İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Hesaplama

İcra Masraf Hesaplama

İcra Masraf Hesaplama
+ - 0

İcra Masraf Hesaplama

Bu yazımızda günümüzde çokça araştırılan icra masraf hesaplama konusundan bahsedeceğiz. Alacak sahibi olan kişiler, kurumlar yahut kuruluşlar alacaklarını devlet gücü ile tahsil etmek amacıyla icra takibi başlatma yolunu seçebilirler. İcra takibi yapıldığında haciz ve iflas benzeri yollar ile borçlunun mallarını devlet zoru yani cebri icra yöntemi ile almak mümkündür. İcra takipleri alacaklının alacağını tahsili için önemli avantajlar sunmakla beraber bazı masrafları da ortaya çıkartır. Bu masrafların yani icra masraflarının hesaplanması konusunu bu yazımızda anlatacağız.

İcra takipleri il ve ilçelerde mevcut bulunan icra müdürlüklerinden talep edilen icra takipleri ile başlatılır. İlamlı ve ilamsız olmak üzere icra takibi çeşitlerinden her biri için pek çok farklı icra harcı bulunur. Bu harçların ve giderlerin icra dairesine ödenmesi gerekmektedir. Bu giderler ödendikten sonra icra takibi başlar.

İcra takibinin başlatılmasını arzu eden ve bu arzusunu bağlı bulunduğu icra müdürlüğüne ileten alacaklı, icra takibinin yürütülmesi için gerekli olan masrafları ve devletin takibin başlatılabilmesi için gerekli gördüğü harçları öder. Bu harç ve masrafların çok büyük kısmı takibin başarı ile sonuçlanması ile alacaklıdan alınır. Ancak bu son aşamaya gelip alacaklar alınana kadar ortaya çıkan tüm masraf ve giderleri alacaklı karşılar.

İcra takip masrafları takibin ilamlı ya da ilamsız olmasına yani takibin türüne göre değişiklik gösterir. İlamsız takipler açılırken peşin harç, tebligat harcı, başvuru harcı ve dosya giderleri karşılanır. Eğer takip avukat aracılığı ile yürütülüyorsa giderlere vekalet suret harcı ve baronun pul giderleri de eklenir. İlamlı takiplerde bahsettiğimiz giderlerden başvuru harcı dışındaki tüm giderlerin ödenmesi gerekmektedir.

İlamlı İcra Takibi Nedir?

İcra Masrafı En Kısa Nasıl Hesaplanır?

Bazı programlar aracılığı ile icra masraf hesaplama işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Örneğin icra takibi amacı ile hazırlanan yazılımlar aracılığı ile icra takip masraflarının otomatik şekilde hesaplanması mümkündür. Bu programları aracılığı ile ayrıca alacaktan doğan faizler ve vekalet ücretleri gibi giderler de kolaylıkla hesaplanabilir.

Başvuru harç tarzındaki harçlar, baronun pul ücretleri, vekaletin suret harcı gibi giderler de her yılın başında enflasyon oranında artırılan miktarlarla alacaklıdan ilk adımda tahsil edilmektedir. İlamsız takiplerdeki peşin harç tutarı, alacak miktarının binde beşi oranında tahsil edilir. Ölüm ve cismani hasarlar için ise hesaplamalar farklı şekillerde yapılmaktadır.

İcra masrafı ve pek çok davanın masrafını Türkiye Barolar Birliğinden de ölçebilirsiniz. Türkiye Barolar Birliği masraf hesaplama sayfası için buraya tıklayabilirsiniz.

601dd7b4554283112444b511

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap