İlginizi Çekebilir
000
 1. Ana Sayfa
 2. İcra Bilgi

İcra Ne Demek?

İcra Ne Demek?
+ - 5

İcrakurumu.com olarak yola çıktığımız icra ile bilgi paylaştığımız sitemizde bugün sizlere icra ne demek, icra nedir ve icra takibi nasıl kaldırılır gibi konulara değineceğiz. Sizler de icra hakkında konularda görüş ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmaktan çekinmeyiniz.

Genellikle bu terimlere yabancı kişiler, icra, haciz, ipotek gibi konularda yanlış bilgilendirilmektedir. İnternet üzerinde de var olan bilgiler karmaşık olduğu için elimizden geldiğince basit bir şekilde icra ne demek sorusunun cevabına yer vermeye çalışacağız.

İcra Nedir?

icra
icra nedir

Aslına bakılırsa yaygın bilinen aksine icra bir sürece bağlı işlemdir. Çoğunlukla icra geldi dendiğinde akıllara ansızın yapılan bir baskın gelebilir. Bu çok yanlış bir bilgidir. Kişi icra konusunda önceden bilgilendirilir ve süreç hakkında kendisine haber verilir.

Kısaca icra: kişi yada kurumların borçlarını ödeyemeyip, alacaklıları bekletmeleri durumunda devlet tarafından başlatılan bir süreç olarak açıklanabilir. Bir kişi yada kurum borcunu ödeyemezse yada ödemezse alacaklı tarafından icra davası açılabiliyor. Bu da öncelikle inceleme ve sonrasında da haciz gibi bir takım süreç ile kendini gösteriyor.

İcra Takibi Nasıl Kaldırılır?

Başlatılmış icra takibinin kaldırılması için borcun ödenmiş olması gerekmektedir. Bazı durumlarda icra takibinin kaldırılması için borcun yüzdesi de belirlenir. Eğer belirlenen yüzdeyi öderseniz de icra takibi kaldırılabilir. İnternette karşınıza çıkan bilgilerin aksine, borcun tamamının yada belirtilen yüzdesinin dışında ödenmemesi halinde icra takibinin kaldırılması mümkün olmamaktadır. Bu sebeple bir avukatlık bürosu ile iletişime geçebilir ve daha detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

İcra Takibine Faiz Eklenir mi?

Geçen süreye bağlı olarak, borca göre tabii ki faiz eklenmektedir. Bunun dışında bir takım dava dosya ve masraflarında eklendiğini belirtmekte fayda var. Kişinin bu miktarı ödemesi mümkün olmuyorsa maaşlarının bir bölümüne el koyulması da alternatifler arasında yer alır.

Kısaca İcra: Konuyu özetleyecek olursak, kişiler borçlarını ödeyemezlerse alacaklı tarafından icra davası açılabilir. Bu sürecin sonunda mahkeme tarafından icra süreci başlatılır. Eğer bu süreç içerisinde borçlu borcun tamamını yada bir kısmını ödemeyi başarırsa, bu sefer icra takibi durur. Kişi borcu ödemeyi başaramazsa icra takibini durduran herhangi bir işlem olmamaktadır.

Aynı zamanda kişinin maaşının bir kısmına icra koyulması da mümkün olmaktadır. Bu miktar kişi maaşını almadan önce maaştan otomatik olarak kesinti yapılarak alınmaktadır. Bu gibi bir çok konuda yorumlarınızı bekliyoruz.

İcranın günümüzde artan önemini hepimiz bilmekteyiz. Bugün sizlere icra nedir konusunu işlemeye çalıştık. Ayrıca icra ilanlarına da buradan bakabilirsiniz : https://www.ilan.gov.tr/ilan/tum-ilanlar/icra?ats=2

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. 8 ay önce

  İcra ile ilgili harika bir bilgilendirme olmuş. Bilgilenmiş oldum. Çok teşekkürler.

 2. İcra ile ilgi bilgileri icra takibi nasıl yapılacağını öğrenmiş olduk bilgileriniz için teşekkürler ?

 3. İcra ile ilgi bilgileri icra takibi nasıl yapılacağını öğrenmiş olduk bilgileriniz için teşekkürler merak ediyordum ögrenmiş olduk, ?

 4. Teşekürler icranın ne oldugunu cok iyi anladım

 5. Teşekürler icranın ne oldugunu cok iyi anladım
  Toplumu hep bilgilendirmek cok iyi bir sistem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.