İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hukuki Bilgi

ANLAŞMALI BOŞANMA DİLEKÇESİ

ANLAŞMALI BOŞANMA DİLEKÇESİ
+ - 0

Anlaşmalı boşanma dilekçesi iki eş arasında boşanma üzerinde hemfikir olunması üzerine söz konusu olur. Bu dilekçeyi bir eş yapıp diğerine sunabileceği gibi iki eş tarafından ortak bir metinle hazırlanabilir. Bu davanın hükümsüz olmaması için dava açılan eş tarafından onaylanması gerekir. Tarafların haklarının korunması ve hak kaybının engellenmesi için bir avukata başvurabilirler. Dava dilekçesinin görevli mahkemeye başvurulmasını eşler veya vekalet üzere görevli avukat yapmalıdır.

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI

4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 166 maddesinin hükümlerini taşıyan anlaşmalı boşanma dilekçesi ile dava açılabilir. Bu kanunda belirtilen en  önemli şart evliliğin bir yıldan süre ile devam etmiş olmasıdır. Diğer şart ise evlilik birliğinin temelden sarsılmış olmasıdır. Eşlerden birinin diğeri tarafından açılan davayı kabul etmesi ikinci şart olan evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olması hükmünü onayladığını gösterir. Bu şartlar ile birlikte eşler anlaşmalı boşanma dilekçesi ile mahkemeye başvurabilirler.

Anlaşmalı boşanma davasının önemli noktalarından birisi ise tarafların hakim tarafından bizzat dinlenmesi ve uygun görülmesidir. Taraflar arasındaki sözleşme her ne kadar serbest olsa da tarafların veya müşterek çocukların aleyhine olan maddeleri değiştirebilecektir. BU maddelerin taraflarca da onaylanması durumunda boşanmaya hükmedilebilir. Eğer dava ret ile sonuçlanırsa dava sonrasında üç yıl süre geçmesine rağmen tarafların hayatı birleşmemişse evlililk birliğinin temelden sarsıldığına hükmedilir ve eşlerden biri veya birlikte tekrar başvurmaları durumunda boşanma onaylanır.

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI SEBEPLERİ

Günümüzde insanlar birlikteliklerini bir süre devam ettirdikten sonra evlenerek hayatlarını birleştirmektedirler. Fakat insanların her zaman mükemmel bir biçimde anlaşması mümkün değildir.

Evli bireylerin bu anlaşmazlıklarının büyümesi ve evlilik birliğinin devamının mümkün olmamasını gerektirecek kadar ilerlemesi boşanma davalarını da beraberinde getirir.  Anlaşmalı boşanmalarda çekişmeye gerek kalmadan kendi aralarında anlaşıp ortak maddelere uyulacağını taahhüt ettikleri için hakim tarafından maddelerin uygun görülmesi ile birlikte dava hem daha kısa sürede hem de tarafların maddi ve manevi olarak yıpranmasına daha az engel olmaktadır. Bu sebeplerden ötürü çoğu boşanma davası çekişmeli değil anlaşmalı olarak gerçekleşir.

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR

Anlaşmalı boşanma davasının varlığından söz edebilmek için dava dilekçesine ek olarak anlaşmalı boşanma protokolü de gereklidir. Anlaşmalı boşanma dava dilekçesinde bulunması gereken unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

Aile mahkemesinin adı eğer aile mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesinin adı,

Davacı eşin adı soyadı ve adresi,

Davalı eşin adı soyadı ve adresi,

Eğer avukata vekalet verilmişse davacı avukatının ad soyad ve adresi

Davacı eşin kendisi veya avukatının imzası

Boşanma talebi

Davacı eşin sunduğu hukuki sebepler

Davacı eş tarafından sunulan deliller

Anlaşmalı boşanma protokolü

Nüfus kayıt örneği

Bu maddelerin eksik veya yanlış bulunması durumunda dava reddedilebilir veya hataların düzeltilmesi için ek süre verilebilir. Doğru bir şekilde gelen anlaşmalı boşanma dava dilekçesi işleme sokulabilir.

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVA DİLEKÇESİ ile NEREYE BAŞVURULMALIDIR?

Bu davaların görüldüğü mahkemeler Aile Mahkemeleridir. Aile Mahkemelerinin olmadığı yerlerde bu dilekçe Asliye Hukuk Mahkemelerine sunulur ve dava açılır. Mahkemenin görüleceği konum ise eşlerden birinin yerleşim yeri mahkemesi veya davadan önceki son altı ay ikamet ettikleri yer mahkemesidir.

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI NE KADAR SÜRER?

Anlaşmalı boşanma dava dilekçesinin sunulmasıyla açılan anlaşmalı boşanma davasını dilekçeyi alan mahkeme belirler. Duruşma günü ise tebligatla taraflara bildirilir. Eğer ek protokolde belirlenen mali hususlar ve varsa çocukların velayetine yönelik maddeler hakim tarafından uygun görülürse duruşmalar çoğunlukla ilk celsede sonlanır. Ek maddelerin hakim tarafından uygun bulunmayıp düzenlenip taraflara sunduktan sonra incelemeleri için bir süre verilir. Davanın sonuçlanması bu durumlarda bir yılı geçmez.

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI ÜCRETİ

Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ile açılan davada ödenecek ücret her yıl değişmektedir. Bu eşlerden birinin yazdığı anlaşmalı boşanma dava dilekçesinde geçerlidir. Bir avukata danışılıp vekalet verilmesi durumunda ise ücret artabilmektedir. Avukatın alacağı ücret pek çok kritere göre değişebilmektedir bunlara alanındaki uzmanlığı ve tecrübesi örnek verilebilir. Avukat eşlerin talepleri doğrultusunda protokolü hazırlayıp anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ile ilgili mahkemeye başvurur.

Kısaca anlaşmalı boşanmalar: anlaşmalı boşanma dava dilekçesinde uyulması gereken hususları bulundurması ve ek protokoldeki maddelerin hâkim tarafından uygun görülmesi ile gerçekleşir. Davayı eşlerden biri kendisi açabileceği gibi avukatı aracılığı ile Aile Mahkemesi, yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine başvurularak açılır. Sonuçlanması ise usul olarak doğruysa ve protokoldeki maddeler uygun görülürse ilk celsede eğer eksiklik varsa davanın reddi veya eksiklerin tamamlanması için ek süre verilerek bir sonraki duruşmaya kadar ertelenir ve anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ile açılan dava bir yıl içerisinde sonuçlanır.

İcra ile alakalı her şey için icrakurumu. İcrai ve Hukuki pek çok alanda bilgi almak için sitemize göz atınız. Konu ile alakalı olarak hukuki bilgiler kategorisine göz atmanızda fayda var. Hukuki bilgiler Hesaplama kategorisine ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

anlasmali bosanmada evlilik suresi

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İcra Kurumu 2020 yılında kurulmuş olup; icra daireleri , icra haberleri ve icra ilanları hakkında detaylı bilgi sunar. İcraya dair her şey: icrakurumu.com

Yorum Yap