Alacaklı / borçlu tek bi’ yöntem olan e-devlet kapısını ziyaret ederek icra dosya sorgulama yapabilir. Bunun sonucunda hakkınıza açılmış olan dava varsa ücretsiz bir şekilde öğrenebilir ve buna göre de aksiyon alabilirsiniz.

Alacaklı asliye mahkemelerinin yanında bulunan icra dairesine ilamlı / ilamsız başvuru yaparak dosya kaydı açtırma hakkına sahiptir. İlamlı icra sonrasında alacaklı ya da borçlu davayı takip etmek için e-devlet sistemine giriş yaparak icralık dosya sorgulama aşamalarını takip ederek süreci net bir şekilde görüntüleyebilir.

Bir zamanlar bu işlem için icra dairelerine gidip sıra bekliyor ve sadece dosyayı sorgulatmak için günün yarı zamanı bitiyordu. E-devlet ile bu işlemi yapmak yaklaşık 2 dakika sürüyor. Neden icra dosya sorgulama yapılır gibi bir düşünceniz varsa; alacaklı ilamlı icra sonrasında dosyanın ne durumda olduğunu takip etmek ya da borçlu dosyanın işleme koyulmasından alacak emrine kadar ki süreci iyi bir şekilde takip etmek isteyebilir.

Eğer icra dosyası sorgulamada borçlu tarafsanız ilamlı icrayı durdurmanız mümkün değildir. Bunun kapısı kapanmıştır. Lakin icralık durumu temyiz mahkemesine götürüp iptalini isteyebilişiniz.

E-devlet İcra Dosya Sorgulama

İcra dosya sorgusu yapmak için farklı yerlerden hizmet alabilirsiniz. Lakin devlet kurumları hariç hiçbir yerden bu bilgilere ulaşamayacağınızı unutmamalısınız. İcra dosyası sorgulatmak için bulunan devlet kurumlar şöyle:

  • E-devlet

E-devlet

Eğer ilamlı icra açmış ya da borçlu durumda olmanız durumunda hakkınızda bir dosya süreci başlar. Bu süreci takip etmeniz ve gelişmeleri netleştirmeniz için dosya sorgulama yapmanız gerekmektedir. Eğer e-devlet şifreniz bulunmuyorsa PTT’ye kimliğiniz ve 2 lira ile başvurarak şifre alabilirsiniz. Bunu ise şu şekilde yapacaksınız:

icra dosya sorgualama e-devlet

icra dosya sorgualama e-devlet

 

  • Ardından Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü (UYAP) Hizmetleri başlığından Adalet Bakanlığı listesinde yer alan icra dosyası sorgulama tıklayarak hakkınızda bulunan icraları görüntüleyebilirsiniz.
e-devlet icra dosyası sorgualama

e-devlet icra dosyası sorgualama

  • Eğer hakkınızda bir dava yoksa “Adınıza açılmış ya da müdahil olduğunuz bir dava kaydı bulunamamıştır” ibaresi çıkacaktır.
adiniza icra bulunmuyor

Tarafınıza açılmış icra bulunmuyor

  • Hakkınızda dava varsa sol taraftan İcra Dava Dosyalarım ve Temel Dosya Bilgilerim gözükecektir.
Adınıza icra varsa buradan görüntüleyebilirsiniz

Adınıza icra varsa buradan görüntüleyebilirsiniz

Bu süreçten sonra e-devlet üzerinden belirtilen dosya bilgilerini takip etmeniz yeterlidir. Adalet Bakanlığı, UYAP gibi sitelerden de giriş yaparak dosya sorgulama yapabilirsiniz. Lakin bu siteler de sizi e-devlet sitesine yönlendirir. Tek bir merci vardır: e-devlet. İcra kurumu olarak, icra dosya sorgulama nasıl yapılır bunu ifade ettik.