İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Hesaplama

İcra Takibinde İtirazın İptali

İcra Takibinde İtirazın İptali
+ - 0

İcra Takibinde İtirazın İptali

İcra takibinde itirazın iptali davası ile borçlu tarafın talep etmesi ile duran icra takibinin devam etmesi için açılır. Dava alacaklı tarafından icra takibine itiraz eden borçlu tarafa karşı açılan bir davadır. Davanın icra mahkemeleri tarafından kabul edilmesi durumunda bırçlu tarafın yapmış olduğu itiraz iptal edilir. Daha sonra icra takibi işlemlerine kalınan yerden devam edilir.

 

Alacaklı taraf elinde icra iflas kanununun 68 numaralı maddelerde geçen belgelerden birine sahipse bu yola başvurabilir. Ayrıca alacaklı tarafın itirazın kaldırılması hakkı olduğu gibi icra takibinde itirazın iptali yoluna da başvurma hakkı vardır.

 

Fakat alacaklı tarafın elinde bahsi geçen belgelerden birisi mevcut değilse icra takibi işlemlerine devam edilebilmesi için itirazın iptali yolunu kullanmalıdır.

 

İcra takibinde itirazın iptali davası genel hükümlere göre görülen dava dosyalarında bir tanesidir. Dava görüldükten sonra verilen en son karak maddi olarak kesin hüküm tekil etmektedir. İtirazın iptali ve itirazın kaldırılması davası arasındaki en büyük fark budur.

 

İtirazın İptali Davası Nasıl Açılır?

Yukarıdaki paragrafta da belirttiğimiz gibi icra takibinde itirazın iptali davasından genel hükümler geçerlidir.  Bu sebeple bu dava HMK hükümlerine tabi bir davadır. Davanın yargılama usulü ve hangi mahkemede görüleceği HML’ya göre belirlenir.

 

İtirazın iptali davalarının konusu borçlu tarafın itiraz ettiği icra takibidir. Bu davalarda alacaklı taraf davacı borçlu taraf ise davalı olarak boy göstermektedir. Davacı makamındaki alacaklı borçlu tarafın yaptığı itirazın iptal edilmesi talep eder. Bunun yanında ayrıca icra takibine itirazın haksız olduğunun kararının verilmesini de talep edebilir. Bu tarz bir davada alacaklı tarafın icra inkar tazminatı talep etme hakkı da bulunmaktadır.

İtirazın İptali Davasında Görev ve Yetki

İcra takibinde itirazın iptali davalarında yetkili ve görevli olan mahkeme genel hükümlere göre belirlenecektir. Yani icra takibi işlemlerindeki itirazın iptali davaların konu olan alacağın maddi değerine göre yetkili ve görevli mahkeme belirlemesi yapılacaktır. Şu şekilde örnek verelim. Alınacak olan mal tüketici işlemi ile alakalı ise tüketici mahkemesi görevlendirilir. Eğer mal ticaret mahkemesinin yetki alanına giren bir durumdan kaynaklıysa bu noktada ticaret mahkemeleri görevli mahkeme olarak belirlenecektir.

İtirazın İptali Davasında Süre

İcra takibi talebine borçlu tarafından itiraz edilen alacaklı itirazın tebliğ edilmesinden sonra 365 gün içinde mahkemeye başvurabilir. Mahkemeye başvurduğunda genel hükümler dairesinde alacağı malın varlığını ispat eder itirazın iptalini talep edebilir.

 

İcra takibinde itirazın iptali davası için süre kanunlarda açıkça belirtilmiştir. Borçlu tarafın itirazının alacaklı tarafa tebliğ edilmesinden sonraki 365 gün içerisinde itirazın iptali davası açılabilir. Bu 365 gün yani 1 yıllık süre hak düşürücü süredir.Eğer bu süre geçirilirse alacakl tarafın itirazın iptali davası açma hakkı düşecektir. Bu sürenin aşılıp aşılmadığı yetkili ve görevli mahkeme tarafından resen incelenir.

 

İtirazın İptali Davasının Sonuçları

İcra takibinde itirazın iptali davası, davanın reddedilmesi ya da davanın kabul edilmesi olarak iki farklı şekilde sonuçlanabilir. Bu sonuçlar ve detayları gelin hep birlikte inceleyelim.

 

  • Davanın Kabulü

 

Mahkeme alınacak malın varlığına ve borçlu tarafın yapmış olduğu itirazın haksız olduğu kanaatine varabilir. Bu durumda dava kabul edilir ve icra takibinde itirazın iptali gerçekleşir.

Bununla beraber eğer şartlar varsa borçlu tarafın icra inkar tazminatı ödemesine de karar verilebilir.

 

Davanın kabul edilmesi ile beraber alacaklı alacaklı taraf mevzubahis mahkeme kararını icra dairesine ibraz eder. Mahkeme kararının ibraz edilmesi ile beraber durmuş olan icra takibi işlemi devam eder. Alacaklı tarafın icra takibine devam edebilmesi ve haciz talep edebilmesi için hükmün kesinleşmesi şart değildir.

 

  • Davanın Reddi

Mahkeme alınacak malın varlığına ve borçlu tarafın yapmış olduğu itirazın haklı olduğu kanaatine varabilir. Bu durumda icra takibinde itirazın iptali davasının reddine karar verilir. Mahkeme kararının kesinleşmesi ile birlikte alacaklı tarafın böyle bir alacağının mevcut olmadığı mutlak suretle tespit edilmiş olur. Alacaklı taraf icra takibi işlemlerine devam edemez. Bunun yanında bu konu ile ilgili herhangi başka bir dava da açamaz. Bununla beraber eğer şartlar varsa alacaklı tarafın  borçlu tarafa kötü niyet tazminatı ödemesine de karar verilebilir.

İcra Takibinde İtirazın İptali
İcra Takibinde İtirazın İptali

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap