1. Ana Sayfa
  2. İcra Haberleri

Eve İcra Gelirse Ne Yapmalıyım?

Eve İcra Gelirse Ne Yapmalıyım?
+ - 0

Eve İcra Gelirse Ne Yapmalıyım?

Eve haciz geldiği zaman evde hacze kabil olan malların olup olmadıklarına bakılacaktır. Eve gelen icra memurları alacaklı kişinin taleplerine bağlı olarak da hacizi işlemlerini gerçekleştirebilme yetkisine sahip olan kişidir

 

Eve icra memuru geldiği zaman kapı açılmasa bile memurların çilingirle kapıyı açabilme yetkisi bulunmaktadır. Günümüz içerisinde sıkça sorulan sorulardan birisi de Eve icra gelirse ne yapmalıyım? sorusudur. Haciz memurlarının kapı açılmadığı takdirde çilingirle kapıyı açtırmasından sonra memurlar haci işlemini gerçekleştirebilme yetkisini kullanır. Kapı çilingir yardımı ile açtıktan sonra ev sahibi haciz işlemine itiraz edebilme hakkına sahip değildir. İtiraz etmek istediği zaman icra mahkemelerine gidilmesi ve haciz işlemi için itiraz dilekçesi verilmesi gerekir. Bu işlemler için ise hukuksal danışmanlık hizmeti almak hak kaybının yaşanmaması için oldukça önemlidir. Bu kişilerin bir avukat yardımı ile temsil edilmesi gerekmektedir.

 

Eşyaların muhafaza altına alınması ve haciz işlemi iki farklı işlem şeklinde nitelendirilir. Alacaklı tarafın borcun ödeneceği doğrultusunda bir kanaati olması halinde eşyaları yediemin şekilde evde bırakabilmesi mümkün olur.

Haciz Nedir?

Borçlu ve alacaklı arasında ortaya çıkabilen ticari bir ilişkiye bağlı olarak da alacaklı kişinin alacağını alamadığı hallerde icra takip işlemleri yoluna başvurması ile beraber haciz işlemleri gerçekleşir. Haciz işlemi için birtakım koşulların bir araya gelmesi gerekmektedir. Haciz işlemlerinden sadece borçlu taraf muhatap alınır. Peki haciz nedir? Bu soru oldukça merak edilmektedir. Bu konuya yönelik olarak ise çeşitli araştırmaların yapıldığı görülür.

 

Borçlu tarafın maaşı, nakdi mal varlığı ya da hisseleri alınabilmektedir. Üzerine kayıtlı durumdaki araçları ya da üçüncü kişiler üstündeki alacakları da haciz işlemlerine konu olabilir. Alacaklı taraf ile borç ilişkinin oluşması haciz işlemlerinin uygulanabilmesi adına gerekli görülen bir koşuldur. Böylece alacaklı kişinin icra dairelerine alacağını da tahsil edebilmek adına başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

 

Haciz, borçlu olan kişinin borcuna mukabil gayrimenkul ya da menkulüne ya da 3. kişiler üzerinde yer alan alacak ve haklarına icra takibi uygulanmasıdır. Haciz işlemini başlatma yetkisi alacaklı kişide olurken yerine bir vekil tayin etmesi halinde bu durumda mümkündür. Vekil tayin edilecek olan kişinin vekaletnamesinin olması da bir zorunluluktur.

Eve İcradan Kâğıt Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Alacaklı olan taraf borçlu kişiden alacağını tahsil edemediği zaman farklı yollara başvurabilmektedir. Bunlardan biri de haciz yöntemidir. Haciz işlemlerinde önce alacaklı taraf icra dairlerine başvurularda bulunarak takip işleminin talebini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

İcra dairelerine yapılan başvurudan sonra borçlu olan kişiye bir tebligat gönderilir. Böylece ödeme emir kişinin kendisine iletilir. Takip süreci başlatıldıktan sonra ise ödeme emrinin kesinleşmesi beklenmektedir. Emrin kesinleşmesi adına borçlu kişinin tebligata itiraz etmemesi gerekmektedir. Takip emrinin kesinleşmesi ile beraber haciz işlemi başlatılır. Eve İcradan Kağıt Gelme Durumu Ne Anlama Gelir? sorusu merak edilirken bu belge icra takip işlemin yapılacağına dair evraktır. Borçlu olan kişiye karara itiraz edebilme hakkı tanır. Borçlu taraf ise 7 günlük yasal süre içerisinde bu karara itiraz etmediği takdirde haciz işlemi başlatılır.

Ödeme Emri Nedir?

Borçlu olan kişiye alacaklı tarafın icra daireleri aracılığı ile göndermiş olduğu tebligat ödeme emri olarak nitelendirilmektedir. Bu belge ile beraber alacaklı olan taraf borcun belirlenen tarih içerisinde ödenmesini talep edilmektedir. Borçlu olan kişi ise bu ödeme emrine 7 günlük bir süre zarfı içinde itiraz edebilme hakkı vardır. İtiraz gerçekleşmediği hallerde alacaklı kişi, borcunu da ödemediyse icra takip işlemi başlatılabilmektedir.

 

Peki, ödeme emri nedir? sorusu bu işlemler ile ilgili merak edilen konular arasında yerini alır. Ödeme emir kambiyo senetleri ve ilamsız takip işlemlerine yönelik olan takip işlemleri gerçekleşeceği zaman alacaklı tarafın isteği ile beraber ve icra müdürlüklerinin aracılığı ile borçlu kişiye gönderilen resmi bir belgedir.

 

İcra Emri Nedir?

İcra emri, ödenmemiş bir borcun bulunduğuna daire icra daireleri tarafından gönderilen bir tebligattır. Takip yollarının işleyişinde icra emri ve ödeme emri gönderilmektedir. Bu iki yöntem arasında yer alan fark ise takip yollarının ilamlı takip ya da ilamsız takip olmasıdır. Peki, icra emir nedir? İcra emri, ilamlı takip işlemlerinde gönderilen bir belgedir. Bu evrak icra müdürlükleri tarafından borçlu olan kişiye alacak kişinin başvurusu sonrasında gönderilmektedir.

Eve İcra Gelirse Ne Yapmalıyım?
Eve İcra Gelirse Ne Yapmalıyım?

 

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap