İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Haberleri

İcra Dosyası Güvenlik Soruşturmasını Etkiler Mi?

İcra Dosyası Güvenlik Soruşturmasını Etkiler Mi?
+ - 0

İcra Dosyası Güvenlik Soruşturmasını Etkiler Mi?

İlk olarak belirtmeyi isteriz ki; aşağıda belirtilmiş olan konular kurumlar ve İdare Mahkemeleri nezdinde yapılmış olan değerlendirmelerdir. Güvenlik soruşturmalarını gerçekleştirmekte olan idareler farklı şekillerde değerlendirme yaparak güvenlik soruşturmalarına olumsuz kararlar verebilir. Hukuk kurallarına uygun bir idari işlem olarak gözükmese de, idare hukuku temel özelliklerinden dolayı idari işlemler tesis edildiği zamandan itibaren icrai nitelik taşır. Bu sebepten dolayı idari işlem hukuk kurallarına aykırı olsa dahi hakkınızda bir sonuç ve hüküm doğuracaktır. Güvenlik soruşturmaları otel kaydı sebebiyle olumsuz gelen durumların iptal davası açmaları gerekmektedir.

 

Ahlaki Durumu

Kişinin ahlaki durumu, adaba ve ahlaka aykırı davranıp davranmadıkları güvenlik soruşturması kapsamında ele alınmaktadır. Bu sebeple bireye ait otel kayıtlarının hepsi güvenlik soruşturmasını etkileyebilmektedir. Fakat bu konu üzerinde net bir kriterin ortaya konulabilmesi pek mümkün değildir.

 

Kişinin aile fertleriyle ya da eğitim veya mesleki amaçlı bir faaliyet sebebiyle arkadaşları ile otel kaydının bulunması herhangi bir sakın oluşturmayabilir. Fakat farklı kişilerle ve sık sık, özellikle de karşı cinsle yapılan otel kayıtlarının varlığının adap ve ahlaka, ahlaki zaafa aykırı bir davranış olarak değerlendirilmesi olasıdır. Bununla beraber güvenlik soruşturmalarının sonucunu da olumsuz bir şekilde etkilemesi kuvvetle muhtemeldir. Otel kaydı sebebiyle güvenlik soruşturmalarının olumsuz bir şekilde sonuçlanması durumunda bu durumların ahlaka aykırı olmadıkları izah edilmelidir.

 

İcra takibi hususunda mevzuat içerisinde doğrudan bir hüküm bulunmamaktadır. Fakat borçlarını kasti bir şekilde ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına sebep olan Devlet Memurları Kanunu içerisinde kınama cezası gerektiren olaylar arasında sayılmaktadır. İcra takibi sebebiyle güvenlik soruşturmalarının olumsuz bir şekilde sonuçlandırılması hukuksal olarak mümkün olmamakla beraber birey hakkında idare nezdine göre olumsuz bir algı oluşturma ihtimali yüksektir.

 

Güvenlik Soruşturması Hangi Durumlarda Olumsuz Çıkar?

Güvenlik soruşturmaları bazı sorunlarına olumsuz çıkabilmektedir. Bu durumlar ise aşağıda başlık şeklinde belirtilmiştir:

 

Cumhuriyet Başsavcılığı Soruşturmaları

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkınızda bir soruşturma başlatılmış ise yürütülmekte olan soruşturmanın içeriğine göre yapılacak güvenlik soruşturmanız olumsuz gelebilir. Bazı durumlarda ise soruşturma süresine göre güvenlik soruşturmanız beklemeye alınabilir.

 

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan soruşturma kapsamına göre ilgili makamlar tarafından soruşturmaya ait olmadığı yani bir takipsizlik kararı bulunursa 2. madde içerisinde belirttiğimiz sonuçlar ortaya çıkar. Güvenlik soruşturmalarına herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

 

Ceza Mahkemelerindeki Beraat Kararı

Hakkınızda yürütülen kovuşturma sonucunda ceza mahkemeleri üzerinden beraat kararı almanız halinde güvenlik soruşturmasına olumsuz hiçbir şekilde etkisi bulunmamaktadır. Zira beraat kararı artık kişiye edilen suçu işlemediği mahkeme aracılığı ile hükme bağlanmasını da ifade etmektedir.

 

Ağır Ceza Mahkemeleri ve Asliye Ceza Mahkemeleri Soruşturmaları

Ağır Ceza mahkemeleri ve Asliye Ceza Mahkemeleri tarafından hakkınızda verilmiş olan hükümlerin açıklanmasının geriye bırakılması kararları (HAGB) mevzuat uyarınca hakkınızda herhangi bir hukuki sonuç doğurmaması gereklidir. Ancak bazı idareler hükümlerin açıklanmasının geriye bırakılmasından dolayı güvenlik soruşturmalarını olumsuz bir şekilde değerlendirmektedir. Bu şekilde adayları elemektedir. Bu konuda hükümlerin açıklamasının geriye bırakılması kararlarında hükmedilen cezaların süresi ve nevisi dikkate alınmaktadır. Bu değerlendirmelere göre güvenlik soruşturmalarının olumsuz ya da olumlu olacağına dair bir karar verilmektedir.

 

Bank Asya Soruşturmaları

Bank Asya, Fetö soruşturmaları kapsamı baz alındığı zaman örgüte üyelik kriteri olarak değerlendirilmektedir. Bununla beraber adayların güvenlik soruşturmalarını da olumsuz bir şekilde sonuçlanmaktadır. Yalnızca da Bank Asya içerisinde hesabınızın bulunması güvenlik soruşturmasının açılmasına engel olmaz. Ayrıca engel olmaması gerektiğini idareler ve mahkemeler hemfikir olsa bile bu kriterlere farklı durumlar eklendiği zaman ve 17-25 Aralık sonrasında hesaba aktif bir para hareketi bulunmuşsa güvenlik soruşturmalarının olumsuz gelmesi hukuk kurallarına uygun bir idari işlemdir.

 

Otel Kayıtları Soruşturmaları

Otel kayıtları, emniyet sistemiyle beraber otellerin entegre sistemi ile kayıt altında tutulmaktadır. Bu nedenden dolayı ahlaki zafiyet, karşı cinse zaaf gibi konular üzerinde idarelerin önem verdikleri konulardan birisidir. Otel kayıtları hususunda idareler; kalınan kişi, kalınan gün sayısı, otel bilgisi gibi farklı kriterleri değerlendirmektedir. Güvenlik soruşturmaları otel kaydı sebebiyle olumsuz sonuçlanan adayler pek çok defa ve birden çok kişiyle otel kayıtlarına rastlananlar olacaktır. Bu soruşturmalar içerisinde bazıları olumsuz bir şekilde sonuçlanabilir.

İcra Dosyası Güvenlik Soruşturmasını Etkiler Mi?
İcra Dosyası Güvenlik Soruşturmasını Etkiler Mi?

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap