İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İcra Haberleri

İcra Takibinde Olan Borcum E-Devlette Gözükmüyor?

İcra Takibinde Olan Borcum E-Devlette Gözükmüyor?
+ - 5

İcra Takibinde Olan Borcum E-Devlette Gözükmüyor?

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile beraber devlet internet altyapısını daha işlevsel olarak kullanmaya başladı. Bu durumun bir sonucu olarak vatandaşlara verilen hizmetlerin büyük bir kısmı internet ortamına aktarıldı.

 

Devlet hizmetlerinin verildiği platform e-devlet kapısı olarak adlandırılıyor. Vatandaşlar Tc kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile giriş yaparak birçok resmi işlemi buradan gerçekleştirebiliyorlar.

 

Teknolojinin gelişmesi ve devletin internet altyapısını daha işlevli kullanmaya başlaması ile beraber, devlet tarafından halka verilen tüm hizmetler E-devlet çatısı altında toplandı. Vatandaşlar E-Devlet şifresi ile hesaplarına girerek kendilerine karşı olan icra takiplerini ve açılan davaların dosyalarını anlık olarak takip edebilirler. Bundan dolayı herhangi bir icra takibi dosyasında borçlu bulunan kişi, E-Devlet aracılığıyla icrda dosyasıyla alakalı bilgileri görebilir. E-Devlet sistemi üzerinde icra dosyasının esas numarası, takip tarihi ve türü, hangi icra dairesinden başlatıldığı görülmektedir.

 

İcra takibinde olan borcum E-Devlette gözükmüyor? Sorununu yaşıyorsanız E-Devlet sistemi üzerindeki icra takipleri bazı durumlarda sistemden silinmektedir. Aşağıda yer alan başlıkları kontrol etmeniz önerilir.

 

 • İcra dosyasının işlemden kaldırılması.

İcra takibini başlatan alacaklı işlem başladıktan sonra borçluya bildiri gönderir. Ödeme emrinin gönderilmesi ile birlikte tebliğ süresi tarihinden itibaren bir sene içerisi için geçerlidir. Bu süre zarfında işlem yapılmaması halinde icra müdürlüğü tarafından dosya işlemden kaldırılmaktadır. Bazı durumlarda bu dosyalara daha sonra harcı ödenmek üzere tekrar icra başlatılabilir. Fakat E-Devlet sistemi üzerinde dosya gözükmez.

 • Alacaklı kişinin feragat etmesi.

Alacaklı olan kişi borçlunun üzerinde haciz ettirebilecek bir şeyler bulunmadığı durumda icra dosyasını takip etmek isteyebilir. Bunun yanı sıra borçlu ve alacaklı arasında yapılan anlaşma ile birlikte alacaklı icra takibinden feragat edebilir. Alacaklı kişinin icra dosyasından feragat etmesi ile birlikte E-Devlet sistemi üzerinden icra dosyası kaldırılır.

 • İcra borcunun ödenmesi.

Borçlu kişiye karşı başlatılmış olan icra takibinde, borçlunun borcu ödemesi halinde icra dosyası kapatılmaktadır. Bazı durumlarda borçlu yerine başka kişiler bu borcu kapatabilir. Bu durumda da icra dosyası kapatılır ve E-Devlet sistemi üzerinden silinir.

 • İcra borcunun zaman aşımına uğraması.

İcra takibi içerisinde yer alan borçlar en son yapılan işlem tarihinden itibaren 10 sene geçmesiyle sonuçlanmalıdır. 10 sene üzerinde olan icra dosyaları zaman aşımına uğramaktadır. Zaman aşımına uğrayan borçlar için başlatılan icra takiplerine itiraz etmeniz ise dosyanın kapatılması yönünde sonuçlanacaktır. İcra müdürünün kapatma bildirisi üzerine E-Devlet sistemi üzerinden icra dosyası silinir.

 • Mahkeme kararı ile kaldırılması.

Borçlu kişi kendisine karşı başlatılmış olan icra takibine itiraz etme hakkında sahiptir. Mahkemeye karşı itiraz dilekçesini sunarak icra takibini durdurabilir. Alacaklı kişinin icra takibine devam etmesi için itirazın iptal olması veya kaldırılması gerekmektedir. Alacaklı tarafın itiraz iptali için açacağı davada durum borçlu lehine sonuçlanabilir. Karar kesinleştikten sonra da dosya sistemden kaldırılacaktır. İcra dosyasının kapatılma yazısı beraberinde E-Devlet sistemi üzerinden kaldırılması gerekir.

 

5 başlık içerisinde yer alan nedenlerin dışında icra takibinde olan borcunuz E-Devlet sisteminde görünmüyorsa sistemsel bir sıkıntı olabilir. Bazı durumlarda sisteme aşırı yüklenmeler olduğunda vatandaş bilgilerinde karışıklıklar olabilir. 1-2 gün arayla tekrardan E-Devlet sistemi üzerinden kontrol etmeniz önerilmektedir. Eğer 1-2 günden daha acil bir durum söz konusu ise icra dosyanızın takibe konulduğu icra dairesine gidebilirsiniz. İcra dairesi içerisinde dosya numarası ile sorgulama yapabilir, dosyasının akıbeti hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

İcra Dosyası Ne Zaman Düşer? İcra Dosyası Ne Zaman Kapanır?

İcra takibi sırasında alacaklı kişiden başvuru harcı ve peşin harç ücreti alınmaktadır. Takip işleminin başlatılması ile birlikte avukatın çalışması durumunda bu ücretlere vekalet suret harcı da eklenmektedir.

 

İcra işlemleri sonucunda borçlu olan kişilerin faiz, masraf, harç ve vekalet ücreti gibi masrafları da ödemeleri gerekmektedir. Bundan dolayı icra dosyası ne zaman düşer sorusunun cevabı olarak hangi aşamada borcun ödendiğine bağlıdır. Borcunu ödeyecek olan borçlu kişi dosyayı kapatmak için icra müdürlüğüne gitmelidir. Müdürlük içerisinde sıra alarak memurlardan gerekli bilgilendirmeleri alır. İcra müdürlüğü içerisinde borçlu olduğu dosya ile ilgili kapak hesabının memurlar tarafından yapılması gereklidir. Bu durumlardan sonra borcun tamamını ödeyerek dosyanın düşmesini sağlamaktadır.

İcra Takibinde Olan Borcum E-Devlette Gözükmüyor?
İcra Takibinde Olan Borcum E-Devlette Gözükmüyor?

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. 8 ay önce

  Burdan sayenizde icra takibim hakkında bir çok bilgi sahibi oldum yorum yazmadan duramadım bilgilerinizin çok faydalı olduğunu dile getirmek istedim

 2. Güzel bilgiler sayfanızı sürekli takipteyim

 3. Güzel bilgiler sayfanızı sürekli takipteyim içerik birazdaha çok olursa sevinirim

 4. Verdiğiniz bilgiler çok faydalı icra takibim hakkında daha çok bilgi öğrendim

 5. çok sağolun verdiğiniz bilgiler sayesinde icra takibi hakkında bilgilerişmi aldım ellerinize sağlık çok bilgilendirici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.