Son dönemlerde borcun ödenmemesi, sonucunda icra takibi çok sık yapılmaktadır. icrası onaylanan kişilerin icrada maaşa haciz ne kadar uygulandığı da merak edilmektedir. İcra süreci başlayan kişiler ise genellikle mal varlıklarına, eğer mal varlıkları yoksa maaşlarına haciz gelip gelmeyeceğini merak ederler. Peki ama icrada maaşa haciz koyulur mu? Özel sektörde çalışan kişinin maaşına haciz koyulur mu? Eşin maaşına haciz koyulur mu? Soruların cevaplarına birlikte yer verelim.

İcrada Maaşa Haciz Konulur mu? Özel Sektörde Çalışan Kişinin Maaşına Haciz Koyulur mu?

Öncelikle haciz işlemi için kişinin sigortalı bir işte çalışmasının yeterli olduğunun altını çizelim. Başka bir deyiş ile kişi devlet memuru yada özel sektörde herhangi bir çalışan olması maaşına haciz koyulmasının önünde engel teşkil etmemektedir.

Sorunun cevabına geri dönecek olursak; evet, özel sektörde maaşla ve sigortalı bir şekilde çalışıyorsanız maaşınıza haciz koyulur.

Emekli Maaşına Haciz Koyulur mu?

Bu ise çok sık sorulan bir diğer sorudur. Hayır! Emekli maaşına birkaç istisna dışında haciz koyulamaz. Bazı durumlarda ise yanlışlık yapılması yada önemsenmemesi gibi nedenlerle emekli maaşına haciz koyulmaktadır. Bazen de kişinin bu yönde talebi olabiliyor.

Böyle bir sorun oluşması durumunda emekli maaşına koyulan haciz taleple birlikte kaldırılacaktır.

Emekli maaşına haciz koyulan bir başka durum ise SGK borcu nedeniyle oluşan durumdur. Bu durumda emekli maaşına haciz koyulabilir. Son olaraksa nafaka nedeniyle emekli maaşına haciz koyulabilmektedir.

Eşin Maaşına Haciz Koyulur mu?

Bu sorunun cevabı da evettir. Burada tüm seçeneklerde maaşa uygulanan haciz oranı ¼ oranında olmaktadır. Tabii ki tek istisnası yine nafakadır. Normalde koyulan haciz ¼ oranında olmaktayken, eğer nafaka verilmesi söz konusu oluyorsa koyulan haciz için bu oran aranmamaktadır.

Sonuç Olarak:

Eğer taşınmaz yada bir araç haczi söz konusu olamıyorsa emekli maaşı dışındaki tüm sigortalı çalışanların maaşlarının dörtte biri oranında haciz uygulanabilir. Kalan miktar ise asgari yaşam şartlarının sağlanması için gerekli olan miktar şeklinde açıklanabilir.

Haciz konusunda bazı istisnalarda olabilir. Bu istisnalar hakkında avukatınız ve avukatlık ofisiniz gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. Aklınıza takılan başka sorular varsa bizimle iletişime de geçebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için https://eduhukuk.com/maas-ve-ucret-haczi/ adresine bakabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime  geçebilirsiniz.