İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcra Haberleri

Araç Haciz Sorgulama

Araç Haciz Sorgulama
+ - 0

Araç Haciz Sorgulama

Günümüz içerisinde artış gösteren araba fiyatlarından ötürü insanlar daha çok ikinci el araba satın alımına yoğunlaşmaktadır. Yalnız ikinci el araba satın alma esnasında dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bunlardan biri de aracın üzerinde rehin, tedbir ya da haciz kararının bulunup bulunmamasıdır. Alacağınız ikinci el aracın asıl sahibi üzerine gelen haciz işlemi, sizin almayı düşündüğünüz araç olabilir. Bundan ötürü alacağınız aracın üzerinde herhangi yasal bir işlem olup olmadığını öğrenmenizde fayda vardır. Araç haciz, tedbir ve rehin sorgulama işlemi 2020 yılında nasıl yapılır? İşte bu konu hakkında gerekli görülen bütün ayrıntılar…

 

Rehinli Araç Sorgulama İşlemi

İkinci el araç satın almayı isteyen kişiler araç üzerinde haciz işleminin bulunup bulunmadığı, araç üzerinde bir yakalama emrinin olması, muayenelerinin tam olup olmadığı, kilometresi, vergi borcunun olup olmaması ve ayrıca aracın üzerinde trafik cezasının bulunup bulunmadığı gibi ayrıntıların olmasına önem verilmesi gerekmektedir. Eğer ki aracın üzerinde yakalama emri bulunuyorsa aracın tespit edilmesi halinde trafikten çekilme işlemleri başlatılır. Bu taraftan bu tarz araçlar adına yakalama kararı ile alakalı olarak da durumun çözülmesi gerekmektedir. Aksi halde araç ile beraber trafiğe çıkılması yasaklanmaktadır.

 

Araç üzerinde herhangi bir problemin bulunup bulunmadığını öğrenebilmek için pek çok yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi SMS yolu ile öğrenmektedir. İkincisi ise internet üzerinden sorgu yapabilmektedir. Araç haciz sorgulama nasıl yapılır?, Rehinli araç sorgulama işlemi nasıl yapılır? Makalemiz içerisinde bütün sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

 

Rehinli Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Alacağınız ikinci el araçların üzerine rehin ve haciz olması, muayenelerinin yapılmamış olması, vergi borcunun bulunması, trafik cezası borçlarının birikmiş durumda olması, durumu ikinci el aracı alacak olan kişilerin dikkatli bir şekilde araştırması gerekmektedir. Alacağınız araçların üstünde herhangi yasal bir işlemin olup olmadığını öğrenebilmek adına ilk olarak e-Devlet olmak üzere birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Plaka rehin sorgulama işlemi adına aşağıda yer alan adımları uygulayabilirsiniz.

 

Hacizli Araç Sorgulama

Aracın üzerinde herhangi bir haciz işleminin olup olmadığı nasıl öğrenilebilir? sorsunun pek çok farklı cevabı bulunmaktadır. İşte bu cevaplar aşağıdaki şekildeki gibidir:

  1. E-Devlet uygulaması içerisinde T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapınız. Daha sonrasında Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı olan hizmetler kısmında “Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz İşlemi Sorgulama (e-haciz Araç)” sayfasına ulaşınız.
  2. Bu kısımda sorgulamalarınızı yaptıktan sonra alacağınız araçla alakalı e-haciz işlemlerini görüntüleyebilirsiniz.

 

Bununla beraber SMS yolu ile beraber hacizli araç sorgulama işlemini yapabilirsiniz. SMS yolu ile araçların üzerinde kayıtlı olan herhangi bir cezai işlemin olup olmadığını, hacizli ve rehinli olup olmadığını öğrenebilmeniz adına yapılması gerekenler aşağıdaki şekildeki gibidir:

  • Bunun için telefonlardaki mesaj kısmına giriş yaparak DETAY yazıp boşluk bırakmalısınız. Daha sonrasında aracın plakasını tüm rakamlar ve harfler bitişik bir biçimde yazıldıktan sonra (34UH4309) bu kısa mesaj 5664’e mesaj şeklinde gönderilmelidir. Mesaj başına 7 lira ücret alınmaktadır.

 

Şube Yolu İle Araç Sorgulama İşlemi

Şube yolu ile hacizli araçları sorgulama, motorlu taşıt haciz işlemleri için farklı bir yoldur. Trafik şubeye ya da Emniyet Müdürlüklerine gidebilirsiniz. Herhangi bir trafik şubesi ya da emniyetlere giderek araç tedbir sorgulama yapılması adına aracın ilk sahibinin muhakkak gelmesi gerekmektedir. T.C. kimlik kartı ve aracın ruhsatı ile beraber gidilmesi gerekmektedir. Haciz sorgulama işlemi için yine aynı şekilde Gelir İdarelerine gidilmesi gerekmektedir.

 

Araç Yakalama Emri Sorgulama

Aldığınız ikinci el herhangi bir aracın üzerinde araç yakalama emri bulunuyorsa bu durumu da sorgulama içerisinde e-Devlet ya da SMS yolu ile yapılan aramalar kısmında görebilirsiniz. Aldığınız aracın üstüne kayıtlı bir yakalama kararı bulunuyorsa aracınız tespit edildiği halde trafikten çekilir. Bu yüzden üstünde yakalama emri bulunan araçların sorunlarının çözülmesi şarttır.

 

Araç Tescil Tarihi Sorgulama

Almış olduğunuz aracın tescil tarihini bilmeyi istiyorsanız araca ail sorgulamaları gerçekleştirirken e-devlet sitesi içerisine giriş yaparak Emniyet Genel Müdürlüklerinin alt başlıkları üzerinden en üst kısımda bulunan trafik seçeneğini hemen altında yer alan “Adıma Tescilli Araç Sorgulama” kısmına tıklayarak adınıza görünen tescilli araç ile ilgili bütün bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Araç haciz sorgulama
Araç haciz sorgulama

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap