İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hukuki Bilgi

İcra Kanunu Nedir? Madde 15 İcra İflas

İcra Kanunu Nedir? Madde 15 İcra İflas
+ - 1

İcra kanunu nedir gibi konularda icra kurumu ekibi olarak sizlere bir çok konuda yardımcı olmak istiyoruz. Bugün de bu kanun hakkında -icra kanunu- sizlere bir kaç püf noktalardan bahsedeceğiz.

İcra kanunu; kişilerin ya da kurumların borçlarını ödememesi ya da ödeyememesi durumunda devlet gücü ile alınmasını düzenleyen kanundur. Bu kanunda borçlanma, çek, poliçe, kredi, senet kaynaklı da olabilir. Kısacası icra kanunu hakkında şunları söyleyebiliriz: İcra sürecinin nasıl yürüyeceğini, nasıl bir yol izleneceğini belirleyen hukuk dalıdır.

İcra ve İflas Kanunu ise, TBMM’de (Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde) 9 Haziran 1932 tarihinde kabul edilen ve 4 Eylül 1932’de yürürlüğe aktif bir şekilde giren 2004 sayılı kanundur

Madde 15 icra iflas kanununa mevzuat bilgilerine ayrıca buradan ulaşabilirsiniz : https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.3.2004.pdf

İcra Kanunu Borçlanma Hakkında Temel Bilgiler

İcra kanunu ile birlikte borçlanmanın birkaç farklı sebeple olması da mümkündür. Bu da haczin yollarını değiştirir. Örneğin son zamanlarda haberlerde sıklıkla karşılaştığımız çocuk teslimi gibi işlemleri de bu kanun ile belirlemek mümkün olmaktadır.

Kısaca haciz yolları hakkında şunları belirtmek mümkün olmaktadır.

İlamlı yada ilamsız icra: Bu bir belgeye dayanan yada hiçbir belgeye dayanmayan icra yoludur. Sözleşmeler faturalar bunlara örnek olarak gösterilebilmektedir.

Rehnin paraya çevrilmesi: Bu icra yolunda ise söz konusu olan borca karşılık verilen rehin paraya çevrildiği yoldur.

Bunlarında ötesinde icra kanunu içerisinde: Kambiyo senetlerine özgü haciz, ihtiyatlı haciz gibi başka yollarında bulunduğunu belirtebiliriz.

İcra ve İflas Hukukunda Alacağın Tahsili Nasıl Yapılmaktadır

Öncelikle hem alacaklı hem de borçlunun ispat etmesi gereken bazı durumlar oluşur. Alacaklı borcu ispat etmekle yükümlüdür. Bu sayede süreç başlatılır. Genellikle icra davası açılarak cebri icra işlemi başlatılmaktadır.

Cebri icra ise bir süreç dahilinde çalışır. Borçlu icra sürecine itiraz etmezse söz konusu olan mallarına cebri icra ile el koyulur ve sonraki süreçte haciz ile nakde çevrilir.

Bu son derece detaylı bir hukuk dalıdır. Bu süreci ve yapılması gerekenleri kısa süre içerisinde açıklamak pek mümkün olmayabilir. Bu sebeple daha detaylı bilgi sahibi olmak için bir hukuk bürosu ile iletişime geçmeniz sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

Bazı püf noktaları süreci hem kısaltabilir hem de daha rahat bir şekilde sonuçlanmasını sağlayabilir. İcra ve iflas hukuku kuralları içerisinde haczedilen malın nasıl nakde çevrileceği hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Tabii ki bu süreç içerisinde her zaman için tek alacaklı olmayacaktır. Alacaklı sayısının artması ile birlikte borçluya karşı nasıl bir yaptırım uygulanacağı da icra hukuku içerisinde yer alır. İcra kanunu arasında ya da icra ile ilgili bir çok konuda bizlere yazabilir ya da iletişim sayfamızdan bizi bilgilendirebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 7 ay önce

    cidden çok faydalı oldu bu yazı benim için. çok işime yaradı sizin sayenizde yeni bilgiler elde ettim. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.