İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Bilgi

Cebri İcra Nedir?

Cebri İcra Nedir?
+ - 6

Söz konusu olan cebri icra olduğunda internette çoğunlukla karmaşık bilgiler yer almaktadır. Sizin için cebri icra nedir? Sorusunun cevabına detaylı bir şekilde yer vereceğiz. Aynı zamanda sıklıkla yapılan bir hata olarak cebri icra ile haciz arasındaki farklara da yer vereceğiz. Hazırsanız başlayalım…

Cebri İcra Ne Demektir?

Hukuken borçlu olan kişiler borcunu ödemekle mükelleftir. Bazı durumlarda ise kişiler bu borçlarını ödemez yada ödemekte gecikebilir. Alıcı tarafından kayıp yaşanmaması için borcunu ödemeyen kişiden zorla alınması işlemine cebri icra denir.

cebri icra ile yapilan satislarda aile konutu niteligi yitirilmektedir
cebri icra, cebri-icra-nedir

Burada şu konunun özellikle altını çizmek gerekmektedir: Cebri icra sadece devlet tarafından uygulanır. Cebri icra uygulaması yalnızca itiraz edilerek durdurulmaktadır. Burada itirazı tam ve kısmi olarak iki farklı başlık altında incelemek mümkün olur.

Cebri İcraya İtiraz Nasıl Yapılır?

Yaygın düşüncenin aksine, cebri icra öncesinde kişinin eline ödeme tebliği ulaştırılır. Bu ödeme tebliği çoğunlukla belli bir süreye bağlıdır. Kişi isterse tamamına yada bir kısmına geçerli bir sebep sunarak yedi gün içerisinde itiraz edebilir. Burada itiraz edilecek tek adres icra müdürlükleri olarak ön plana çıkar. İtiraz yazılı yada sözlü olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bazı detayları bulunur. Mal bildirimi gibi, geçerli bir sebep gibi bir takım itirazlarda bulunabilirsiniz. Sonrasında gerekli adımlar atılmazsa süreç yeniden devam edecektir.

İcra İle Haciz Arasındaki Fark Nedir?

Cebri icra, haczin bir önceki adımı olarak değerlendirilebilir. Bir malın borç karşılığında icra ile alınması ayrı bir durumdur. O malın o borca karşılık satılması başka bir durumdur. Bu sayede borçlu borcunu malları ile ödemiş olacaktır.

Daha detaylı bir şekilde değinmek gerekirse haciz, icranın sonraki aşaması olarak değerlendirilmelidir. Eğer icra ile el koyulan malların satılarak alacaklıya nakit karşılığı ödenecekse o aşamaya haciz denir. Çoğunlukla haciz ile ipotek konusu da bir arada değerlendirilir. Aslına bakılırsa benzerlikleri bulunuyor olsa da cebri icra ile haciz daha çok iç içe geçmiş tanımlardır.

Cebri icra ile külli icra farklı tanımlardır. Külli icrada başvuru tek alacaklı tarafından yapılır ama ödeme tüm alacaklıları ilgilendirir.

Cebri icra kendi istekleriyle borçlarını ödemeyen borçluların, borçlarını devlet kuvveti ile ödemelerinin sağlanması; ilgili icra dairelerinin, (gereğinde) zor kullanarak, borçluyu borcunu ödemeye zorlamalarıdır kısacası. Bugün icra kurumu ekibi olarak sizlere cebri icrayı anlatmaya çalıştık.
Ayrıca cebri icra gibi bir çok icra dosyası sorgulamayı e-devlet üzerinden bu link ile yapabilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap

Yorumlar (6)

  1. 8 ay önce

    Cebri icra ile ilgili nereden yardım alabilirim

  2. Cebri icra konusunda nerden ayrintili bilgi alabilirim..Yuksek tezim icin bu konuyla ilgili makaleler bulmam gerekiyor ..Birkac yaziniz ise yaradi tskler

  3. İcra konusunda bilgim yoktu ama okuyup bilgi sahibi oldum sayenizde sağolun

  4. Konular mükemmel olduğu gibi site teması da içeriğe müthiş uyum sağlamış. Tebrikler

  5. Hocam Ellerinize Saglık Güzel Makale Olmuş Detaylı

  6. Bilgiler için teşekkür ederim işime son derece yaradı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.