davanın feshini talep edebilir ve satış işlemlerini iptal edebilirsiniz.

 

Satış işleminin iptali sonrası yaptığınız bütün ödemeler ve masraflar 7 iş günü içerisinde tarafınıza iade edilir. İcra dairelerinin otoparklarında satış işlemi sonrası meydana gelebilecek ve şartnamede yer almayan problemlerden satın alan kişi sorumlu değildir.

 

Aracı Satın Almak İçin Ödenecek Vergileri Unutmayın

İcradan satılan arabalar için açık artırmada verilen teklif haricinde ticari otomobillerde yüzde 18 ve yüzde 1 KDV tutarı otomobili satın alan kişi tarafından ödenir. Bunun haricindeki masraflar arabası haczedilen borçluya aittir.

 

İcralık Araçların Ruhsat Sorunu

İcradan satılan arabalar ile ilgili bir diğer sorun ise ekseriyetinin ruhsatının ve anahtarının olmamasıdır. Bu nedenle aracı satın alan kişi yeniden ruhsat almak zorundadır. Bunun için de aracın tekrardan muayene işleminden geçirilmesi gerekmektedir. Bu icradan araba alırken dikkat edilmesi gereken bir husustur. Sizin ekstra masraf yapmanıza neden olabilir.

 

İcralık Araca İlişkin Borçlar

Açık artırma ile icradan satılan arabalar ile ilgili diğer sorun ise arabanın önceki borçlarıdır. Bu borçlar aracın sahibi değişse bile araca aittir. Bunu sonradan ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle icra dairesi tarafından satılan arabanın devlete bir borcu olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

İcradan Satılan Arabaları Almanın Riskleri
İcradan Satılan Arabaları Almanın Riskleri

 

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap