1. Ana Sayfa
  2. İcra Haberleri

İcrada İndirim Olur Mu ?

İcrada İndirim Olur Mu ?
+ - 0

İcrada İndirim Olur Mu ?

İcra indirimi konusu ise alacaklı kişiden alacaklı kişiye farklılıklar gösterebilir. Yani şöyle ki sadece ana parayı alarak icra dosyalarını kapatmak isteyen alacaklılar olurken borcun faizinden de yararlanmak isteyen alacaklılar oluyor. Bu durum ise tamamen alacaklı olan kişinin tamamı ile vicdanına kalmış bir durumdur. Borçlu kişi açısından ise zaten ödenemeyen bir borç olduğu için katlanarak faiz riski bulunmaktadır. Yani burada oluşan gerçek şu borçlu kişi zaten bir güven kaybı oluşturmuş iken icra takibi başlatma konusunda ne kadar güvenilir bilinmez.

 

Günümüz şartlarında bankaların yüksek faizlerinin herkes farkındadır. Bu yüksek faizler ile birlikte bir kredi verildikten sonra borç ödenmezse borçlu kişi avukat aracılığı ile takip edilmeye başlamaktadır. Yani alacaklı kişinin vekili dosya borcunu tahsil edene kadar icra dosyasında istediği biçimde işlemler yapma hakkına sahiptir. Borcun icraya dönüşmesi ile kişinin mal varlıklarına haciz işlemleri uygulanabilmektedir. Hatta bu haciz işlemi ile birlikte satış işlemleri başlatma imkanı bile bulunmaktadır. Hatta borçlu olan kişi maaş haczi ile bile karşı karşıya gelebilmektedir.

 

Peki borçlunun iyi niyeti dikkat çekmez mi ?

 

Tabi ki borçlu kişinin de iyi niyeti dikkat çekmektedir. Bankalar şöyle bir imkan suna bilmektedir. Eğer borçlu olan kişi borcunu tek seferde kapatacak ise faizlerini sıfırlayabilir. Yani borçlu kişiye icra indirimi uygulanmış olur.  Bu durumla kişiler sıklıkla karşılaşabilir. Bununla ilgili bazı örnekler verilebilir.

  1. Borçlu kişi 2008 senesinde Avea’ya 490 ₺ anapara borcu ve vekalet ücreti icra masrafları ile birlikte 1260 ₺ borcu olmuştur. Bu borç üzerinde ki faizleri 564 ₺ olmuştur. Yani borcun üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen faizi tamamı ile sıfırlanmıştır. Yani kısaca bu durumda faizler silinerek borçlu kişinin borcu 1824 ₺ iken borcun faizleri silinerek borç 1260 ₺ olmuştur. Bu borç ödendiği takdirde ise dosya kapanabilmektedir.
  2. Avukatlardan alınmış olan bilgilere göre ise Hukuk bürolarından indirim talep edildiği durumlar da şu işlem yapılabilmektedir. Bu işlem talep edildiğinde dosyanın faizsiz borcu ödendiği durumda kişinin borcu silinmektedir.
  3. Hatta bir de şu örnek verilebilir. Bankaların attıkları mesajlarda bahsettiği gibi. Borçlarını erken öderseler bütün faizleri silinerek ödeye bilmektedirler.

Bu örneklerde icra indirimi örnekleri olarak verilebilir.

İcra indirimine ek olarak

Samimiyet her zaman kişilere güven duygusu vermektedir. Borcunuzu ödeyeceğiniz o samimiyeti vermiş olduğunuzda herkes sizlere yardımcı olacak icra indirimleri yaparlar. Buna ek olarak tebligat geldikten sonraki 7 gün içinde ödemeye yapacağınız zamanlarda da vekalet ücretlerinde indirimler meydana gelmektedir. Bu indirimi ise devlet yasal şekilde sizlere sunmaktadır. Bunun için yapmanız gereken ise vekalet indirimi ile ödeme yapacağınızı belirtmek olacaktır. Buna bir örnek verecek olursak şu örneği verebiliriz. 2000 ₺ bir borcunuzun üzerine icra vekalet ücreti olarak 720 ₺ bir borç daha eklenir. Tebligatı almış olduğunuz süreden 7 gün sonrasında ödeme yapacak olursak icra indirimden yararlanırsınız. Bu durumda kazanacağınız miktar ise 180 ₺ olmaktadır. Sizler bu süreyi kaçırmamak için uğraşmalısınız.

İcra Dairesine Doğrudan Ödeme Yapılması

Alacaklı kişinin göndermiş olduğu ödeme emri dosyasında gerekli olan bilgiler yer alır. Söz konusu olan bu ödeme emrinde yer alan tutarların ödenmesi durumunda dosya direkt olarak kapatılmaz. Çünkü borçlara ilave olarak ödemesi gereken harçalar, faizler, vekalet ücretleri bulunmaktadır. Bu borçlar da ödeme emri dosyasında yer almamaktadır. Bu neden ödeme emrinde yer alan borcun ödenmesi ile dosya kapanmaz. Ancak borç 7 gün içinde ödendiğinde icra indirimi uygulanır.

Bunun için de icra müdürlüğüne gidilerek bu borçların ne kadar olduğu öğrenilerek bunların da ödenmesi gerekmektedir. Çünkü bu borca ek olarak bir takım harç, vekalet ücreti, faiz gibi borçlarında ödenmesi gerekir. Ödenmediği durumda dosya kapanmaz. Sadece dosyada bulunan miktar ödenmiş olduğunda eksik ödeme yapmış olduğunuz görünecektir. Buna ek olarak dosya gelmiş olduktan 7 gün içinde ödendiğinde icra indirimi uygulanacaktır. Bunların yanı sıra ise durum şöyledir; Kişi sadece ödeme emrindeki miktarı ödemiş olursa geriye harçlar kalır. Bu kalan borçlar üzerinde de bir haciz işlemi başlatılabilir. Bu ve bunun gibi durumlar ile karşılaşmamak için borcunuzun kalıp kalmadığını bir icra dairesinden öğrenmenizde fayda vardır.

Bu borçlar da ödeme emri dosyasında yer almamaktadır. Bu neden ödeme emrinde yer alan borcun ödenmesi ile dosya kapanmaz. Ancak borç 7 gün içinde ödendiğinde icra indirimi uygulanır.

 

icr

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap