İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Haberleri

Çocuğun Borcundan Anne Baba Sorumlu Mudur?

Çocuğun Borcundan Anne Baba Sorumlu Mudur?
+ - 0

Çocuğun Borcundan Anne Baba Sorumlu Mudur?

Borçlar kanunu oldukça geniş bir konu olduğundan dolayı pek çok kişi bu konu hakkında oturup da okumayı istemez. Okusa dahi hukuksal bir metin olduğundan dolayı birçok zaman konu içerisinde yer alan maddelerden pek bir anlam çıkaramaz. Bundan dolayı alacak ve borç meseleleri konusunda kişiler daha çok hukukçulardan yardım almaktadır. Son zamanlarda hukukçulara danışılmakta olan konuların en başında; çocukların borcundan anne veya baba sorumlu mudur? gibi bazı konular gelmektedir. Bizde bu konu ile alakalı olarak bir araştırma yazısı hazırladık. Alacak ve borç meseleleri hususunda bilgilendirmelere yapmayı istedik.

 

Anne-Baba Çocuklarının Borcunu Ödemek Zorunda Mıdır?

Bu sorunun cevabı, çocukların ikamet adresi ve yaşı ile oldukça yakın bir şekilde ilgilidir. Bir kişinin yaşı 18’i geçtikten hemen sonra imza karşılığından başka birilerinden ya da bankalardan borçlanma yapabilir. Bu borçlanma işlemleri senet karşılığı olabileceği gibi kredi karşılığında da resmi birtakım yollar aracılığı ile borçlanmaya gidilebilir. Bu kişiler borçlanma işlemine gittikten sonra, eğer ki borcunu ödemezse alacaklı kişi ya da kurumlar bu alacaklarını tahsil edebilmek adına kişinin anne-babasını, kardeşini ya da eşini arayabilir. Ama bu noktada ise devreye hukuk girmektedir.

 

Herkes Yaptıklarından Şahsi olarak Sorumludur

Her şeyden önce ilk olarak bilinmesi gereken kesin hukuk kuralı şu şekildedir; Herkes yaptıkları işlerden şahsi olarak sorumlu tutulmaktadır. Bir kişi borç aldıysa borç almış olduğundan dolayı başkası suçlanamaz. Sonuç olarak, bu kişinin babası ve annesi bu borç alınırken, işlemlerden haberdar bile olmayabilir. Bundan ötürü resmi bir kefillik işlemi söz konusu olmadığı sürece çocukların borcundan ötürü anne ve baba sorumlu tutulamaz. Yalnızca henüz evlenmemiş çocukların borçlarından dolayı anne ile babanın evine bir icra mektubu gelebilir. Çocuk borç yaparken, ikametgah adresini gösterdiğinden dolayı anne ve babasının evine icra gelebilir. Evde yer alan eşyalara el konulmaması adına da, eşyaların faturaları ibraz edilir ve eşyaların çocuğa değil de anne-babaya ait oldukları kanıtlanırsa bu eşyaların hiçbirine de icra yapılamaz.

 

Kişinin Borcundan Dolayı Eş Sorumlu Olur Mu?

Ülkemiz içerisinde en sık tartışılan konuların başında yer alan bir diğer konu ise, evli çiftlerin birbirlerinin borçlarından nasıl bir şekilde sorumlu tutulacakları gelmektedir. Özellikle erkekler pek çok zaman eşlerinin hiçbir haberi olmadan senet karşılığında ya da kredi çekerek birçok borcun altına girebilmektedir. Bu durumda kişilerin evine icra geldiği zaman eşler de bu durumlardan haberdar olmadığından dolayı bu duruma itiraz edebilmektedir.

 

Geçtiğimiz yıllarda Yargıtay tarafından verilen bir karara göre, eşlerin herhangi bir rızası bulunmadan çekilen kredilerin ya da borçların ödenmemesi sonrasında ortak bir şekilde kullanılan ev ve eşyalara icra uygulanamaz. Çünkü, eşin bu durum hakkındaki hiçbir şeyden haberi olmadığından dolayı onun da cezalandırılması hukuksal olarak uygun düşünülmemektedir. Bu karar net bir şekilde göstermektedir ki, herhangi bir kişinin borcundan ötürü eş kesinlikle sorumlu tutulmaz.

 

Baba Ölünce Borcu Çocuğa Geçer Mi?

Çocukların borcundan anne ve baba sorumlu mudur sorusundan sonra şimdi ise babanın borcundan çocukları sorumlu mudur sorusuna geçebiliriz. Sık bir şekilde karşılaşılan sorulardan birisi de babanın vefat etmesi durumunda ortaya çıkan borçlardır. Bu konuda çocukların borçlardan haberinin olup olmadıkları durumu değiştirmez. Yani bütün borçlar yasal mirasçılar durumundaki çocuklara kalır. Çocuklar bu borcu ödemek yasal yollarla durumundadır.

 

Yalnızca bir şekilde anne ve babadan kalan borçlar kurtulabilmek mümkündür. O da reddi miras yapılır ve bu borçtan kurtulunabilinir. Reddi miras, çocukların anne ya da babalarından kalan bütün borçları ve yine mirası reddetmeleri anlamına gelmektedir. Eğer ki babadan bir miras kaldıysa bu durumda bu miraslar diğer alacaklı olan kişiler kalması için belirli bir çalışma başlatılır.

 

Genel olarak, arsa ya da ev gibi mallar ihale usulleri ile satıldıktan sonra alacaklı kişilerin payına düşen miktarlar dağıtılır. Eksik çıksa dahi çocuklar daha öncesinde bütün haklardan vazgeçtiklerinden dolayı kalan para çocuklardan istenmez. Kısacası, çocuklar anne ve babalarından kalan borçlardan kurtulmayı istiyorlarsa yalnızca reddi miras işlemini yaparak bunu başarabilir. Diğer türlü tüm borçların ödenmesi gerekecektir.

Çocuğun Borcundan Anne Baba Sorumlu Mudur?
Çocuğun Borcundan Anne Baba Sorumlu Mudur?

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap