İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra İhale

İcradan Ev Almak

İcradan Ev Almak
+ - 0

Günümüzde pek çok vatandaş icradan ev almak istiyor. Bu yazımızda İcradan ev nasıl alınır? İcralık ev kredi ile alınır mı? ve uyap otomatik teklif sistemi nedir? sorularını yanıtlayacağız.

İcralık evler piyasa ederinin çok daha altı fiyatlara satıldığından dolayı çok karlı olabilecek yatırım araçlarından bir tanesidir. İhalenin açılış bedelleri satılan malın piyasa fiyatının yüzde ellisidir. Günümüz koşulları içerisinde yüzde elli uygun fiyatlı bir gayrimenkule sahip olmak hele ki bu konut krizi içerisinde oldukça büyük bir fırsattır. Bu fırsatlardan faydalanabilmeniz için gayrimenkul ihalelerini sıkı sıkıya takip etmeniz gerekmektedir. Bu takibi ise en kolay şekilde internet üzerinde bulunan icra satış ilanları sitelerinden takip edebilirsiniz.

İcradan Ev Nasıl Alınır?

İcra yöntemi ile satılacak olan, daire, arsa ya da araba tarzı taşınır veya taşınmaz mallar ihale usulü ile satılmaktadır. Bu usul açık artırma yöntemi ile sürdürmekte olup, en yüksek fiyatı veren açık artırmanın konusu malın mülkiyetini istenen bedeli ödemek şartı ile kazanır.

İcradan ev satın almak istiyorsanız, özellikle bu satın almayı karlı kılmak amaçlarınızdan bir tanesiyse icra konusunda uzman bir avukat ile çalışmak en iyisi olacaktır. Avukatınızın araştırmayı sıkı sıkıya yönetip en iyi teklifi vermesi büyük kolaylık olacaktır. Ancak bu işi katiyen avukat aracılığı ile yapmak gibi bir zorunluluk yok. Bu araştırmaları bizzat kendiniz de yaparak ihalelere girebilirsiniz.

İcraya çıkan evler, icra müdürü yahut yardımcısı tarafından açık arttırma yazısı ilan edilmek sureti ile açık artırma günü bu yazıda belirtilerek satışa çıkartılır. Bu şekilde gayrimenkul edinmek amacı taşıyorsanız on sekiz yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Bunun yanında ihalede belirtilen paranın en az yüzde yirmisini peşin olarak bulundurmanız gerekmekte. Evleri özellikle piyasa fiyatının altından edinebileceğiniz için mevzu bahis evler üzerinde devlete KDV ödemeniz gerekiyor. Bu İcra KDV oranları 150 metrekare ve üzeri evler için yüzde on sekiz iken yüz elli metre kare altı evler için bu oran yüzde bir. Ayrıca KDV’nin yanında damga vergisi tellaliye ücreti gibi birkaç masraf daha bulunuyor.

İhaleyi kazanırsanız, kazandıktan sonra ihaleye itiraz edilmediği veya ihalenin feshi davası açılmadığı taktirde on gün içerisinde paranın tamamını ödemeniz gerekmekte. Ardından icra dairesinin belirteceği tapuyu almak amacıyla tapu müdürlüğüne yazı gönderilmesi gerekiyor. Ayrıca Gelir Vergisi Kanunu’nca ihale yolu ile alınan gayrimenkuller satış tarihinden itibaren üç yıl süre ile satılamamaktadır. Eğer gayrimenkulün satışı gerçekleştirilir ise ihaleden evin alım fiyatı ile evin satış fiyatının arasındaki fark kadar gelir vergisi ödenir.

İcradan Ev Almak Mantıklı Mı?000Ülkemizde her geçen gün ev almak biraz daha zorlaşıyor. İcralık olan gayrimenkuller genelde emsallerinden yüzde kırk civarı daha uygun satılıyor. Beş yüz bin liralık daireler icra ihaleleri ile üç yüz elli bin lira civarına satılabiliyor.

İcra Gayrimenkul İhalelerine Kimler Katılabilir?

Halihazırda on sekiz yaşını doldurmuş olan herkes icra ihalelerine katılabilir. Ayrıca ihaleye ilişkin icra dairesi tarafından hazırlanan şartnamenin dikkatlice okunması gerekmekte. Bu şartnamenin içerisinde dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor.

