İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Haberleri

İcra Dosyası Reddiyat Nedir?

İcra Dosyası Reddiyat Nedir?
+ - 2

İcra Dosyası Reddiyat Nedir?

İcra dosyası reddiyat nedir? Reddiyat kelimesinin Türk dil kurumuna göre anlamı kabul etmeme ger verme olarak açıklanmaktadır. Reddiyat kelimesi de ekseriyetle huku terminolojisi alanında kullanılır. Hukuki olarak reddiyat saymanlıkta yer alan malın ya da paranın alacaklı olan ilgili kişiye verilmesidir. Fazladan kesilen verginin ya da dava sonucunda arta kalan paranın ilgili kişiye iade edilmesi olarak tanımlanabilir. Sizler için bu makalemizde reddiyatın anlamını ve icra dosyası reddiyat anlamları nelerdir? bu soruların cevaplarını verdik. Okumaya devam edebilirsiniz.

Reddiyat iade etme anlamında kullanılır. Türk dil kurumundaki anlamı haricinde diğer anlamının en çok kullanıldığı alan hukuk alanıdır. Hukuk terminolojisinde çok sık bir biçimde tercih edilen terimlerden bir tanesidir.

 

Reddiyat Nedir?

İcra dosyası reddiyat iade etme anlamında kullanılır. Türk dil kurumundaki anlamı haricinde diğer anlamının en çok kullanıldığı alan hukuk alanıdır. Hukuk terminolojisinde çok sık bir biçimde tercih edilen terimlerden bir tanesidir.

 

Reddiyat hukuk alanında fazladan kesilen verginin ilgili kişiye iade edilmesi olarak ifade edilir. Dava masrafları için yatırılan tutarın fazla gelmesi durumunda, parayı yatıran kişiye arta kalan para iade edilir.

 

Reddiyat Ne Demek?

İcra dosyası reddiyat kelimesinin anlamıni iade olarak ifade edebiliriz.  Hukuk terminolojisinde kelime anlamı denk olacak biçimde geri verme şeklinde tanımlanır. Herhangi bir icra davası söz konusu olduğunda dava ve dosya masraflarını bir kişi üstlenir. Dava ve dosya masraflarını üstlenen kişi bu ücretleri adliyelerde bulunan veznelere yatırır. Dava sonuçlandığında bu paradan dava ve dosya masrafları çıkarılır. Geriye kalan para saymanlığa gönderilir. Saymanlık bu arta kalan parayı dava ve dosya masraflarını üstlenen kişiye iade ederek ödeme yapar. Kısaca icra dosyası reddiyat dava ve dosyalar için yatırılmış masrafların geriye arta kalan kısmıdır.

 

Hukukta Reddiyat Makbuzu Nedir?

İcra dosyası reddiyat dava ve dosyalar için yatırılmış masrafların geriye arta kalan kısmıdır.

Bu arta kalan kısmın geri ödemesi gerçekleştirilirken ödenmesi gereken tutar döküman haline getirilir. Bu döküman icra dosyası reddiyat makbuzu olarak tanımlanır. Reddiyat makbuzunda dava ve dosyalar için ayrılan tüm tutarlar açıkça belirtilir.

 

İcra dosyası reddiyat makbuzunda kişiye ödemesi yapılması gereken tutar kuruşu kuruşuna kadar belirlenmiştir.

Reddiyat makbuzunu teslim alan kişi yani dava ve dosya masraflarını üstlenen kişi bu makbuzu imzalamalıdır.

 

İcra dosyası reddiyat makbuzunda davaya ilişkin bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler

 

  • cilt numarası
  • icra dairesi ismi
  • dosya numarası
  • sıra numarası

 

olarak sıralanabilir. Ayrıca reddiyat makbuzu içerisinde ödeme yapılacak olan kişinin isim soyisim bilgileri de bulunur. İlaveten makbuzda lgili borçlunun isim soyisim bilgileri de yer alır.

 

Reddiyat Neden Ödenir?

 

Mahkemelerde görülen icra davalarının bir takım dosya masrafları bulunur. Bu masrafların ilgili olan dava muhatapları tarafından ödenmesi gerekmektedir. Dava tamamen  sonuçlandığında dava masrafı için ayrılan harç ve diğer masraflardan arta kalan tutarlar olabilir. Tutarların artması durumunda masrafları üstlenen kişi parasının geri iade edilmesi icra dosyası reddiyat olarak tanımlanır. Bu fazla tutarın geri iade edilmesinin nedeni, paranın kişiye ait olmasından kaynaklanmaktadır.

 

 Reddiyat Makbuzu Neden Kesilir?

Bir diğer merak edilen konular içerisinde ise icra dosyası reddiyat makbuzunun ne amaçla kesildiği yer almaktadır.  Reddiyat makbuzu dava ve icra dosyalarında bahis olan paraların ödemesinin belgelendirilmesi için kesilmektedir.  İcra takiplerinde dosyaların takipleri için gerekli olan finansal işlemler takibin ilk aşamasında ödemesi yapılan para üzerinden gerçekleştirilir.

 

Tüm bunların neticesinde ise geriye arta kalan finansal işlemleri belgelendirmek için reddiyat makbuzu kesilmektedir. Fakat eğer işlemlerin en başında bir ödeme yapılmamışsa herhangi bir reddiyat makbuzunun kesilmesine gerek yoktur.

 

Yeni görülmeye başlayan birçok dava üzerinden ortak bir şekilde yapılan finansal ödeme ile birlikte arta kalan kısım reddiyat makbuzu ile belgelendirilmektedir.

 

Reddiyat Makbuzu Nasıl Hazırlanır?

İcra takibi dosyası olan birçok kişi mutlaka adliyelerde yer alan veznelere bir takı masraflar için ödeme yapmaktadırlar. Dava için gerekli olan finansal miktar ile birlikte arta kalan kısım reddiyat olarak nitelendirilmektedir. Peki icra dosyası reddiyat makbuzu nasıl hazırlanır?

 

Reddiyat makbuzu size verilen formda verilen boşlukların doldurulması neticesinde oluşturulabilir.  Davanın işleyişine ve amacına uygun olarak bu boşlukları doldurulur. Yapılacak finansal ödeme tutarı mutlaka tarihi ile birlikte atılmalıdır.

reddiyat nedir?
reddiyat nedir?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. İcra reddiyatı hakkında sayenizde her şeyi öğrendim. Teşekkürler.

  2. Kimsede bu reddiyqtin nereye nasıl başvurulduğunu söylememiş bu parayı nasıl alicaz hangi kuruma başvuru yapıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.