İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İcra Bilgi

İcra Dosyası Nasıl Kapanır? Ne Yapmak Gerekir?

İcra Dosyası Nasıl Kapanır? Ne Yapmak Gerekir?
+ - 7

İcra dosyasının kapanması için öncelikle borcun ortadan kalması yada şikayetin ortadan kalkması şarttır. Başka herhangi bir sebep icra dosyası nasıl kapanır sorusunun cevabını vermek mümkün olmaz.

İcra Dosyası Süreci ve Borcun İstenmesi

İcra öncesinde alacaklı olan kişi, borçlu kişiden borcunu talep etmelidir. Eğer böyle bir durum mümkün olamıyorsa bu sefer avukatı aracılığıyla talepte bulunması mümkün olabilir. Bunun sonucunda da icra takibi başlayacaktır. İcra takibi, haczi de içine alan bir süreçtir.

İcra süreci hakkında genellikle internette bazı bilgiler, kasıtlı yada bilgisizce yanlış aktarılmaktadır. Öncelikle icra ve haciz konularının iyi bilinmesi gerekir. Haciz icra takibi içerisinde devam eden bir sürecin sonucudur. Bazı internet sitelerinde olduğu gibi mahkeme  olmadan karar çıkmadan haczedilme söz konusu olmayacaktır.

İcra Dosyası Takibinde Hangi Ücretler Alıcıya Aittir

Talebin başlatılması ile  birlikte, alacaklı başvuru harcını ve bazı harç ücretlerini yatırmakla mükelleftir. Eğer bu süreç içerisinde borcunuz dışında bir de avukat aracılığıyla başvuruda bulunmayı tercih ettiyseniz avukat vekalet suret harcı da bu giderlere eklenir.

Sonrasında ise borçlu olan kişiler şu ödemeleri yapmak zorunda kalacaktır.

Hepsinden önemlisi, davaya konu olan borç

Mevcut faiz ve diğer masrafların yanı sıra harçları da ödemek borçlu kişinin sorumluluğu arasında yer alır.

Ne Zaman Kapanır?

Bu sorunun birden fazla cevabı bulunur. Genellikle bir avukatınız varsa avukatınız konu ile ilgili sizi bilgilendirecektir. Öncelikle icra dosyasının kapatılması için borcun tamamen ortadan kalkması şarttır. Bunu birkaç farklı şarta bağlamak mümkün olur. Yalnız örnek vermek yerine genel kurallar üzerinden hareket etmek daha mantıklı bir seçenek olarak dikkatleri üzerinde toplayacaktır.

Dosyanın kapatılması yada süreç hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için alacaklı ile borçlunun avukatı iletişime geçecektir.

Borç elden ödenmişse yada taraflar karşılıklı olarak başka şartlar üzerinde anlaşılmışsa haricen tahsil edildiğini içeren bir dilekçe alabilir ve akabinde icra müdürlüklerine icra dosyasının kapatılması ile ilgili talepte bulunabilir.

Bu sayede orta vade içerisinde borcun tamamen kapatılması ve dosyanın kapatılması için yapılan tüm süreç tamamlanmış olur.

Ekstra olarak https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama buraya bakabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçmek için tıklayın

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. İcra ile aradığınız her şey burada bulunmaktadır.bir saat dolasmaniza gerek yok

 2. Bilgilerinizin sayesinde doğru fikirler almaya karar verdim. Gerçekten bundan çok memnunum.

 3. 7 ay önce

  Mesela vefat eden Annemin adına bir icra dosyası var biz bunu nasıl kapatabiliriz.Ben evli olduğum için reddi miras verdim ne yapılabilir

 4. 7 ay önce

  Henüz başıma icralık bir olay gelmedi çok şükür. Umarım da gelmez ancak bu detaylı anlatım sayesinde bilgi kazandım. Çok teşekkür ederim.

 5. 7 ay önce

  Icra ile ilgili merak edilen tum sorulan cevapları burda yazili bir sekilde herkes bunu okuyarak icra ile ilgili tum merak ettiklerini ve ne yapmasi gerektigini oğrenebilecek ??????

 6. 7 ay önce

  İcra takibi süresince hangi durumlarda ücret ödeyeceğimi bilmiyordum iyi ki bu yazıyı okumuşum

 7. Hayatımda ilk defa icralık oldum napçamı bilmezken avukat tutmadan önce internete bakım dedim sitenizi gördüm süreçler olsun napmam gerektiği olsun bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.