İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hukuki Bilgi

Bankalar Hesaba Bloke Koyabilir mi

Bankalar Hesaba Bloke Koyabilir mi


+ - 0

Banka Hesabına Konulan Blokeyi Kaldırmak Mümkün Mü?

Borçlu müşteriler borçlarını ödemedikleri takdirde banka hesaplarına banka tarafından bloke işlemi uygulanır. Eğer kişi bu bloke işlemini kaldırmak istiyorsa yetkili kuruluşa ya da bankaya başvuruda bulunmalıdır. İcra Banka Hesaba Bloke Koyabilir Mi

İnsanların farklı bankalara kredi borcu olması sebebiyle kişisel banka hesaplarına bloke koyma işlemi uygulanır. Bu işlem neticesinde bankalar borçlu müşterilerinden tahsil edecekleri kredi borcu ya da kredi kartı borç miktarını bloke koydurma uygulaması ile tahsil edebilirler.

 

Müşterilerin banka hesaplarında para bulunduğu zaman bloke koyulabilir. Bu sayede bankaya ne kadar borç varsa geri alınabilir. Fakat banka hesabında hiç para bulunmaması durumunda banka yine hesaba bloke koyma işlemi uygulayabilir. Bu sayede borçlunun banka hesabı ile işlem yapmasının önüne geçilmiş olur. 

 

Eğer müşterinin banka hesabına bloke koyulmuşsa yüksek ihtimalle bankaya olan borcu sonucunda konulmuştur. Konulan bloke mevcut borcun tamamen ödenmesi durumunda kaldırılabilir.

 

Borçların Ödenmemesi Halinde Bankanın Hesaba Bloke Koyması

Eğer bir müşterinin bankaya borcu varsa ve borcunu 1 aylık bir zaman dilimi içerisinde ödemezse banka hesabı kullanıma kapatılır. Eğer müşteri borcunu ödememekte ısrar ederse banka borcu tahsil etmek için yasal yollara başvurabilir. Bu yasal yollardan en sık karşılaşılan ise icra takibidir.

 

İcra takip işlemlerinin başlatılmasına rağmen müşteri borcunu ödememekte ısrar ediyorsa banka müşterinin banka hesabına bloke koydurur. İcra takibi ile yasal yolla mevzu bahis borcu müşteriden tahsil eder. Müşterinin banka hesabında mevcut para olmaması durumunda banka yine aynı şekilde hesaba bloke koyma işlemi uygular. Bu işlemi uygulamasının amacı müşterinin banka hesabını kullanarak hiçbir şekilde fayda sağlayamacağını deklare etmektir. 

 

Müşteri banka hesabına konulan blokenin kaldırılmasını talep edebilir. Ancak öncelikle kendisine tanınan süre içerisinde mevcut borçlarının tamamını eksiksiz bir şekilde ödemesi gerekmektedir. Borç bankadan bankaya değişiklik göstersede taksitlendirilebilir. Bu durumda tüm taksitlerin düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir.

 

Banka bloke işlemlerine en fazla vergi borçlarında rastlanmaktadır. Kişiler vergi borçlarını zamanında ödemedikleri zaman vergi dairesi tarafından banka hesapları bloke edilir. Vergi borcu dolayısıyla konulan bloke işlemini kaldırmak için vergi dairelerine bizzat başvuru yapmak gerekmektedir. 

 

Vergi dairesine olan borç tamamen ödendikten sonra bloke kaldırma işleminin ilk aşaması tamamlanmış olur. Borç ödendikten sonra vergi dairesinden borcun ödendiğine dair bir belge alınır. Bu belge ile hesabında bloke bulunan bankaya müracaat edilir. Buradan bloke kaldırma başvurusu yapıldıktan sonra bloke kaldırılır.

 

Bu sayede borçlu kişi borcunu tamamen kapattıktan sonra bankanın ona sunduğu fırsatlardan ve imkanlardan yararlanmaya devam eder.

 

Bankalar Hesaba Bloke Koyabilir mi? Bloke Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşların bankalara ya da kurumlara ödeme yapmadıkları borçlarından dolayı yasal olarak bloke işlemi uygulanır. Böylece banka hesaplarında bulunan mevcut miktardan borç miktarı kadar paraya el konulur. Bu şekilde bankaya ödeme yapılması gereken borçlar bloke yolu ile tahsil edilir.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap