İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Haberleri

İcra Dosyası Borcu Nereye Ödenir ?

İcra Dosyası Borcu Nereye Ödenir ?
+ - 1

İcra Dosyası Borcu Nereye Ödenir ?

İcra dosyası borcu borçlu kişinin ödeme yöntemi olarak üç farklı yöntemden oluşmaktadır.  Borçlu olan kişi icra dairesine giderek ödemesini direkt yapabilir. Alacaklı kişi veya vekiline ödeme yapma imkanına da sahiptir. Son ödeme şekli olarak ise uyap üzerinden kredi kartı ile ödeme yapılması mümkündür. Fakat bu üç yöntemlerden hangisi daha avantajlı olabilir konusunda borçlu olan kişinin bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise borçlu kişinin yapacağı herhangi bir seçim borç miktarını değiştirebilmektedir. Bunu kısaca açıklayacak olursak borçlu olan kişinin seçtiği herhangi bir yöntem borcunun miktarını düşürme imkanı sunar. Borçlu kişi de bununla ilgili bilgisi olmaması sebebiyle maddi kayıplara uğraya bilmektedir.

Bunun yanı sıra icra dosyalarında borçlunun nasıl ödeme yapacağı konusunda borcun ödenmiş olmasına rağmen icra dosyaları kapanmaması gibi risklerde vardır. Bu icra dosyası borcu için 2016 yılında kredi kartına taksit gibi imkanlar da çıkarılmıştır. Bu bahsi geçmekte olan sebeplerle borçlu olan kişinin hangi hususlara dikkat etmesi gerektiği hangi ödeme yöntemini tercih edebileceği açıklıyoruz.

Borçluya Borcunu Ödemesinde Gönderilmiş Ödeme Emri Sonrasındaki Durum

Alacaklı olan kişinin borçlu kişiye bir ödeme emri dosyası göndererek borcunu ödemesi talep edilmektedir. Bunun sebebi ise bir mahkeme başlatılması ve haciz işlemlerinin başlamasından önce bu ödeme emri göndermesi zorunludur.

Bu ödeme emrinin usulüne uygun olmaması, bu borcun gerçek olmaması durumunda borçlu kişinin ödeme emrine itiraz etme hakkı da bulunur.  Bu icra dosyası borcuna verilmiş olan süre içerisinde itiraz etmesi gerekir. Bu süre ise 7 gündür. Bu 7 gün içinde itiraz eder ve itiraz konusunda haklı görülürse bu dosya kapanır ve devam edilmez. Alacaklı olan kişi bu dosyanın devam etmesini istiyorsa harekete geçmesi gerekmektedir.

 

İcra Dosyası Borcu Ödeme Süresi

 

İcra dosyası borcu borçluya ödenmesi için verilmiş süre içinde borçlu kişiye aitse ödemek isteyebilir. Yani kişi kendi rızasıyla ödeyebilir. Bu borcu ödemekle yükümlü olmasının yanı sıra borçlu kişinin borcu kendi isteğiyle ödeme menfaati de bulunur. Bu sayede borçlu kişi kendi adına başlatılacak olan haciz işlemlerinin de önüne geçmiş olacaktır. Yani borçlu kişi kendi mal varlıklarını ev, araba, arsa gibi mallarına haciz işlemi uygulanmasını istemez. Çünkü borçlu kişi mal varlıklarının çok ucuz fiyatlar ile satılıp borcuna karşılık tutulmasını istemez. Bu duruma engel olması için tek yol ise borçlu kişinin borcunun tamamını ödemesi gerekir. İcra dosyası borcu tamamı ile ödenerek bu dosyayı kapatarak sorun tamamen çözülür. Bu işlemler sonunda iki tarafta memnun kalmış ise icra takip işlemleri tekrarlanmamaktadır.

 

İcra Aşamasında Borcun Ödenmesiyle Alakalı Problemler

Borçlu kişi icra aşamasına kadar gelmiş olan borcu ne şekilde ve kime ödeyeceğini bilmiyor ise yaşamakta olduğu mağduriyetleri gündeme getirebilir. Buna örnek olarak ödenecek olan borç miktarının sadece kendi borcu olduğunu düşünerek o miktarı ödediğinde icra dosyası borcu açık kalmaktadır. Çünkü icra dosyalarında kendi borç miktarı üzerine bir takım harçlar eklenir. Bu harçlar dava masrafları, vekalet ücretleri vs. borçlu kişi dava sonrasında ödemesi gerekir .Bu sebeple borçlu kişi alacaklı tarafa borcunun sadece net miktarını ödediği zamanlarda bazı mağduriyetler yaşayabilmektedir.

 

Bunun yanı sıra yaşanmakta olan bir diğer önemli sorun ise hangi ödeme yöntemi tercih edildiğinde miktarın değişmekte olduğunu bilmemesidir. Çünkü borçlu kişi ödeme yaparken seçmiş olduğu yöntemler ödeyeceği miktarını %50 oranlarına kadar düşürebilmektedir. Aynı şekilde icra dosyası borcunu kişinin kredi kartıyla taksitli biçimde ödeyebilme imkanı olup olmadığını bilmediğinde bu imkandan da mahrum kalıyor. Bu ve bunun gibi sebeplerle kişi borcunu ödemeye bilmektedir.

 

İcra Aşamasında Borçlunun Borcunu Ödemek İçin Seçebileceği Yöntemler

 

İcra dosyası borcunu ödemenin birkaç farklı yöntemi bulunur. Bu yöntemler kısaca şöyledir;

  • İcra dairesine gidilerek doğrudan ödeme yapabilir.
  • Haricen alacaklı kişi ile anlaşarak borcu taksitli ödeyebilir.
  • Uyap sistemi üzerinden kredi kartına taksitle ödeyebilir.
  • Alacaklı veya vekiline ödeme banka yolu ile yapabilir.

 

Borçlu kişi borcunu ödemek istediği zaman bu yöntemlerden herhangi birini seçebilme imkanına sahiptir. Ancak buradaki önemli husus ödeme yapmadan önce bir bilene danışmasıdır. Çünkü bu yöntemlerden hangisinin en avantajlı olduğunu öğrenerek ödemesini yapmalıdır.

 

İcra Dosyası Borcu Nereye Ödenir ?
İcra Dosyası Borcu Nereye Ödenir ?

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.