İcra Takibi Alt Sınırı Ne Kadar? İcra takip alt sınırı nedir? İcra takibi konusunda alt sınır nasıl öğrenilir, kredilere ait borçları icra takibi konusunda bilgiler yazımızın devamı içerisinde yer ediniyor.  Kredi borçları icra takibine girdiyse, borçların miktarına bakılarak değişim gösterebilen birtakım kriterlerin bulunduğunun da unutulmaması gerekiyor. Ücret eğitim eden şirketler, icra takip eden kişiyi başlatabilmek adına bazı kurallara da tabidir. Bu yazımız içerisinde de icra takip edeni başlatabilmek adına lüzumlu alt sınırları ve belirli kriterleri sizlerle paylaşacağız.

 

İcra Takibinde Alt Sınır Var Mıdır?

İcra takibi alt sınırın olup olmadığı bu alan üzerindeki düzenlemelerin meydana getirdiği boşluklardan dolayı iyi bir şekilde anlaşılamamaktadır. İcra takip alt sınırı 2021 yılında nasıl şekillenecek konusu da merak mevzusudur. Şundan dolayı bilhassa alacaklarını farklı yollara giden bankalar, elektrik, doğalgaz, cep telefonu operatörleri farklı yollara başvurmaktadır. Bu şirketler bu borcun üst ya da alt sınırına bakmamaktadır. Ayrıca herhangi bir yere de gitmeden ilk olarak icra takibi konusuyla borçlarını eğitim etme yoluna gitmektedir. Tüketicileri bu şekilde tamamen zor durumda bırakmaktadır. Bu nedenden dolayı icra takibinin alt sınırlarının dikkate alınması oldukça büyük bir şekilde önem arz etmektedir.

 

Tüketici Yargıcı Heyetleri 2021 Yılı Parasal Sınırları Ne Kadardır?

2015 yılında Yargıtay tarafından alınmış karar gereğince icra takiplerine mevcu olacak meblağlar tüketici yargıcı heyetleri tarafından ilgilenilmiştir. Parasal sınırların da alanına giriyorsa öncelikle tüketici yargıcı heyetlerinden çıkacak olan ve takip edeni yapılamayacağı konuların kararı sonucuna bakılır. Bu kararların neticesinde ise icra takip edeni başlatılabileceği gibi şartı hükme bağlansa dahi karar genel kurul sonuçları olmadığından ötürü bağlayıcı olmaz. Bununla beraber bu alan üzerinde de yol gösterici olmaktadır. Bu nedenden dolayı icra dosyaları açma limiti tüketici yargıcı heyetinin belirlemiş olduğu tutarlara göre farklılık gösteriyor.

  • 5.650 liranın altında yer alan uyuşmazlıklara İlçe Tüketici Yargıcı Heyeti,
  • Büyükşehir belediyesi olan illerde ise 5.650 lira ile 8.480 lira arasında yer alan miktarlardaki uyuşmazlıklara İl Tüketici Yargıcı Heyeti,
  • Büyükşehir belediyesi olmayan illerde ise 8.480 liranın altında yer alan uyuşmazlıklara İl Tüketici Yargıcı Heyeti,
  • Büyükşehir belediyesi olmayan illere ise bağlı olan ilçelerde 5.650 lira ile 8.480 lira arasında yer alan uyuşmazlıklara da İl Tüketici Yargıcı Heyeti,

 

Tüketici Yargıcı Heyetleri Sınırı 

5.650 lira alt meblağ şeklinde belirlenmelidir. 8.480 lira ise üst limit miktarı ile öncelikle bu borçların eğitim edilebilmesi adına tüketici yargıcı heyetine müracaat yapılmalıdır. Peşinden çıkacak olan neticeye bakılırsa da icra takip edeni başlatmak kanunlara en uygun olan yöntemdir.

İcra Takip Edeni Aşamaları Nedir?

İcra, bir alacaklının borcunu alması adına devleti de işin içerisine katarak borçlu kişiden borcunu talep etmesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Mahkeme yolu ile alacakların belirlenerek icra takiplerinin başlatılması ise ilamlı icra adı verilir. Bununla beraber herhangi bir senede belli ya da bağlı bir kullanımdan kaynaklı olan işlemlere de ilamsız icra adı verilmektedir. İcra takip edeni aşamaları ise aşağıdaki şekildeki gibidir:

  • Takip talebi
  • Ödemenin emri ve ödemenin kesinleşmesi
  • Haciz
  • Satış
  • Payların alacaklı kişilere bölüştürülmesi