1. Ana Sayfa
  2. İcra Haberleri

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?
+ - 1

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Birçok insan var olan borçlarını ödeyemedikleri zaman pek çok sorunla karşı karşı gelmektedir. Günümüz içerisinde, elektronik ortam aracılığı ile birçok sorun ise hızlı bir şekilde çözümlenmektedir. Peki, borçlu insanları yakın bir şekilde ilgilendirien E-Haciz sorgulaması nedir? E-Haciz sorgulama nasıl yapılır? Bu sorgu kimlere uygulanır? Hangi borçları genel olarak kapsamaktadır? Bütün bu konular makalemiz içerisinde detaylı bir şekilde ele alınmıştır.

Elektronik Haciz Nedir?

Elektronik haciz, borçlu kişilerin mal varlıklarının elektronik ortamlar içerisinde haciz işlemini tanımlayabilmek adına kullanılan bir ibaredir. Vergi borçlarından dolayı genel olarak maaşlar üzerinden uygulanmaktan olan e-haciz, ödeme ve borcun durumlarına göre gayrimenkullere de uygulanabilmektedir. Bununla beraber, vadesi geçmiş durumdaki vergi alacakları adına da devlet bu işlemleri başlatabilir.

E-Haciz Nasıl Uygulanır?

Haciz işlemlerinin büyük bir çoğunluğu icra daireleri aracılığı ile gerçekleşmekteyken, e-haciz işlemleri ise vergi daireleri aracılığı ile gerçekleştirilir. VEDOP (Vergi Dairesi Otomasyon Programı) üzerinden alınmakta olan borçlu insanın bilgileri, bağlı durumdaki vergi dairelerine iletilir. İncelenen bu bilgiler ise daha sonrasında Gelir İdaresi Başkanlığı’na iletilir. Gelir İdaresi Başkanlığı bu bilgilerin tamamını teyit ettikten sonra da finans kurumları ile irtibata geçer ve bu bilgileri ona iletir. Bütün bu aşamalardan sonra ise elektronik haciz işlemlerinin uygulanması başlatılır.

E-Haciz Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-haciz işlemlerinin sorgulama işlemi İnteraktif Vergi Dairesi ya da e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. İnteraktif Vergi Dairesi sistemi üzerinden sorgulama yapabilmek adına ilk olarak vergi mükellefi olması gerekmektedir. E-Devlet ile sorgulama yapabilmek adına da T.C. Kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir. Giriş yapıldıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı içerisinde yer alan hizmetlere tıklanarak oradan da sorgulama yapılabilir. Sorgulama esnasında iki farklı haciz tipiyle karşılaşılmaktadır. Banka hesaplarına uygulanmakta olan elektronik haciz sorgulama ile beraber araçlara da uygulanan elektronik haciz sorgulama. Sorgulamak istediğiniz seçeneği bu aşama içerisinde seçerek işlemlerine devam edebilirsiniz.

Hangi Borçlar için E-Haciz Uygulanır?

Kişilerin finans kurumlarındaki hesaplarına e-haciz uygulanabilmesi adına ilk olarak devlet kurumlarına belirli bir borcu bulunmalıdır. E-Haciz işleminin uygulanabileceği borçlar ise aşağıdaki şekildeki gibidir:

  • Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borcu
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu
  • Trafik cezaları
  • Mahkeme cezaları
  • İdari para cezaları
  • Yargılama giderleri
  • Sigorta primleri
  • Sosyal güvenlik destek primleri

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Borcu bulunan bireye e-haciz uygulama işlemi başlatılmadan önce tebliğ edilir. Bu tebliğde 15 günlük bir süre zarfı tanınır. Bu süre zarfı içerisinde bireyin ödemelerini gerçekleştirmesi beklenir. Verilen süre zarfı içinde borcun belirli bir kısmının ya da tamamının ödenmesi durumunda haciz ortadan kalkar. İlk olarak bulunan borcun %20’lik bir kısmının ödenmesi gerekmektedir. Kalan kısım ise taksitlendirilebilir. Sürenin sonunda ise hiçbir ödeme yapılmazsa haciz işlemleri başlatılmaktadır. Taksitlerin zamanında ödenmemesi durumunda da haciz işlemlerinin başlamasına neden olur.

 

E-Hacze İtiraz Edilebilir mi?

Borcunu ödeyen ya da borcu bulunmayan bir insan, eğer kendisine bir haciz tebliğ edilmişse bu duruma itiraz edebilme hakkı bulunmaktadır. İcra İflas Kanununa göre bir kişi 7 günlük süre zarfı içerisinde haciz durumuna itiraz edebilir. Kamu alacaklarının da 15 günlük süre zarfı içerisinde itiraz edebilme hakkı bulunmaktadır. Tebliğ ulaştıktan sonra ise belirtilen süreçte itirazlarını yazılı bir şekilde tahsil dairelerine mutlaka bildirmeleri gerekmektedir. Eğer itiraz edilmezse de haciz işlemleri uygulamaya alınır.

 

E-Hacizde Olan Bir Araç Satışa Çıkarılabilir mi?

Araç için belirli bir haciz kararı bulunuyorsa yapılacak satış işlemleri icra yöntemi ile gerçekleşmektedir. Bu durumda aracın sahibi satışlarını yapıyor olmaz. Borçlu kişinin aracı satışa açık bir hale gelir, borçtan fazla durumda bir gelir elde ediyorsa kalan geliri de kendisine alabilir. Örnek vermek gerekirse, kişinin borcu 200 bin lira ise ve araç satışından 240 bin lira elde ediyorsa, satış işlemindeki 40 bin lira kişiye kalmaktadır.

 

E-Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer bu türden borçlarınız bulunuyorsa banka hesaplarınız içerisinde bloke var mı ya da yok mu diye sorgulamak adına Gelir İdaresi Başkanlığı ve E-Devlet üzerinden bu durumu öğrenebilirsiniz. E-Devlet üzerinden yapacak olduğunuz sorgulamalar adına da sizi Gelir İdaresi Başkanlığına yönlendirebilir.

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?
E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Ben icra takibini nasıl nerede yapacağım ödeme yapılmadığı taktirde kaç yıl hapis cezası vardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.