İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Haberleri

İcra dosyası sorgulama

İcra dosyası sorgulama
+ - 0

İcra Dosyası sorgulama

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber pek çok devlet vatandaşlarına internet platformu üzerinden erişebileceği birtakım kolaylıklar sunmaya devam ediyor. Ülkemizde bu konuda 2006 senesinde yeni bir adımda bulunarak e-Devlet sistemini kurdu. e-Devlet sistemi insanların ihtiyaçlarına göre hazırlanmış bir platformdur. Birçok resmi işi internet platformu üzerinden halledebilme fırsatını insanlara sunmaktadır.

 

Web tabanlı bir sistem şeklinde karşımıza çıkan e-Devlet pek çok vatandaşın kurumlara dahi gitmeden internet platformu üzerinden sorgulamalarını yapabilmelerine fırsat sunmaktadır. Bu sorgulamalardan en fazla kullanılanı ise icra dava dosyalarının sorgulama işleminin nasıl olduğu hakkındadır. Peki icra borcu işlemi nasıl öğrenilir? e-Devlet sistemi içerisinde icra borcunun sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Bütün bu soruların yanıtlarını haberimiz içerisinde sizler için derledik…

 

Ülkemiz içerisinde milyonlarca insan resmi işlerini kurumlara dahi gitmeden e-Devlet platformu üzerinden halledebiliyor. 2006 senesinde kullanıma açılmış e-Devlet kapısı içinde pek çok başlık barındırarak farklı sorgulama işlemlerinin yapılmasına fırsat tanıyor. Bu sorgulama işlemleri içerisinde en çok merak edilen konu ise icra borcu sorgulama ve icra dosyalarının takibinin sorgulama işlemi olmaktadır. İnsanlar internet üzerinde icra borçlarını nasıl öğrenebilirim? gibi sorgulamalar içerisinde bulunuyor. Bu sorunun yanıtını da e-Devlet kapısı üzerinden bulmak mümkündür. e-Devlet sistemi üzerinden icra borcu öğrenme ve icra dosyası sorgulama işlemlerine ait bütün ayrıntılara içeriğimizden ulaşabilirsiniz…

 

e-Devlet Sistemi Üzerinde icra Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

e-Devlet Kapısı, Dijital Türkiye ya da e-Devlet, insanların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak oluşturulmuş elektronik bir hizmet ortamıdır. e-Devlet sistemi içerisine kayıt olan bütün resmi kurumların hizmetlerini internet platformu üzerinde kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Bu hizmetlerden bir tanesi ise Adalet Bakanlığı’na bağlı olan icra dosyalarını sorgulama işlemidir. Pek çok insan üzerine açılmış durumdaki icra borcunu ya da icra dosyalarını nasıl öğreneceklerini merak ediyor. e-Devlet sistemi üzerinden icra dosyaları sorgulama işlemleri adına aşağıda yer alan adımları izleyebilirsiniz;

  • İlk olarak tarayıcınız üzerinden e-Devlet resmi internet sayfasını açın.
  • Daha sonrasında çıkan giriş sayfası üzerinden kimlik doğrulama işlemini yapmadıysanız yapınız,
  • Kimlik doğrulama işlemleri adına T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresini girerek “Giriş Yap” kısmına basın. (Eğer ki bir e-Devlet şifreniz bulunmuyorsa size en yakın konumdaki PTT şubesine giderek oradan bir e-Devlet şifresini alabilirsiniz.)
  • Ardından açılacak olan e-Devlet ana sayfasındaki en üst kısımda yer alan arama butonuna tıklayarak İcra Dosyası Sorgulama (Adalet Bakanlığı) yazarak arama butonuna basın.
  • Açılacak olan sayfa Adalet Bakanlığı’na ait olan bir sayfa şeklinde burada hakkınızda açılmış bütün icra dosyalarını ve üzerinde yer alan bütün icra borçlarını görüntüleyebilirsiniz.

 

İcra Dava Dosyası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Var olan icra dosyalarınızın takibini yapabileceğiniz ve devam etmekte olan mahkemeleriniz ile alakalı detayları mı görmeyi istiyorsunuz? Bu hususta dilemiş olduğunuz şekilde sorgulama yapabilmek artık oldukça basittir. e-Devlet kapısı sistemiyle beraber icra ve mahkeme dosyalarınızı takip edebilirsiniz. Peki, icra dava dosyalarının sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte gerekli olan bütün detaylar…

 

Hakkınızda var olan herhangi bir icra dosyasını veya devam eden mahkemelerinizi ve son durumunu takip edebilmek adına nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini mi arıyorsunuz? Pek çok vatandaş tarafından sıkça merak edilen ve hakkında ayrıntılı bilgi aranan icra dosyaları sorgulama işlemleri pek çok kamusal işlemlerin gerçekleştirildiği e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmektedir.

 

E-Devlet Kapısı’na İmar Barışı Kayıt Başvurusu, Dernek Sorgulama, Doğum Yardımcı Başvuru Netice Sorgulaması ile beraber Adres Belgesi ve Tarihçeli Yerleşim Yeri ile beraber eklenen İcra Dosyası Sorgulama işlemleri ile milyonlarca insana kolaylık sağlanmıştır.

 

İcra Dosyası Kapatılırken Hangi Ödeme Türü Kullanılmalıdır?

İcra dosyası ödeme türleri için 2 tane farklı kategori geliştirilmiştir. İcra dosyası ödemelerinin ayrıntıları ve kullanılması gereken ideal ödeme modelleri, aşağıda belirtilmiştir:

  • Haricen ödeme modelinde, iki tarafın arasında anlaşma ve pazarlık yapıldıktan sonra, mevcut durumdaki icra borcu için belirli bir ödeme yapılmaktadır. İcra takibi boyunca belirlenen borç miktarı, dosya masrafları ve vekalet ücretleri adına iki tarafın pazarlık etmesine izin verilmektedir.
  • İcra Müdürlüklerine giderek, direkt olarak borç için ödeme yapılabilir. Doğrudan ödeme prosedürü içerisinde, iki tarafın anlaşmaya gitmesine fırsat tanınmaz. Borç icra müdürlükleri tarafından tahsil edilmektedir.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap