İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hukuki Bilgi

E DEVLET ABONELİK İPTALİ

E DEVLET ABONELİK İPTALİ
+ - 0

Abonelik nedir? Abonelik iptali nedir? E devlet Abonelik iptali nasıl yapılır? E devlet Abonelik iptali hangi durumlarda yapılabilir?

ABONELİK NEDİR

Abonelikler günlük hayatımızın her evresinde olan ücret karşılığı aldığımız düzenli hizmetlerdir. Bu abonelikler çok çeşitli olabilmektedir ve her yerde karşımıza çıkmaktadır. Örneklendirecek olursak kullandığımız cep telefonlarını şarj etmek için kullandığımız elektrik, yine telefonumuzla arama vb. Yapabilmek için kullandığımız hatlar için ödediğimiz fiyatlar aboneliklere girer. Modern çağda insanlar hep bir şeylere abone olurlar. Bu zorunluluk veya istek olarak gerçekleşebilir. Zorunluluk hallerine su, elektrik, doğalgaz abonelikleri; istek hallerine ise neftli, spotify, bein sport abonelikleri örnek gösterilebilir.

ABONELİK İPTALİ NEDİR?

Günümüzde kullanıcıların hayatında sıklıkla karşılarına çıkan abonelik iptalleri genelde uzun süren işlemler olarak bilinir. Artık kullanılmak istenmeyen aboneliklerin sonlandırılması için kullanılan abonelik iptal işlemleri aboneliklerin sonlandırılmasına yarar. Bunlara digiturk aboneliği iptali su aboneliği iptali gibi pek çok çeşitli işlemler dahil edilebilir.

Bu işlemlerin sebepleri kullanıcıların hayatlarındaki değişiklikler olabilir. Örneğin taşınacak olan birisi ikamet ettiği adresteki elektrik aboneliğini iptal eder ve yeni taşınacağı yerde abone olur.

ABONELİK İPTALLERİ NASIL YAPILIR?

Abonelik iptalleri iptal edilecek işlemin olduğu kurumun şubelerinden yapılır. Fakat bu işlemlerde sıra alma veznede sıra bekleme gibi süreçler olduğundan insanların pek tercih ettiği bir yöntem değildir. Günümüz modernleşen dünyada her iş gibi internet üzerinden yapmak daha cazip gelmektedir. Bunun sebepleri ise tahmin edilebileceği üzere hızlı ve güvenilir olmasıdır. Peki bunu nasıl yapabiliriz sorusuna e-devlet üzerinden demek pek de yanlış olmaz. Vatandaşların çoğu sorgulaması ve sorularına çözüm haline gelen e-devlet bu konuda da bizlere yardımcı olmaktadır.

E-DEVLET ÜZERİNDEN ABONELİK FESİH BAŞVURUSU

Özellikle son dönemde ortaya çıkan ve sosyal mesafe kurallarının uyulmasını zorunlu hale getiren korona virüs sebebiyle ve hızlı bir sonuç yolu olan e-devlet üzerinden yapılan abonelik fesihlerini yapmak için yapmamız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

-İlk olarak adresini ziyaret edebilir, T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. E-devlet şifrenizi hatırlamıyorsanız internet bankacılığı, mobil imza, e-imza gibi yöntemleri de tercih edebilirsiniz.

-Sisteme giriş yaptıktan sonra en üstte bulunan arama paneline girerek “abonelik fesih” yazabilir ve çıkan sayfayı açabilirsiniz.

-Fesih işlemlerine geçmeden önce, güvenlik seviyesini artırmak için ikinci bir kimlik doğrulama sayfası açılır. Kimlik doğrulama sistemine e-devlet şifrenizi, mobil bankacılık şifrenizi ya da elektronik imzanızı tekrar girerek fesih sayfasına geçebilirsiniz.

-Fesih sayfasına geldikten sonra, açılan listeyi inceleyerek abone olduğunuz firmayı bulabilir ve tıklayabilirsiniz.

-Firma sayfasına girdikten sonra “Yeni Başvuru Yap” butonuna tıklayabilirsiniz. Çıkan alternatifler arasından “Fesih Başvurusu Yap” sekmesini seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İşlemlerin ardından ekranda “Başvurunuz Alındı” yazısını gördükten sonra e-devletten güvenli bir şekilde çıkabilirsiniz. Daha sonra istediğiniz zaman aynı adımları takip ederek aboneliğinizin bulunduğu firmanın sayfasına girebilir ve “Başvurularım” sekmesini tıklayarak iptal sürecinin hangi aşamada olduğunu takip edebilirsiniz.

-E-devlet üzerinden başvuru yapmanızla birlikte iptal talebiniz  kurumua iletilir ancak iptal süreci firmadan firmaya farklılık gösterebilir. Bu sebeple işlemlerin tamamlandığını görünceye kadar e-devlet üzerinden kontrol yapmanızda yarar bulunur.

-Bazı  firmalar, fesih işlemlerini tamamlamak için ek belge iletmenizi isteyebilir. Bu yüzden başvurularınızı incelerken sizden evrak talep edilip edilmediğine de dikkat etmeniz önerilir.

-İptal başvurusunda bulunabilmeniz için abonelik sahibi kişinin e-devlet hesabına girmeniz gerekir. Başka kişilerin üstünde bulunan abonelikler, üçüncü şahıslar tarafından kapatılamaz. Bu sebeple abonenin e-devlet hesabından işlem yapmaya özen göstermenizde yarar bulunur.

-Şirketler, abonelik iptal işlemleri esnasında güvence bedelinin iade edilmesi için sizden banka hesap bilgileri isteyebilir. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde verdiğinizden emin olmanız, güvence bedelinizi eksiksiz bir şekilde geri alabilmeniz için son derece önemlidir.

-Şirketlerin bir bölümü, iptal işlemleri esnasında küçük bir harç ödenmesini talep edebilir. İlgili ödemeyi internet üzerinden yaparak iptal sürecinin aksamasını önleyebilirsiniz.

İptal olma durumunda ise işlemi tekrar yapmanız önerilebilir. Bunun yanı sıra işlem yapacağınız firmanın müşteri hizmetleri numarasını bulup destek istemek size yine yardımcı olacaktır. Ama sürekli kendini geliştiren bir sistem olarak e-devlet üzerinden genellikle sorunsuz olarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Haklarımızı korumak bizim için en önemli etkenlerden biri. Pek çok hukuki ve icrai konuda bilgi almak için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

1200x630wa

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap