İlginizi Çekebilir
otoyol
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Haberleri

Ödeme Taahhüdünü İhlal Suçu ve Cezası

Ödeme Taahhüdünü İhlal Suçu ve Cezası
+ - 1

İcra taahhüdünü ihlal ve cezası, icraya konu olan uygulamaların, İcra Mahkemesi’nce cezai açıdan ele alınmasıdır. Oluşan icra takibini durdurmaya yönelik olarak, alacaklı taraf ve borçlu taraflar arasında, ödemenin yapılacağını ilişkin taahhüt barındıran bir anlaşma imzalanır. Sözleşme dahilinde borçlu ve alacaklı, ödemenin hangi biçim ve şartlar dahilinde yapılacağı hususlarında anlaşır.

İcra Taahhüdü İptali

İmzalanmış bir icra taahhüdünün iptali mümkün olmayacaktır. Halihazırda bulunan borcun ödenmemesi, taahhüdü ihlal etme anlamına gelecek ve suç oluşturacaktır.

Suçun Tanımı Nedir?

Hacizden sonra veya hacizden önce taahhütte bulunan borçlu kişi, mazeret belirtmeksizin ilgili borcu ödemez ise bu suçu işlemiş sayılır. Alacaklı taraf üzerinden gerçekleştirilecek şikayet ile birlikte, dava açılması mümkün olacaktır. Açılacak olan bu davada müşteki taraf; alacaklı, sanık taraf ise; borçlu kişi olacaktır.

İcra taahhüdünü ihlal
İcra taahhüdünü ihlal

Suçu Oluşturan Unsurlar Nelerdir?

Bu durumun oluşması için belirli unsurların meydana gelmesi gereklidir. Bu unsurlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Borçlu kişinin, üzerinde anlaşılmış bir ödeme koşulunu ihlal etmesinden ötürü, alacaklı tarafın zarara uğramış olması.
  • Borç taksitler halinde ödenecekse, ilk taksitin vadesi geldiği halde ödeme yapılmamışsa.
  • Borcun tek seferde ödeneceği taahhüt edilmiş, ancak tek seferlik ödeme yapılmamışsa.
  • Borçlu, geçerli bir sebep bulunmaksızın anlaşma koşullarını yerine getirmemişse.

İcra dosyaları: İcra dosya sorgulama

Taahhüdü İhlal Suçu İçin Hükmedilecek Ceza Nedir?

Suçun oluşması durumunda, alacaklı kişiden gelecek olan şikayet doğrultusunda, en fazla üç ay olmak koşuluyla tazyik hapsine karar verilmektedir.

Hapse ilişkin tatbikin başlanmasından sonra, borcun yatırılması zorunlu olan kısmı veya tamamının ödenmesi durumunda, borçlu tahliye edilir. Borcun ödendiği periyotlarda kesinti oluşması durumunda ise mahkeme tarafından tekrar tazyik hapsine hükmedilir. Ancak tazyik hapsinin genel süresi, bir borç için toplam olarak 3 aylık süreden fazla olmamaktadır.

Tazyik hapsi, bir kişiye, bir işi yapma konusunda zorlamak amacıyla uygulanan bir hapis türüdür. Bu hapis para cezasına çevrilemeyeceği gibi ertelenmesi söz konusu olmamaktadır.

İcra Taahhüdünü İhlal Nedeniyle Oluşacak Suçta Zaman Aşımı Süresi Nedir?

Şikayet hakkı; suçun oluştuğu tarihten itibaren başlamak koşuluyla, üç ay ve her yeni ihlalde, suçun meydana geldiği tarihten itibaren bir yıl süre sonunda düşmektedir.

İcraya yönelik taahhüdün ihlali durumunda, alacaklı taraf, suçun meydana geldiğini öğrenmesinin ardından üç ay suçun işlenmesi durumunda, bir yıllık süre içerisinde İcra Tetkik Mercii’ne sözlü veya yazılı olarak başvurmalı ve dava açtırmalıdır. İlgili anlaşmanın ihlal edilmesi dolayısıyla şikayette bulunan alacaklı taraf, suçun bildirilmesine ilişkin dilekçeyi icra mahkemesine tebliğ etmeli veya sözlü olarak bildirmelidir.

İcra ihaleleri: İcra ihaleleri nereden öğrenilir?

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.