İcra ilanları en çok merak edilen, takip edilen ve talep gören bölümler arasında yer alıyor. İnsanlar büyük pazarlardan alışveriş yapmak yerine uygun olarak düşündüğü e-ihale ile icralık araba, ev ya da mal satın alıyor. Burada dikkat edilmesi gereken, icra ilanlarına giriş gibi konular insanların sorduğu lakin çok iyi cevaplar alamadığı konulardır. Detaylı olarak genelde en çok hangi soruların sorulduğu ve icra ilanları ile ev / araba / mal satın alımının nasıl gerçekleştiği konuda teknik ve yüzeysel bilgi sunacağız.

5 Soruda İcra İlanlari

5 Soruda İcra İlanlari

İcra İlanlarına Kimler Katılabilir?

İcra ilanlarına katılmak için çok basit şartları yer alıyor. Bu şartlar:

  • 18 yaşını bitirmiş olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • E-ihaleye kayıt olmak (ücretsiz)
  • İcralık mal ihalesine katılmak için değerin yüzde 20’sini teminat olarak bankaya yatırmak

Bu şartlardan sonra istediğiniz ilana teklif verebilirsiniz. Şirketseniz; imza sirküsü, yetki belgesi ve şirket kaşesi gerekmektedir.

İcralık ev araba nasıl alınır yazısında icralık araba / ev / mal satın almak isteyenler için rehber yazı oluşturduk.

 İhaleden Vazgeçtiğimde Yatırdığım Para Ne Oluyor?

Eğer bir ilana girmek istiyorsanız ilk olarak yüzde 20 teminat yatırmanız gerekiyor. İcra dairesinin banka hesabına yatırdıktan sonra girişiniz onaylanıyor ve o ilana teklif verebiliyorsunuz. İlanı kaybettiniz ya da ilandan vazgeçtiniz tebligat tutarını oluşturduğunuz banka hesabınızın iban bilgilerini girip iade isteyebilirsiniz. 1 liranız kayıp olmaz.

İhaleyi Kazandım Ne Olacak?

Tebrikler! elektronik ortamda kazandığınız artırımlar sonucu ihale size kaldı. İlk olarak yatırdığınız yüzde 20’lik kısmı sizden alır ve hesap için adeta kapora sayar. İcra memurları geri kalan parayı ödemeniz için size tam 7 gün süre verir. 7 gün içerisinde kalan tutarı öderseniz ilana girdiğiniz ev / araba / mal sizin olur. Lakin 7 gün boyunca ödeme yapmazsanız teminatınız geri ödenir ve ilan icra müdürü tarafınca tekrar ihaleye çıkartılır.

Ruhsat İşlemleri Nasıldır?

Özellikle icralık araba alanlar tarafından çok sorulan bir sorudur. Trafik Tescil Belgesi ile ruhsat çıkartılmaktadır. Lakin icra durumlarda trafik tecil belgesi icranın tamamen dışındadır. Siz bir ücret yatırdığınızda sadece o ilana para yatırırsınız. MTV, ruhsat gibi durumlara para yatırmaz ek olarak onları ödersiniz. Tüm işlemleri arabayı aldıktan sonra yapmanız gerekmektedir.

İcra İlanlarını Daha Önce Görebilir Miyim?

Evet! İcraya çıkmadan önce ev / araba / mal gibi tüm her şeye ait eşyaları ilana çıkmadan 30 dakika önce detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Bir dosya ihaleye çıkmadan önce ne zaman çıkacağı hakkında bilgi verilir. Bu bilgilerde taşıtın adresi de yer alır. Bu adrese giderek taşıt hakkında arıza gibi durumları tespit ederek artırma yapabilir, ilana katılabilirsiniz.