Nikah salonunda başlayıp mahkeme tarafınca biten ve ortada bir veya birden fazla çocuk varsa mutlaka aklınıza icra yoluyla çocuğun teslimi süreci gelir. İlk olarak mahkeme çocuğun vekaletin kimde kalacağını belirtir. Bu süreçten ve belirlenen zamandan sonra eşlerin çocuğu vekalet kimdeyse verilmesi istenir. Eğer verilmezse icra memurları tarafından ‘ilk verme emri’ gönderiliyor. Kısaca “vermezseniz icra yoluyla alacağız” gibi bir kağıt gönderiliyor. Akabinde yine zamanında teslim edilmemesi durumunda icra memurları çocuğu alıp karşı tarafa veriyor. Tüm süreç aslında bu şekilde.

Evliliklerde velayet hakkı çift taraflıdır. Evlilik sürecinde bir ebeveyn çocuğu alıp kaçıramaz, saklamaz. Çok sık rastlanan ve hata yapılan olay ise; evlilik sırasında çocuğun karşı ebeveyn tarafından kaçırılması ile başlayan süreç. Burada karşı taraf savcılığa giderek kavuşturma sürecini başlatıyor. Lakin oldukça sık rastlanan cevap ise; takipsizlik kararı oluyor. Nedeni ise; velayet hakkının çift yani ortak olmasıdır. Ceza durumu velayet hakkının bir tarafa verilmesi ile başlar. Eğer velayet hakkı bir tarafa verildiği halde karşı taraf çocuğu göstermiyor, kaçırıyorsa bu durum icra yoluyla çocuğun teslimi sürecinde çocuk tesliminde muhalefet suçu olarak ifade edilmektedir.

İcra Yoluyla Çocuğun Teslimi Süreci

icra Yoluyla cocugun Teslim sureci

İcra Yoluyla Çocuğun Teslimi

Mutlu bir evlilik sonucunda dünyaya gelen çocuğun evlilik sürecinde eşler arasında çıkan olumsuzluk nedeniyle icralık olduğu görülmektedir. İki tarafın anlaşamaması, ilişkilerinin yürütememesi nikah dairesinde başlanan süreci mahkeme duvarları son vermektedir. Bu durumda eşlerin çocuğunun hakkı mahkeme tarafından belirlenir. Bu bir ilamlı icra değildir.

Mahkemede biten evliliğin kazananı olmuyor ve en büyük zararı da eşlerden dünyaya gelen çocuklar görüyor. Mahkeme çocuğun psikolojik olarak en az zararla atlatılması için çocuğun vekaletini anne / baba taraflarından bir tanesine veriyor. Genellikle de hafta sonları ya da ayda 2 kez olmak üzere çocuğun vekalet verilen tarafın karşı tarafında kalması belirleniyor. Lakin anlaşma zorluğu çeken eşler vekalet verildiği halde çocuğu vermiyor ya da vekalet alamadığı durumlarda çocuğunu teslim etmiyor.

İcra dairesine başvuran eş pedagog ve polis aracılığıyla karşı taraftan çocuğu teslim alıyor. Bu duruma icra yoluyla çocuğun teslimi adı verilmektedir. Çünkü icra dairesinde haciz işlemleri düzenlendiği için çocuğun haczi olarak da geçmektedir. Normalde haciz taşınır / taşınmaz mal olayına denildiği için çocuk haczi biraz daha psikolojik baskı oluşmasına da etki ediyor.

İcra Yoluyla Çocuğun Teslim Edilmemesi Cezası

Çocuğun icra daireleri tarafından belirlenen memurlar, polis ve pedagog aracılığıyla alınması kararlaştırılır. Lakin çocuğun karşı ebeveynden alınmama durumunda ilk olarak tutanak tutulur. Tutanak ile birlikte vekalet sahibi kişi icra müdürlükleri aracılığıyla ceza-i işlem için icra cezadan şikayet talebi oluşturacaksınız. Teslim etmesi gerektiği günde teslim etmediğini, göstermediğini ifade ederek 6’aya kadar tazyik hapsini isteme hakkına sahipsiniz. Lakin unutmadan boşanmış olmanız, icra takibi başlatmanız ve icra memurları tarafından tutanak tutulması gerekmektedir.

Hapis cezası alan birey çocuğun teslimine karar verirse hapisten çıkacak ve çocuğu teslim süreciyle hapis cezası da son bulacaktır.