İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Dosya Takibi

İcra ile Satılan Ev Arsa Tarlaya İptal Davası Açılabilir Mi?

İcra ile Satılan Ev Arsa Tarlaya İptal Davası Açılabilir Mi?
+ - 0

İcra ile Satılan Ev Arsa Tarlaya İptal Davası Açılabilir Mi?

Borçlu kişilerin borçlarını ödememesi halinde alacaklı kişiler bunları devlet yardımıyla tahsil edebilmek adına icra daireleri üzerinde icra takip işlemi başlatabilir. İcra takip işlemi başladıktan sonra ise borçlu kişiye ödeme emri gönderilir. Bu aşamalardan sonra borçlu kişi için 7 günlük bir süre başlar. Bu süre zarfı içerisinde borcun hatalı olduğuna ait bir itiraz yapılmaz ya da borç ödenmediği takdirde, borç kesinleşir.

 

Ödeme emri sonrasında kesinleşen borçlar adına alacaklı taraftan bir haciz işlemi talep edilir. Bu durumda icra daireler, borçlu kişiye ait olan araba, tarla, arsa ve ev gibi taşınmaz ve taşınır mallara el koymaktadır. Bu şekilde ise bu malların satışları için gerekli görülen süreç başlatılabilir. Bu süreç sonrasında bunların borcu karşılayabilecek kadar olan kısmı açık arttırma şeklinde satılır ve ev borcu tahsil edilmiş olur. İsteyen kişiler bu ihalelerin tamamına dahi girebilir. Bu şekilde buradan arsa, ev ya da tarla alabilir. Bu yazımız içerisinde, satın alınan taşınır ve taşınmaz mallar adına iptal davalarının açılıp açılmayacaklarını inceleyeceğiz.

İcra ile El Konulan Ev, Arsa ve Tarla Nasıl Satılır?

İcra dairelerinin el koydukları ya da diğer bir söyleyişle haciz ettikler taşınmaz malların paraya çevrilmesi, İcra ve İflas Kanunlarına göre yapılmaktadır. Burada, ihalelerin nasıl yapılmaları gerektiği, hangi adımların nasıl izlenmesi gerektiği çok net bir şekilde belirtilmiştir.

 

İcra daireleri bu taşınmaz malların satışları adına ilk olarak internet sitelerine ve gazetelere belirli başlı ilanlar verir. Bu ilan üzerinde satışların yapılacakları, satışların yapılacağı yerin yanı sıra saat ve tarih de belirtilir. Bununla beraber satışı yapılacak olan taşınmaz malların genel özellikler, takdir görülen kıymet ve değeri de burada yer alır. Bu şekilde insanlar, ihale hakkında merak edilen bütün her şeyi öğrenmiş olur. Bununla beraber söz konusu olan bilgilerin borçlu ve alacaklı kişiye de tebliğ edilmesi gerekmektedir.

 

Bütün bu prosedürlerden sonra da satış adına ilk olarak elektronik ortam üzerinde bir teklif alınır. Daha sonrasında ise açık arttırma şeklinde satışlar yapılır. En yüksek teklifi yapan kişi ihaleyi kazanır ve ihale işlemlerinin sonunda malın parasını ödemesi gerekir. Bazen de icra müdürleri, ihaleleri kazan kişilere 10 günlük bir süre zarfı tanır ve bu sürenin sonunda ödemelerini yapara, taşınmaz malları almış olur. Satışlardan sonra da gerekli masraflar alındıktan hemen sonra kalan tutar alacaklı kişiye verilir. Bununla beraber birden fazla alacaklı bulunuyorsa da bu tutar o kişiler arasında pay edilir.

 

İcra ile Satılan Ev, Arsaya, Tarlaya İptal Davası Açılabilecek Durumlar

İcra ile yapılacak olan satışlarda izlenilmesi gereken belirli başlı birtakım prosedürler mevcuttur. Eğer bu prosedürlere uyulmazsa, satışlardan sonra itirazda bulunarak, ihalenin feshi ya da iptali gündeme gelebilir. Bunun için İİK içinde yer alan maddelere net bir şekilde hakim olunması gerekmektedir. Ayrıca hangi durumlarda iptal davasının açılacağının da bilinmesi gerekmektedir.

 

İhale süreci içerisinde mükellefiyetler listesinin hazırlanması ve taşınmaz malların değerlerinin belirlenme süreci oldukça önemlidir. Burada yapılacak olan hatalara ait itirazlar, ihaleden önce yapılmalıdır. Bundan dolayı bu işlemlere zamanında yapılmayacak itirazlar, mükellefiyetler listesinin ve değer takdirinin kesinleşmesi anlamına gelmektedir. Daha sonra bunlar üzerinde hatalar gösterilerek herhangi bir iptal davası açılamaz.

 

İcra ile satılan taşınmazlar için iptal davası şu durumlarda açılabilir:

  • Satış işlemi sırasında alacaklı ve borçlu kişinin ilgili olan tapu dairelerine gerekli görülen tebligatların yapılması gerekir. Eğer bu tebligatlar usulüne uygun bir şekilde yapılmaz ise iptal davaları açılabilir.
  • Mükellefiyetler listesinin ipotek ve haciz alacaklılarına tebliğ edilmemesi de bir iptal sebebidir.
  • İhalenin birtakım bölümleri ile bazı şüphelerin yer alması ya da ihaleye fesat karıştırılması da bir iptal sebebidir.
  • İhale içerisinde tellal bulunmaması ya da usullere uygun bir biçimde ihale içerisinde görev yapmaması
  • Satış ile satış ilanı arasında minimum olarak 1 ay süre olmaması
  • Kıymet takdirine yönelik olan itirazların dikkate alınmaması
  • İhalenin açıklanan takvime uygun olan bir şekilde yapılmaması

Yukarıda yer alan iptaller, yalnızca mahkeme kararı doğrultusunda yapılabilir. Bunun için de icra işlemin gerçekleşmekte olduğu yerleşim birimi üzerindeki icra mahkemelerine başvurulması yeterli olacaktır. Eğer nedenler, somut delillerle destekleniyorsa ihale yenilenir ya da iptal edilir.

 

İcra ile Satılan Ev Arsa Tarlaya İptal Davası Açılabilir Mi?
İcra ile Satılan Ev Arsa Tarlaya İptal Davası Açılabilir Mi?

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap