İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Dosya Takibi

İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır?

İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır?
+ - 0

İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır?

icra dosyasi nasil kapanir 83098 1Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile beraber pek çok devlet kurumu vatandaşlara internet üzerinden erişim kolaylıkları sağlıyor. Ülkemizde bu konudaki ilk adım iki bin altı senesinde atıldı. İki bin altı senesinde E-Devlet sistemi kurularak atılan bu adım, günümüze değin büyük ilerleme kaydetti. E devlet otomasyonu vatandaşların ihtiyaçlarına göre hazırlanmış bir yazılımdır. Aynı zamanda birçok resmi işi internet üzerinden halletmeye yarayan bu yazılım, web tabanlı bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda e devlet sistemi icra sorgulama benzeri pek çok zahmetli işlemi kullanıcıların internet üzerinden yapabilmesini de sağlıyor. Bu sorgulamalar arasından en çok sorgulananı ise icra dava sorgulama işlemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda icra borcu nasıl öğrenilir? e-devlet icra borcu sorgulama başlıkları üzerinde duracağız.

E-Devlet, E-Devlet internet kapısı ya da Dijital Türkiye, kullanıcılar yani vatandaşların ihtiyaçları göz önüne alınarak oluşturulmuş bir elektronik hizmet ortamıdır. Vatandaşlar E-Devlet sistemi üzerinde kayıtlı olan tüm resmî kurumlardan sunulan pek çok hizmeti internet üzerinden kolaylıkla alabilmekte. Bu hizmetler arasında en çok kullanılanlarından bir tanesi de adalet bakanlığı altında sunulan icra dosyası sorgulama. Pek çok vatandaş üzerine açılmış veya karşı tarafa açılmış olan icra dosyasını ya da icra borcunu nasıl öğrenebileceğini araştırmakta.

E-Devlet’ten İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet Kapısı aracılığı ile icra sorgulama işlemleri için şu adımları izlemek gerekiyor:

-Tarayıcınız aracılığı ile e-devlet resmi internet sitesine giriş yapın.

-Ardından e-devlet sistemine giriş yapın.

– Kimlik doğrulama işlemi için T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girerek ‘Giriş’ butonuna basın. (Eğer bir e-Devlet şifresine sahip değilseniz size en yakın PTT şubesine giderek bir e-Devlet şifresi temin edebilirsiniz.)

– Ardından açılan e-Devlet ana sayfasının en üstünde bulunan arama butonuna basarak İcra Dosyası Sorgulama (Adalet Bakanlığı) yazıp Arama butonuna basın.

– Açılan sayfa Adalet Bakanlığı’na ait bir sayfa olarak burada hakkınızda açılmış tüm icra dosyalarını ve üzerinizde bulunan tüm icra borçlarını görüntüleyebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap