İcra dosya takibi sırasında en çok karşılaşan sorunlardan bir tanesi de icra dosya içeriğini öğrenme işlemidir. Bu yüzden borçlu durumdaki kişi ne karşısında icraya verildiğini bilememektedir. İlk olarak şunu belirtmek gerekiyor: bir alacaklı ilamlı icra ile size icra takibi gönderebilir. Bunun için mahkeme kararı ile bir belge olması ve icra dairesine gidip müracaat etmesi gerekmektedir. Kavuşturma başlatıldıktan sonra icra daireleri size ilk olarak e-devlet ( http://e-devlet.gov.tr/ ) aracılığıyla bildiri gönderir.

E-devlet aracılığıyla bildirilmesi sonucu bireye ödeme emri gönderilir. Bu ödeme emri yazılı bir belge niteliği taşımaktadır. Yazılı belge ile ödeme emri 1 ay olmakta olup bu 1 ay sürede de ödeme yapılmazsa borçlu için zor dönem başlar. Borçlunun taşınır ve taşınmaz mallarından bazılarına el konur ve icra yoluyla satılarak alacaklının icra borcu ödenme eylemi gerçekleşmiş olur.

İcra dosya borcu öğrenme işlemleri

İcra dosya borcu öğrenme işlemleri

Borçlu sadece alacaklı tarafın icra takibini ödemez. Aynı zamanda başladığı günden bugüne kadar olan icra faizi öder. Tam bu sırada, icra dosya içeriğini öğrenme önem kazanıyor. Çünkü borçlu ödeme yaparken ya da e-devlet aracılığıyla dosyayı görüntülediğinde sadece bir numara yazar. Bu numaranın yanında hiçbir şekilde içerik hakkında bilgi bulunmaz.

E-devlet İle İcra Dosya İçeriğini Öğrenme

İlk olarak e-devlet aracılığıyla adınıza açılmış icra dosya içeriğini öğrenme gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak icra dosya sorgulama gerçekleştirmelisiniz. Bunu ise; https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama bu adrese gitmeniz ve e-devlet aracılığıyla giriş yapmalısınız.

E-devlet ile linke gittiğinizde sol tarafta Detay Görüntüleme yazısına tıklamanız gerekiyor. Eğer ekranda “Adınıza açılmış icra takibi bulunmuyor” yazıyorsa endişelenmenize gerek yok adınıza icra açılmamış ve icra dosya içeriği öğrenme eylemeni de gerçekleştiremezsiniz. Detay görüntülenmeye tıkladığınızda dosyanıza ait tür, ne durumda olduğu, açılış zamanı ve dosya numarasını da görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda varsa alacaklının avukatlarını da görüntüleme sağlayabilirsiniz.

İcra Daireleri İle İcra İçeriğini Öğrenme

İcra dairelerine ulaşım sağlayarak icra dosyası hakkında detaylı bir bilgi edinebilirsiniz. Bunun için ilk olarak; e-devlet ile giriş yapmanız ve dosyanızın hangi icra dairesinde olduğunu tespit etmeniz gerekmektedir. Dosya numarası sayesinde kaçıncı icra dairesine gideceğiniz belirli olur.

İcra dairesine gittiğinizde memura dosya numarasını ilettiğinizde size banko önünde bir kağıt verecek ve bu kağıt içerisinde durum hakkında tüm detaylar yer almaktadır. Ödeme, alacaklı gibi tüm bilgiler yer almaktadır.

İcra dosya içeriğini öğrenme işlemleri hem e-devlet hem de icra dairelerine ulaşım sağlayarak elde edilmektedir.