Bu konudaki yaş haricindeki tek şart satın alınacak olan gayrimenkulün yüzde yirmisinin peşin olarak bulundurulması ve gereken taktirde bu yüzde yirmilik ön koşulun icra dairesinin hesabına yatırılmasıdır. İhalenin sonucunda gayrimenkulü satın alamaz iseniz, teminatınız kuruşu kuruşuna hiçbir kesinti yapılmadan iade edilir. Eğer ihaleyi kazanırsanız da tapu işlemlerini geçekleştirebilmeniz için kalan tutarı yatırmanız gerekmektedir.

Örneğin muhammen bedeli 500 bin lira olan ev ihalesine girebilmeniz için yüz bin Türk lirası teminat yatırmanız gerekmektedir. Muhammen bedel adı verilen miktar ise bilirkişi tarafından taşınır ya da taşınmaz bir malın piyasa koşullarınca bilirkişi tarafından belirlenen gayrimenkulün piyasa değeridir.

İcralık Ev Kredi ile Alınır Mı?

Genellikle bankalar icralık evlere kredi vermezler. Bu durumun nedeni ise ihale kazanılsa dahi ihalenin feshi davası ile ihalenin iptal edilebilecek olmasıdır. Eğer bir ihaleye katılıyorsanız, verdiğiniz tekli tutarının tamamını bulundurmanız gerekiyor.

İhalenin Feshi Davası Nedir?

İcra İhalesini kazansanız dahi ihale sonrasında ihalenin feshi davası ile karşılaşmanız olağan bir durum. İhalenin feshi davası, ihaleye katılanlar tarafından ihalede usulsüzlük olduğu iddiası ile açılır. İhalenin feshi davası açılma süresi ise ihale tarihi itibarı ile yedi gündür. İcra mahkemesi ise bu davaya ilişkin ilk duruşmayı yirmi gün içerisinde gerçekleştirir. İhalenin feshi davasının açılabileceği en önemli durumlar: ihaleye fesat karıştırma, ihale katılımcılarının ihaleye katılımını engelleme, ihalenin yapılacağı mala ilişkin bilgileri gizleme olarak sıralanabilir Genelde icra daireleri icra ihaleleri esnasında usulsüzlük yapılmaması için çok titiz çalışırlar.

İcra İhalesi Nasıl İlerler

İhalenin açılmasından önce söz konusu gayrimenkulün rayiç bedelinin değerlendirilmesi yapılmaktadır. Örneğin dört yüz bin liralık evin rayici olarak iki yüz bin lira ile ihale açılır. İlk ihalede evin muhammen bedelinde yüzde elli düşük teklif gelmesi durumunda satış yapılmaz ve ikinci ihale ilk ihale tarihinin on gün sonrasında aynı icra dairesi tarafından yapılır. Evin muhammen bedelinin yarısının üzerinde ve en yüksek teklifi veren ihaleyi kazanır. İkinci ihale durumuyla hiç karşılaşmamak amacı ile icra daireleri genelde ihaleleri muhammen bedelin çok az üzerinde açarlar.

İcra Dairesinde Ödeme Yapılır Mı?

İcra ihalelerinde, malı satın alan kişi satış bedeli haricinde ihale bedeli üzerinden katma değer vergisi ve damga vergisi benzeri giderleri de ödemek zorundadır. Tüm bu giderlerin yanında tapu masraflarını da ihalenin kazananı

Uyap Otomatik Teklif Sistemi Nedir?

İcra dairesine gitmeden Uyap İhale sistemi ile ihalelere katılmak mümkün. Uyap otomasyonu üzerinde otomatik teklif verme opsiyonunu aktif ederseniz ihaleye gitmeden ihaleye girebilirsiniz. Örneğin 300 bin TL’den açılan ihalede 350 bin TL’ye kadar otomatik teklif opsiyonunu aktif ederseniz, ihale 340 bin TL’de bitse bile otomatik olarak 341 bin TL teklif vererek ihaleyi kazanabilişiniz.

Uyap Nasıl Kullanılır

Uyap e-satış sistemine ücretsiz bir şekilde üye olunduktan sonra menkul, gayrimenkul, taşıt gibi seçenekler seçilerek istenilen adreslerdeki veya istenilen özelliklerdeki menkul veya gayrimenkullere göz atılabilir. İhaleye ilişkin tüm bilgiler ise detaylar sekmesi aracılığı ile incelenebilir.

 

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap