İcra dosya takibi en çok alacaklı tarafından borçlu kişiye ilamlı icra açılmasıyla araştırılan süreçtir. Alacaklı tarafından borçlu kişiye ilamlı icra sonucunda memurlar tarafından ödeme emri çıkartılır. Bu ödeme emri ilk olarak e-devlette gözükmektedir. E-devlet ile sorgulama yapan borçlu bireyler dosya numarası ve bilgilerine ulaşabilir.

İcra kurumu ise burada önem taşıyor. Eğer icra dosya takibi hakkında detaylı bir bilginiz yoksa icrakurumu.com size nasıl ulaşacağınızı, içeriğini öğrenme gibi tüm bilgileri anlatan yazılar ile rehberlik etmektedir. Türkiye'de açıklanan bir rakama göre tam 25 milyon icra dosyası olduğu tespit edildi. Alacaklı kişilerin ve kurumların arması nedeniyle icra takibine takılan birçok borç sahibi de bulunmaktadır. 1932 yılından bugüne kadar sarsılmaz kimliğe sahip İcra İnfaz Kanunu da değişimler yaşanarak dosya süreçlerinde aktif bir rol oynamaktadır.

Özellikle icra müdür ve müdür yardımcılığı görevindeki bireylere hem pandemi hem de pandemiden sonra büyük görev düşeceği aşikar. Dosya sayısının artması nedeniyle memurların da yoğunluğu artacak gibi duruyor. Türkiye Cumhuriyeti'de eksikliği kapatmak için 1100 boş kontenjan açarak müdür ve yardımcılık ilanı açmış oldu. Alacaklı ve borçlu bireyi bir arada toplamayı, bilgiler vererek bu durumu en sağlıklı şekilde çözmeyi icra kurumu vizyon edinmiştir.

İcra Dosya Takibi Nasıl Yapılır?

İcra dosya takibi ilk olarak oldukça kolay bir şekilde yapılır. İki seçeneği bulunmaktadır:

  • E-devlet
  • İcra daireleri ile iletişim kurarak

İlk olarak e-devlet şifreniz yoksa PTT ile 2 lira karşılığında bir şifre almanız gerekiyor. Bu işlemler sonrası icra dosya borcu sorgulama işlemi aktif olacak eğer tarafınıza açılmış bir kovuşturma varsa gözükecektir. Bu işlemi Adalet Bakanlığı ıcra merkezine gitmeden e-devlet aracılığıyla bizlere sunmuş oldu.

İcra Daireleri ile İcra Dosya Takibi

Türkiye'nin tüm icra merkezlerine şahsen ya da vekalet alarak giderek icra dosya numarasını öğrenebilir ya da icralık olduğunuzda ne konuda icraya düştüğünüzü memurdan yazılı bir belge isteyebilirsiniz. En çok merak edilen konulardan bir tanesi de icra dosya içeriğini öğrenme oluyor. Bazen e-devlette sadece dosya numarası ve avukat bilgisi yer aldığından borçlu birey neden kendisine icra takibi açıldığını bilmiyor.

Bazen de icra takibi çocuk için açılır buna ise; icra yoluyla çocuğun teslimi süreci izlemektedir. Eğer boşanmışsanız ve vekaleti sizde olmadığı halde çocuğunuzu teslim etmiyorsanız hakkınızda işlem başlatılmış olabilir. Sadece icra daireleri aracılığıyla dosya takibi yapılmaz. Aynı zamanda icralık olduğunuz için borcu da bu merkezlerden ödeyebilirsiniz. İcra borcu ödeme işlemleri oldukça kolay olup iban bilgisine memurun belirttiği tutarı yatırmanız yeterlidir.

İcra dosya takibi yapmak istiyorsanız bu sayfada paylaşılan yazı ve resimler size yardımcı olacaktır.

Keşfet

İcra Dosya İçeriğini Öğrenme Rehberi

İcra dosya takibi sırasında en çok karşılaşan sorunlardan bir tanesi de icra dosya içeriğini öğrenme işlemidir. Bu yüzden borçlu durumdaki...

İcra Dosya Takibi Yazıları