Sürekli olarak artan sıfır ve ikinci el otomobil fiyatları alım gücünü bir hayli zorlar duruma getirmesiyle icradan araba almak oldukça popüler hale geldi. Durmadan yükselen fiyatlar araç sahibi olmak isteyenlerin önündeki en büyük engeldir. Hem ikinci el piyasaları hem de sıfır araç fiyatları durmadan yükselme eğilimine sahiptir. Bu gibi durumlarda araç sahibi olmak isteyenler için icradan araba almak en uygun çözümlerden bir tanesi haline gelmiştir.

icradan araba almak icin dikkat edilmesi gereken 4 kilit nokta

icradan araba almak icin dikkat edilmesi gereken 4 kilit nokta

Özellikle icra idaresi ile el konulmuş arabaların uygun fiyatları alıcıları bu alana yöneltmektedir. Ancak icradan araba almanın da bazı zorlukları ve dikkat edilmesi gereken unsurları vardır. Bu unsurlara doğru bir önem gösterilmediğinde ya da dikkat edilmediğinde icradan araba almak beraberinde bazı sorunları ve karmaşıklıkları getirebilmektedir. İcradan araba almak için dikkat edilmesi gereken unsurlara her zaman göz gezdirilmeli ve aracın ne durumda olduğuna özenli bir şekilde bakılması gerekir.

Otopark Ücreti

İcra idaresi ile el konulmuş arabalar belirli otopark alanlarında bekletilmektedir. Bu otopark alanlarının günlük olarak araçlar üzerinden belirledikleri ücretler vardır. İcradan araba alımı sonrasında aracın otopark ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Bu noktada eğer araç çok uzun süreler boyunca otopark içerisinde bekletilmişse ücretleri de son derece yüksek düzeylerde olabilmektedir. Daha sonradan bir sürpriz ile karşılaşmamak için aracın ne kadar süre otopark içerisinde beklediğini öğrenilmelidir. Aynı zamanda otopark sisteminin ücretlendirilmesi ve ücretlerin ne kadar olduğu öğrenilerek aracın otoparktan çıkarılması için gerekli olan para belirlenebilir.

İcradan araba alımı yapılırken yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi otopark ücretidir. Bu yüzden dikkat edilmesi gerekir.

Bilir Kişi Raporu

İcradan araba almak ile ikinci el ya da sıfır araba almak arasında farklılıklar vardır. Bu farklılıkların en temeli ve alıcının en çok şüpheye düşüğü nokta arabanın hiçbir şekilde test edilememesidir. İcradan alınacak olan araba sürülemez ya da test edilemez. Bu yüzden bilir kişi raporu bu noktada önem kazanır. Bilir kişi raporunda arabanın hasar durumu, arızaları ya da daha önce geçirdiği kazaların hepsine detaylıca yer verilmektedir.  Bu rapor sayesinde araç hakkında detaylı bilgilere ulaşılabilir. Bununla birlikte bilirkişi raporu aracın hasar durumunu da içerdiğinden alımdan sonra ne gibi masrafların ortaya çıkabileceği de rapor ile öğrenebilir.

İcradan araç almak bilir kişi raporuna dikkat edilmediği takdirde son derece risklidir. Çünkü alınan aracın hasar durumu ya da hali hazırda mevcut problemlerinin bilinmemesi araç alındıktan sonra kullanılamamasına sebep olmaktadır. Bilir kişi tarafından düzenlenen bu rapor risklerin ortadan kaldırılması için özel olarak hazırlanmaktadır.

Dış Görünüş

İcradan araba almadan önce mutlaka canlı bir şekilde aracın görülmesi gerekir. Eğer araç sadece fotoğraflardan görülerek alınacaksa bu noktada da büyük riskler ortaya çıkmaktadır. Aracı kullanma ya da test etme imkanı olmadığından alım işlemi yapılmadan önce mutlak aracın dış görünüşüne bakılmalıdır. Aksi halde beklenmedik sorunlar yaşanabilir.

Arabanın Anahtarı

Çok ilginç gelebilir ama arabanın anahtarı icra ilanları bölümünde araba alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. İcra idaresi ile el konulan araçların bazıları çekici yardımı ile otoparklara getirilmektedir. Bu işlem sırasında aracın anahtarı alınmamakta ya da araç sahibi aracın anahtarını teslim etmemektedir. Arabanın anahtarı olmadığında bırakın kullanmayı içerisinde girmek dahi oldukça zordur. Eğer borçluysanız icra borcu ödeme yaparak bu duruma hiç düşmeyebilirsiniz.

Tekrar anahtar çıkartmak için aracın şase numarası üzerinden birçok farklı işlem sürdürülmelidir. Bu işlemlerde zaman kaybına yol açabilmekte ya da aracın alınmasından sonra kullanılamamasına yol açmaktadır. İcra ile araba almak konusunda dikkat edilmesi gerekenlerden birisi mutlaka arabanın anahtarının mevcut olup olmamasıdır. Eğer anahtar alınmışsa alım işleminin ardından herhangi bir sorun olmadan araba kullanılabilir.